نمناک بهداشت و سلامتتغذیه خواص و فواید ارده و شیره
خواص ارده و شیره ، خواص دارویی ارده و شیره
خواص ارده و شیره به عنوان یک ماده غذایی صددرصد طبیعی بسیار است. کنجد اصلی ترین ماده تشکیل دهنده ارده است که تقویت قوای جنسی و تسکین دردبخشی از خواص آن است.

ارده و شیره هدیه ای طبیعی برای سلامت بدن

 

خواص ارده و شیره به عنوان یک ماده غذایی صددرصد طبیعی بسیار است. کنجد اصلی ترین ماده تشکیل دهنده ارده است که تقویت قوای جنسی و تسکین دردبخشی از خواص آن است. 

ارده چیست؟

 ارده نام نوعی غذاست که از کنجد کوبیده شده به دست می آید. در حقیقت ارده خود به تنهایی یک ماده غذایی کامل برای هر وعده غذایی بویژه صبحانه است. ارده فاقد هر گونه افزودنی، اعم از شیمیایی و غیرشیمیایی است و به عبارتی صددرصد طبیعی است. ماده اصلی و تنها ماده تشکیل دهنده آن کنجد است. در واقع مایعی است که از کنجد نرم پوست کنده بریان و نرم کوبیده تهیه شده و روغن آن جدا نشده باشد. 

 

خواص بیشمار ارده

برای اینکه به خواص ارده و شیره اشاره کنیم در ابتدا بهتر است خواص ماده اصلی تشکیل دهنده ارده یعنی همان کنجد به طور مختصر بگوییم.

کنجد منبع غنی از پروتئین است و ارزش غذایی بالایی دارد. هر قاشق غذاخوری کنجد تأمین کننده 14 درصد از نیاز روزانه به کلسیم بدن است؛ مصرف 50 گرم از کنجد، 25 درصد از نیاز روزانه به اسید فولیک را بر طرف می کند.

دانه کنجد دارای 20 تا 25 درصد پروتئین، 50 درصد چربی و به نسبت مساوی اسیدلینولئیک و اولئیک است. کنجد یکی از منابع بسیار مفید برای جذب آهن، روی و کلسیم به شمار می آید.

این دانه منبع آهن گیاهی است که برای رفع خستگی مفید است همچنین مصرف این دانه گیاهی برای افرادی که مبتلا به کم خونی فقر آهن هستند می تواند بسیار مۆثر باشد.

افرادی که شیر دوست ندارند و یا به هر دلیل مصرف شیر به مزاجشان سازگار نیست  می توانند از کنجد برای تأمین کلسیم، روی و آهن خود که از مواد معدنی مهم به شمار می آید، استفاده کنند.

 خواص ارده و شیره

خواص ارده و مواد حاوی آن

 

گفتنی است خاصیت اصلی انواع شیره و ارده، انرژی زا بودن آنهاست و برای فصل زمستان که بدن به انرژی بیشتری برای گرم کردن خود احتیاج دارد، بهترین غذا محسوب می شوند.

دانه ی کنجد متفق القول اید که مغذی و نرم کننده است . برای نرم کردن سینه مفید است و ملین و مسهل است .

ارده و شیره یک چاق کننده و تقویت کننده نیروی جنسی بوده و دیر هضم می باشد. منضج دمل ها و زخم های چرکی و تسکین دهنده درد، گرمی و خشکی عضو می باشد. مزاج گرم و تر دارد و مصلح آن سرکه و عسل است.ارده و شیره هر دو گرمی هستند و آب روی آتش برای خلاص شدن از رطوبت سردی خوردن.

از کنجد و ارده در درمان اختلالات کبد و کلیه استفاده می شود و برای درمان استخوان درد و درد مفاصل هم مفید است.

به دلیل تحرک بالای کودکان، مصرف ارده و حلواارده در وعده صبحانه، علاوه بر رساندن انرژی لازم به آنها، باعث تقویت حافظه شان هم می شود.

شیره انگور هم درست مانند خود انگور مقدار قابل توجهی ویتامین «آ»، «ب»و «ث» دارد و در ضمن ضدنفخ هم هست.

 مدر قاعده آور است .

خواص ارده و شیره

فواید بینظیر کنجد سیاه 

 

دانه های سیاه کنجد از نظر خواص ترجیح داده می شود  و در کشورهای زیادی این دانه ها به عنوان پاد زهر مورد توجه است و به علاوه برای معالجه ی بی حسی ، کرختی ، فلج ، یبوست و کاهش فشار خون بالا تجویز می شود .

همچنین شیره در بدن باعث دفع اوره و مقداری از اسیدهای غیرمفید بدن می شود و کارشناسان تغذیه آن را پاک کننده بقایای غذاها در روده و معده می دانند. البته شیره انگور محرک اعمال کبدی هم هست و به خون سازی نیز کمک می کند.

شیره و ارده ، هر دو تسکین دهنده دردهای رماتیسم و امراض شریانی و وریدی هستند.

در ترکیب غذایی خرما، فسفر و آهن وجود دارد که مصرف شیره خرما در وعده صبحانه باعث فعال شدن سلول های عصبی و در ضمن مانع ایجاد کم خونی در افراد می شود.

شیره و ارده هر دو طبیعت گرم دارند و مصرف آن برای گرم مزاج ها موجب غلیظ شدن صفرایشان می شود و نتیجه آن، جوش زدن در صورت و بدن شان است که راه درمانش هم خوردن میوه های تازه با طبیعت سرد است.

 باید گفت که ارده و روغن کنجد سرشار از اسیدهای چرب اشباع نشده اند که اگر در معرض هوای گرم و نور قرار بگیرند، چربی هایشان اکسید شده و روغن به اصطلاح فاسد می شود بنابراین کنجد و فرآورده های تهیه شده از آن باید در جای خشک، خنک و دور از نور آفتاب نگهداری شود.

ارده نرم کننده ی سفتی ها و ورم ها ی سفت داخلی است و دمل ها زرا نیز نرم می کند و مسکن درد ان است هم چنین ضماد و مالیدن ان نیز همین خواص را دارد .

 هم چنین برای رفع بیماری ها ی رحم توصیه می شود .

 همچنین برایرفع بیماری های رحم توصیه می شو . روغن دانه های کنجد جانشین برتری برای روغن زیتون است و به عنوان ظرف برای تهیه پمادها ، ماده مفیدی است و برای این کار باید سر را با آن مالش داد .

 برگهای کنجد لعاب زا می باشد و نرم کننده و محلل است دم کرده ن برای ردشد موی سر نافع است دم کرده گیاه کامل مدر است.

 

خواص و فواید ارده و شیره

خواص و فواید ارده و شیره
:
امتیاز : 4.7 تعداد رای : 911
منبع : نمناک /ن
این مطلب مفید بود ؟ 850 61
نظر کاربران
موج

موج

بسیارعاااااالی

پاسخ دادن 12 2
نیما راسخ

نیما راسخ

ای کاش کمی هم از مضرات ارده شیره برای افراد گرم مزاج می نوشتید.عموی من گرم مزاج است ؛ مدت یک هفته صبحانه یا عصرانه اش را ارده شیره قرار داد.بعد از ده روز به چنان سرگیجه و خارش بدنی مبتلا شد که کارش به بیمارستان کشید و مدت یک ماه بیشتر از عرقیات کاسنی و شاتره و سایر خنکی ها استفاده کرد تا تقریبا بهبودی یافت.البته با گذشت یکی دوماه باز هم سرگیجه و خارش داشت.دکتر معالجش گفته بود اگر بیش از یک هفته به خوردن این معجون ادامه می داد چنان صفرا بر بدنش غالب می شد که کبدش را از کار می انداخت.خوب است راجع به هر چیز صحبت می شود عیب و هنرش هردو به میان بیاید.از قدیم گفته اند:عیب می جمله بگفتی ؛ هنرش نیز بگوی.....از حسن ارده شیره گفتید و فوایدش ؛ از مضراتش هم می گفتید بد نبود.

پاسخ دادن 147 34
Unknown

Unknown

علاوه بر دانستن ویژگیهای خوراکی ها بهتر هست در مصرفشون هم میانه روی کنیم.به نظر تکرار یک خوراکی آن هم هر روز عاقلانه نمیتواند باشد

پاسخ دادن 14 2
سمانه عبدی

سمانه عبدی

شما باید خودتون طبع بدنتون بشناسید .هر ادمی به بدن خودش اگاه هست و میدونه چی برایش خوبه و جی مضر.زیاده روی در هر جیزی ولو خوردن چیزهایی که سفارش شده مضر هست.پس تعادل باید رعایت بشه .مدت ده روز پشت هم ارده خوردن و.... پر واضح که مشکل ایجاد میکنه مگر اینکه با تشخیص پزشک سنتی شما و جنبه درمانی باشه. پس با توجه به سن و سال و طبع بدن و بیماریها از مواد غذایی استفاده بشه .بهترین مواد غذایی هم که باشه زیاده روی کنیم مشکل ساز میشه

پاسخ دادن 36 6
زهره

زهره

من ارده خیلی دوست دارم ولی نمی خوام چاق شم با خوردنش

پاسخ دادن 50 16
خالق قاسمي

خالق قاسمي

با سلام ،من الان مدت دو ماه بيشتر هست ك مصرف صبحانم فقط ارده و شيره و خرما هست ،فعلا ك مشكلي ب هم نزدم ،البته نا گفته نماند تحركم بسياار زياده سر كار و احساس ميكنم غير از اين هر صبحانه بخورم نميتونم سر كار دووم بيارم

پاسخ دادن 9 5
محسن

محسن

سلام ارده رو با شیره ی خرما قاطی کنید و در داخل شیر بریزید تا طبعش معتدل بشه

پاسخ دادن 3 3
محسن

محسن

ارده رو با شیره ی خرما قاطی کنید و در داخل شیر سرد بریزید تا طبعش معتدل بشه البته این عمل در بهار و تابستان خوبه در پاییز و زمستان به علت سردی هوا ارده و شیره ی خرما رو ذره ذره با یک کم شیر بخورین

پاسخ دادن 0 1
شهرام

شهرام

سلام من ۶ماهه ارده شیره میخورم فعلا که خبری نیست

پاسخ دادن 3 3
عماد

عماد

من با دوست عزیزمون نیما موافقم. در مورد مزایا و مضرات هر دو باهم صحبت باشه خیلی عالیه. همچنین اگر با استفاده از تحقیقات گسترده تر اطلاعات جامع تری قرار داده بشه خیلی بهتره مثلا بگن ترکیبش با کدوم مواد بهتره کدوم بدتره. چه نوع افرادی با چه سنی استفاده کنن و چه نوع افرادی استفاده نکن بهتره. افرادی که فلان بیماری را دارند استفاده نکند و ... . وگرنه هرچیزی که شما در نظر بگیرید بالاخره یه خواصی داره حتی خاک و سنگ

پاسخ دادن 4 0
م و

م و

من ارده را بدون شيره مي خورم ارده اگر تازه باشه و كيفيتش خوب باشه أصلا تلخ نيست خيلي هم عاليه البته براي بچه ها حتما با شيره بهشون بدهيد

پاسخ دادن 3 0
احمد

احمد

کسانی که ازدردکمررنج می برندخرماواردهر راباهم بخورندومعجزه اش راببینند.

پاسخ دادن 1 0
احمد

احمد

من دوساله صبحونه شیره خرما انگوروعسل قاطی میکردم میخورم.تااینکه کنجدیاارده روبهش اضافه کردم یهفته نشدبدنم صورتم شروع به جوش زدن کرده که دیرخوب میشه البته طبعم گرمه خودم فهمیدم علتشو دیگه ارده نمیخورم

پاسخ دادن 3 0
آزاده

آزاده

من همیشه لب های سفید و انرژی پایینی داشتم و به نظر میرسید کم خونی دارم از وقتی صبح ها ارده با شیره خرما میخورم لبهام به رنگ طبیعی دراومده خشکی پوست دور دهانمم و ترک گوشه لبهام برطرف شده

پاسخ دادن 3 0
مریم

مریم

من فقر آهن دارم و همیشه کسلم و چیزی سنگین نمیتونم بلند کنم زود خسته میشم طب سنتی ارده و شیره را تجویز کرد صد برابر بهتر از قرص آهنه یک هفته خوردم احس قوت در بدم میکنم

پاسخ دادن 3 1
amirhosein

amirhosein

طبع بدنها فرق ميكنه من قبل خوردن ارده و شيره جوش داشتم از اون موقع كه خوردم جوش هام همش رفت احساس انرژي فوق العاده اي هم ميده

پاسخ دادن 3 0
أيا أرده براى أفراد.

أيا أرده براى أفراد.

أيا أرده براى أفراده كه پتاسيوم بالا دارند خوب است

پاسخ دادن 0 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف