نمناک بهداشت و سلامتتغذیه خواص و سلامت ماهی پرورشی بیشتر است یا دریایی؟
ماهی ، ماهی دریایی
شاید این روزها با خبرهای گوناگون درباره غذاهای دریایی سردرگم شده اید و نمیدانید ماهی های دریایی را بخورید یا پرورشی؟ نمناک شما را راهنمایی میکند.
بازدید : 4,977 نفر

ماهی پرورشی سالم تر است یا ماهی دریایی؟

در مورد ماهی پرورشی و دریا باید گفت عمده تفاوت این دو دسته ماهی در طعم شان است. ماهی های دریا تغذیه آزاد دارند و بسته به نوع ماهی که گیاهخوار، گوشت خوار یا هردوی آنهاست، مزه و طعم گوشتش با ماهی پرورشی که تغذیه کنترل شده ای دارد، متفاوت است.

تفاوت دیگری که بین ماهی پرورشی و دریا وجود دارد در این است که برخی املاح موجود در ماهی های آزاد مانند ید که منشا آن دریاست، در ماهی پرورشی به میزان قابل توجهی وجود ندارد.

در جهان استقبال از مصرف ماهی پرورشی به دلیل اطمینان از رعایت اصول فنی و بهداشتی و سیستم های تحت کنترل انسانی بیشتر از ماهیان دریایی شده است چون با رشد اقتصادی کشورها و صنعتی شدن و آلودگی آب ها، امکان وجود فلزات سنگین و سموم بالاخص جیوه در گوشت ماهیان بالاتر رفته لذا گرایش مصرف کنندگان به ماهیان پرورشی است.

ماهی

ماهی پرورشی یا دریایی

ویژگی های ماهی پرورشی

با وجود این که امروزه مصرف ماهی بالاخص نوع پرورشی در شهر تهران بالاتر رفته است به نظر می رسد به دلیل نا آگاهی، عده ای از مردم با دید تردید به ماهیان پرورشی نگاه می کنند و تصور می شود برای رشد این ماهیان به آنها هورمون تزریق شده یا خوراک آنها کود و فضولات است.

لازم به ذکر است نه تنها در کشور برخلاف برخی محصولات برای افزایش رشد ماهی از هورمون استفاده نمی شود بلکه از لحاظ اقتصادی سعی می شود حتی المقدور از پتانسیل طبیعی و مواد غذایی موجود در آب برای رشد ماهی ها استفاده کنند.

برای کمک به ذخایر غذایی کپور ماهیان چینی که عموما تغذیه کننده موجودات ریزی به نام پلانکتون در داخل آب هستند، سعی می شود با غنی سازی آب استخر با انواع کودها، امکان رشد بیشتر پلانکتون ها را برای تغذیه بیشتر ماهیان در کنار نور خورشید فراهم شود.

کارشناس آبزی‎ پروری میگوید:تمام هنر پرورش دهندگان در پرورش این ماهیان، تعادل بین میزان غذای موجود در استخر و نیاز غذایی این ماهیان است؛ بنابراین ناکارایی پرورش دهندگان تنها منجر به افزایش مصرف نهاده های اولیه ای چون کود و افزایش هزینه خواهد بود.

ماهی

چه ماهی سالم تر است

ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه نیست!

او یادآور شد:در جهان استقبال از مصرف ماهی پرورشی به دلیل اطمینان از رعایت اصول فنی و بهداشتی و سیستم های تحت کنترل انسانی بیشتر از ماهیان دریایی است.

چون با رشد اقتصادی کشورها و صنعتی شدن و آلودگی آب ها، امکان وجود فلزات سنگین و سموم، بالاخص جیوه در گوشت ماهیان بالاتر رفته و گرایش مصرف کنندگان را به ماهیان پرورشی سوق می دهد.

وی خاطرنشان کرد:به نظر می رسد امروزه با وسعت گرفتن جوامع، رعایت علمی فرآیند تولید، توزیع تا مصرف که در قالب یک مدیریت بازاریابی صورت می گیرد اهمیت بیشتری داشته باشد.

پس هر وقت ماهی را از آب بگیرید تازه نیست چون هم باید به سلامتی آب اطمینان داشت. همچنین باید مراحل صید تا عرضه براساس اصول علمی و بهداشتی صورت گیرد تا انتخاب درستی از ماهی سالم داشته باشیم. 

خواص و سلامت ماهی پرورشی بیشتر است یا دریایی؟

خواص و سلامت ماهی پرورشی بیشتر است یا دریایی؟
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 6
برگرفته از ایسنا -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 5 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف