نمناک بهداشت و سلامتتغذیه خواص و مضرات پنیر
خواص پنیر ، خواص پنیر و گردو
خواص پنیر به تنهایی و با گردو یا خرما هر کدام به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که از نظر پزشکی و سلامت و از نظر طب سنتی و فرمایشات ائمه همه را در این بخش خواهید خواند.

خواص پنیر و نکات مهمی درباره مصرف صحیح پنیر:

 

خواص پنیر به تنهایی و با گردو یا خرما هر کدام به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که از نظر پزشکی و سلامت و از نظر طب سنتی و فرمایشات ائمه همه را در این بخش خواهید خواند.

پنیر از خانواده ی لبنیات به حساب می آید ،در سراسر دنیا تعداد بسیار زیادی از انواع پنیر وجود دارد که پنیرهای مورد استفاده در ایران به چند نوع پنیر مانند پنیر لیقوان ، پنیر موتزارلا، پنیر فتا یا دانمارکی ختم شود.  

در واقع که اولین مایه پنیر از شیره درخت انجیر به دست آمد و انسان های قدیمی بعد از آنکه برگ های درختان انجیر را در شیر می انداختند تا شیر ببندد، آن را روی سنگ می ریختند و پس از این که سفت می شد، برای این که آب آن کاملا گرفته شود، سنگ دیگری روی آن می گذاشتند. بعدها انسان یاد گرفت که از شکم حیوانات شیرخوار، مخصوصا خرگوش های وحشی، مایه پنیر را به دست آورد و وقتی پنیر ساخته شد آن را در آفتاب خشک کند و نمک بزند و در لای برگ درختان بپیچد و آن را برای روزها و ماه های آینده مورد استفاده قرار دهد. تولید پنیر به صورت صنعتی در آغاز قرن بیستم شروع شد و آن زمانی بود که پاستور، اکتشافات خود را درباره تخمیر شیری آغاز کرد.

خواص پنیر 

فواید بسیار پنیر برای سلامت بدن

 

خواص و فواید پنیر

پنیر غذای پروتئین دار کاملی است و منبع خوبی از پروتئین، کلسیم و فسفر می باشد و کاملا می تواند جای گوشت را بگیرد. به همین جهت گیاه خوارانی که گوشت نمی خورند به جای آن پنیر مصرف می کنند. پنیر به استثنای لاکتوز، موادی دارد که در شیر موجود است مثل پروتئین، چربی و ویتامین خصوصا ویتامین های A و B. یکی از مزایای پنیر بر شیر هضم ساده تر آن است البته به استثنای پنیرهای خیلی چرب و یا خیلی تخمیر شده.

 پنیر به دلیل دارا بودن کلسیم و فسفر زیاد برای کودکان در حال رشد و حتی بزرگسالان لازم است. افرادی که کار فکری می کنند، کسانی که در اثر کار زیاد خسته می شوند و کسانی که ضعیف هستند باید پنیر بخورند زیرا پنیر دارای فسفر است و فسفر غذایی مطلوب برای این دسته از اشخاص است.

 کسانی که بیماری دیابت دارند می توانند پنیر بخورند زیرا پنیر مواد قندی ندارد.

 مصرف پنیر به افرادی که به دلایلی عدم تحمل به لاکتوز شیر دارند نیز توصیه می شود.

خوردن پنیر برای کسانی که چربی خون دارند، مبتلایان به ورم کبد و کیسه صفرا هستند، توصیه نمی شود. علاوه بر این، کسانی که سابقه بیماری قلبی دارند پنیر برای شان ضرر دارد زیرا دارای نمک و چربی اشباع بوده و خوردن هر دوی آن ها برای این گروه می تواند خطر تشدید بیماری شان را فراهم آورد.
 مادرانی که بچه های خود را شیر می دهند، خانم های باردار، کسانی که از بستر بیماری برخاسته و دوران نقاهت را می گذرانند باید پنیر میل کنند زیرا زود هضم است و به دنبال مصرفش اختلالی را به دنبال نخواهد داشت.

پنیر چون مقادیر زیادی کلسیم دارد؛ و کلسیم نیز خواب فراوان کلسیم بیشتری که در خون و مایع خارج سلول بدن است برای تغذیه مغز که هنگام استراحت و خواب به کلسیم بیشتری احتیاج دارد بسوی آن می آید، و بواسطه ازدیاد آهک است که وقت خواب مغز برنگ سفید جلوه می کند (به همین جهت سابغین خیال می کردند هنگام خواب خون از مغز دور می شود) پس در وقت خواب مغز به کلسیم بیشتر محتاج است ، پنیر که هم سرشار از کلسیم است پس بهترین غذا برای خواب راحت و عمیق ، و بهترین غذا در این وقت برای مغز، خوردن پنیر در شامگاهان است 

 

 فواید و مضرات پنیر از دیدگاه اسلام:

پیامبر (ص) می فرمایند :پنیر بخورید ؛چراکه خواب می آورد و غذا را هضم میکند .

امام صادق (ع) می فرمایند :چه نیکو لقمه ای است پنیر ! دهان را تر و تازه می کند ، بوی دهان را خوش می سازد ، غذای پیشین را هضم می کند و برای پس از خود اشتها آور است . هرکس آن را سرهر ماه بخورد نزدیک است که هیچ حاجت او بی پاسخ نماند .

 همچنین ایشان در جایی دیگر می فرمایند :  پنیر ، چه نیکو لقمه ای است ! نوشیدن انسان را خوش بو می سازد ، آنچه را پیش از آن هست هضم میکند و آنچه را پس از آن باشد دوست داشتنی  می سازد . پنیر ،غذاهای پیش از خود را گوارش می دهد و برای پس از خود اشتها می آورد . 

 پنیر و گردو 

دلیل توصیه اسلام به مصرف گردو به همراه پنیر

 

خوردن پنیر با گردو

 پیامبر اسلام فرمود پنیر و گردو هر یک به تنهایی مضرند، اما اگر با هم جمع شوند مفید و نافع می گردند.

چرا پنیر به تنهایی مضر است ؟ پنیر سرشار از کلسیم است و گردو نیز دارای فسفر است با توجه به این دو مقدمه معلوم می گردد که بایستی پنیر را با گردو خورد زیرا:کلسیم و فسفر دو ماده با ارزش و بسیار عالی است و این هر دو در صورتی که با هم وارد شوند هیچکدام بیهوده دفع نمی شوند، حالا اگر پنیر بدون گردو )بدون فسفر) بخوریم چون کلسیم بسیاری را صرف کرده ایم ، در مقابل فسفر بدن دفع می شود، هضم و جذب آنها بسیار کاملتر و بهتر و آسان تر انجام می گیرد

با پیشرفت علوم غذاشناسی و پزشکی ، ما بهتر و بیشتر به علل سلامتی ، و عمرهای طویل اجداد خود پی می بریم زیرا آنان بدون دانستن این فلسفه و فعل و انفعالات ، و بدون پیروی از دیگران ، از یک برنامه تنظیم یافته همه جانبه استفاده می کردند، آن برنامه ای که هر چه علم ترقی کند اهمیت و ارزش آن بیش از پیش درک می شود، و با این برنامه بود که بدون دیدن دانشگاه ها سلامت خود را سالهای سال حفظ می کردند و آن برنامه همان برنامه اسلام است.

 همچنین در مورد فواید مصرف پنیر با گردو باید گفت:پیامبر (ص) می فرمایند :پنیر درد است ؛ چون با گردو خورده شود، درمان است . پنیر درد است؛ گردو هم درد است ، چون با هم یک جا جمع شود درمان  می شوند.

امام صادق (ع) در مورد مصرف پنیر با گردو می فرمایند :پنیر و گردو ، چون با هم یک جا جمع شوند در هر یک از آنها درمان است ؛ اما اگر از هم جدا شوند در هر یک از آنها درد است.

 در پنیر ماده ای به نام تیرامین وجود دارد که اگر در مغز تجمع یابد، باعث کندی ذهن می شود، البته این ماده توسط یک نوع آنزیم موجود در بدن انسان می تواند تجزیه شود ولی این آنزیم تا حد مشخصی فعال است. برای فعالیت بیشتر این آنزیم باید میزان مس را در بدن زیاد کرد و این کار با خوردن گردو که حاوی مقداری مس است، انجام می شو د. بنابراین اگر چند بار پنیر خالی خوردید، نگران نشوید.

خواص و مضرات پنیر

خواص و مضرات پنیر
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 366
منبع : نمناک /ن
این مطلب مفید بود ؟ 325 41
نظر کاربران
د

د

آخه چرامساءل مذهبی رابا مساءل علمی قاطی میکنید لطفا بارعلمی فواید ومضراتشو زیاد کنیددرضمن هیچ جامن نخوندم پنیرتنها بخوری سبب دردمیشه!!؟؟؟

پاسخ دادن 43 40
مائده

مائده

به من چه نخوندی من خیلی جاها خوندم

پاسخ دادن 29 21
elham

elham

شما دینتو کامل نمیشناسی این مطلب درسته چون پنیر به تنهایی مکروه

پاسخ دادن 14 24
محدثه

محدثه

منظور از درد،مضر بودن آن است لطفا با دقت بخون!!!! در ضمن مسايل مذهبي هیچ تناقضی با مسایل علمی نداره این موضوع هم با کنار هم گذاشتن هر دو تا معلوم میشه مگه این که بعضی ها خیلی سطحی به جمله های مذهبی نگاه کنن و اصل مطلبو متوجه نشن .

پاسخ دادن 22 19
امیر

امیر

اشتباه فکر میکنید

پاسخ دادن 15 14
مائده

مائده

نخیر آقا شما اشتباه فکر میکنید.سخنان پیامبران با ارزشه اگه منظورشون رو بفهمی.این که میگه پنیر سبب درد است منظورش اینه که بده و مریض میکنه

پاسخ دادن 27 19
ز

ز

هههههه منم جایی نخوندم که پنیر تنها بخوری باعپ درد میشه ولی می دونم که ویتامین d دارد

پاسخ دادن 7 10
استاد

استاد

یادش بخیر بچه که بودم پدرم میگفت: پنیر زیادی بخوری، خر میشی.... میخواست پنیرها را از دست من نجات بده.... ولی واقعا موجب کندی حافظه میشه...

پاسخ دادن 13 7
امیدرضا

امیدرضا

خیلی مطالب مفیدی بود.ممنون از توضیحاتتون

پاسخ دادن 6 0
ندارم

ندارم

قابل توجه عزيزان در گذشته علم طب در حوزه هاي علميه ووابسته به مذهب بوده است نمونه طب الصادق و ...

پاسخ دادن 7 0
پرنیان

پرنیان

سلام عزیزان دانشمندان دریافته اند که پنیر بدون گردو اگر مصرف شود بدن برای هضم ان احتیاج به فسفر دارد بنابراین از ساختار مغز فسفر را برای هضم پنیر تامین میکند .گردو هم برای هضم در بدن به کلسیم احتیاج دارد بنابراین بدن برای هضم ان از کلسیم موجود در استخوان استفاده میکن.اگر این دو یعنی پنیر و گردو باهم مصرف شوند هردویشان تکمیل کننده ی یکدیگر میشوند .نه از فسفر مغز کاسته میشود نه از کلسیم ذخیره ی بدن.نه کندی حافظه میگیرید ونه پوکی استخوان

پاسخ دادن 7 1
وحید 32 ساله

وحید 32 ساله

پنیر چه خوب باشه چه بد باشه من چندین ساله که پنیر نمی خورم کلا مزه پنیر یادم رفته .

پاسخ دادن 1 0
هستی

هستی

به خدا من میترسم ازاینکه خیلی زیاد پنیر میخورم.البته با گردو میخورم.ولی یه جایی خوندم که زیاد خوردنش سرطان مثانه میاره

پاسخ دادن 2 0
اصغر مصغر

اصغر مصغر

البته این براب ژن خوب ها نیست.دین فقط برای ماست

پاسخ دادن 0 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف