نمناک بهداشت و سلامتتغذیه کافئین برای چه کسانی خطرناک است؟
کافئین ، خواص کافئین برای بدن
خواص کافئین بسیارند ولی موضوع بحث ما فواید کافئین نیست بلکه قصد داریم از خطرات جدی که مصرف کافئین در بدن ایجاد می کند بگوییم. اگر با خوردن چای و قهوه احساس درد معده و دیگر مشکلات را می کنید باید بدانید که ... .

کافئین چه مضراتی دارد؟

برخی شواهد حاکی از آن است که کافئین ممکن است به بهبود حافظه کمک کند. مصرف روزانه 400 میلی گرم کافئین برای بزرگسالان و 200 میلی گرم برای زنان باردار، توصیه شده است. یک فنجان قهوه معمولاً 100 تا 200 میلی گرم کافئین دارد و این در حالی است که مقدار کافئین یک فنجان چای 70 میلی گرماست.
 کلینیک مایو تاکید می کند که این میزان مصرف در نوجوانان باید 100 میلی گرم در روز باشد.
 
 
کافئین

کافئین چه مضرات و خطراتی برای سلامت بدن دارد؟

 چه کسانی به کافئین حساسیت دارند؟

 برخی از افراد به کافئین حساس اند چون می تواند منجر به سردرد و یا ناراحتی معده شود. ضمن این که می تواند احساس وحشت زدگی، اختلالات خواب و یا تپش قلب را نیز ایجاد کند. 
نیمه عمرکافئین در بدن حدود 4 ساعت است اما این بدان معنان نیست که همه کافئین در بدن از بین رفته و گاهی 8 تا 12 ساعت بعد از نوشیدن قهوه می توان اثرات آن را دید. نیمه عمرکافئین در سیگاری ها 3 ساعت است. 
یکی از حقایق جالب دیگر در مورد کافئین این است که مرگ ناشی از مصرف آن اگرچه بسیار نادر است ولی می تواند رخ دهد. 
کافئین شبیه به یک ماده شیمیایی در مغز است و ساختار مولکولی آن شبیه آدنوزین، یک انتقال دهنده عصبی است. به دلیل این شباهت، کافئین می تواند به گیرنده های آدنوزین در مغز متصل شود.
و دیگر این که کافئین می تواند به تولید هورمون های استرس کمک کند.
 

عوارض و مضرات کافئین برای بدن

کارشناسان از کافئین به عنوان یک تیغ دو لبه نام می برند زیرا از یک سو می تواند بر خلق وخوی افراد اثر مثبتی بر جای گذارد و خستگی را از او دور سازد، اما از سوی دیگر ممکن است تعادل فرد را مختل کند.
 مصرف عادی کافئین(20 تا 200 میلی گرم) اعتیاد نمی آورد، اما برخی کارشناسان بر این باورند که مصرف زیاد آن، تحمل فرد را نسبت به اثرات این ماده، بالا می برد.
 مصرف کافئین تحریک پذیری فرد را افزایش می دهد و گاهی باعث می شود که فرد رفتار نامطلوبی از خود نشان دهد.
 از جمله اثرات مضر دیگر این ماده بی نظمی در دفع ادرار و همچنین اختلال و بی نظمی در فعالیت قلب است.
 مصرف پیوسته و زیاد کافئین موجب کندی واکنش فرد می شود.

کافئین برای چه کسانی خطرناک است؟

کافئین برای چه کسانی خطرناک است؟
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 19
برگرفته از سلامانه - تبیان /ن
این مطلب مفید بود ؟ 16 3
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف