نمناک سرگرمیاتومبیل مشخصات فنی و عکس های خودروهای برقی و هیبریدی
خودروهای برقی ، خودروهای هیبریدی
خودروهای برقی و هیبریدی به مراتب بهتر از خوردروهای احتراقی هستند و از آلودگی هوا جلوگیری میکند و هوا تمیز تر خواهد بود.

 معرفی خودروهای برقی و هیبریدی 

بسیاری از کشورهای دنیا تمایز زیادی را بین برقی کردن خودروها با خودروهای برقی قائل می شوند. خودروهای برقی شده الزاما تمام الکتریک نیستند. این خودروها که در انگلیسی با لفظ Electrificatied car شناخته می شوند.

 دنیا آلوده و آلوده تر می شود و آلاینده های ناشی از حمل و نقل درون شهری و جاده ای، گروه های زیادی از سیاست مداران، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان را از مدت ها پیش به تکاپو انداخته تا راهکاری بیندیشند و برای مقابله با پدیده گرمایش زمین راه حل ارائه دهند.

کشورهای جهان این روزها استفاده از خودروهای الکتریکی و هیبریدی به جای انواع احتراقی را راه حلی آسان، سریع و قابل دسترس برای رسیدن به این هدف می دانند. راه حلی که متخصصین آن را ارائه کرده و خودروسازان جهان در حال اجرائی کردن آن هستند.

خودرو برقی

مزایای خودروهای برقی برای محیط زیست

اما این سوال مطرح است که آیا استفاده از خودروهای الکتریکی یا هیبریدی راه حلی فراگیر و عملیاتی در تمام جهان محسوب می شود یا باید برای استفاده از این امکانات، راه حل های منطقه ای و جغرافیایی ارائه داد.

آیا منابع انرژی مورد استفاده برای این خودروها نیز می توانند فاکتور تاثیرگذاری در انتخاب خودروها در نقاط مختلف جهان باشند یا تامین انرژی به خودی خود می توانند هزینه بر یا آلاینده تر از آب درآید.

مطالعه بازار فروش خودروها با فن آوری های الکتریکی نشان می دهد، روند استفاده از این فن آوری در کشورهای مختلف، متفاوت است. به عنوان مثال ژاپنی ها مدل های هیبریدی را به انواع الکتریکی ترجیح می دهند و مردم هلند و نروژ خودروهای الکتریکی را از مدل های هیبریدی بیشتر دوست دارند.

این اختلاف سلیقه بین اروپایی ها و ژاپنی ها عوامل متعددی دارد. وجود زیرساخت ها، تمایل رانندگان، کاربردی بودن فناوری های موجود در خودروهای مدرن و از همه مهم تر منابع تولید برق در انتخاب مردم شرق و غرب تاثیر دارد. چرا که مهم ترین هدف استفاده از فناوری های الکتریک-هیبرید در خودروها کاهش آلایندگی محیط است و نه آلوده کردن بیشتر.

 موتور الکتریکی

خودروهای برقی یا برقی سازی خودروها، مسئله این است/ هرآنچه در مورد الکتریک- هیبریدها نمی دانید

بسیاری از کشورهای دنیا تمایز زیادی را بین برقی کردن خودروها با خودروهای برقی قائل می شوند. خودروهای برقی شده الزاما تمام الکتریک نیستند. این خودروها که در انگلیسی با لفظ Electrificatied car شناخته می شوند، به گزینه های الکتریکی مجهز شده اند که درصدی از نیروی یک خودرو را از منابع برقی تامین می کند. معمولا این دسته از خودروها در کنار موتور احتراقی خود دارای یک موتور الکتریکی نیز هستند و با خودروهای صرفا برقی متفاوتند.

مسلما تا زمانی که خودروهایی مانند پراید، سمند، دنا تنها از موتورهای احتراقی بهره می برند، هیچ روند الکتریکی سازی رخ نداده است. اما با اضافه شدن یک موتور الکتریکی کم توان 3 کیلو واتی، همین خودروها برقی نامیده می شوند. همین مثال می تواند تلاش خودروسازان خارجی در روند برقی سازی خودروها و تفاوت آن از خودروهای الکتریکی را نشان دهد.

"حرکت- توقف" راهی ساده برای برقی سازی خودروها

 

 فرآیند برقی سازی خودروها

"استارت- استاپ" اولین گام در فرآیند برقی سازی خودروها

خودروهای برقی یا برقی سازی خودروها، مسئله این است/ هرآنچه در مورد الکتریک- هیبریدها نمی دانید

یکی از فرآیندهای ساده برقی سازی خودروها استفاده از فناوری "حرکت- توقف" یا همان "Stop/Start" است.

خوب است بدانید نزدیک به 20 درصد آلودگی ناشی از خودروها و 10 درصد مصرف سوخت، زمانی رخ می دهد که پشت چراغ قرمز یا در ترافیک متوقف شده اید و ناچارید خودرو را روشن نگه دارید. "Stop/Start" در این مرحله بزرگترین کمک را به شما خواهد کرد.

این سامانه به گونه ای طراحی شده که در حین توقف های کوتاه، موتور احتراقی خاموش شده و از سوزاندن سوخت و تولید co2 بیشتر ممانعت به عمل می آورد. در عین حال راننده برای بازگرداندن خودرو به حالت قبل، کار سخت و طاقت فرسایی انجام نخواهد داد و تنها کافیست تا راننده پدال گاز را فشار دهد.

 

 کپچر

کپچر مجهز به فناوری حرکت- توقف

خودروهای برقی یا برقی سازی خودروها، مسئله این است/ هرآنچه در مورد الکتریک- هیبریدها نمی دانید

در دل این فناوری ، یک موتور الکتریکی کوچک وجود دارد که با سرعت و در دفعات زیاد موتور احتراقی را خاموش و روشن می کند و فعالیتی مانند ژنراتور از خود نشان می دهد. باتری 12 ولتی در این خودروها نیز همچنان کار برق رسانی را انجام خواهند داد. چنین خودروهایی در فرهنگ اروپایی جا افتاده اند و خودروسازان آنها با اضافه کردن یک موتور الکتریکی کوچک اولین و کوتاهترین گام را برای "برقی سازی" انجام داده اند. در ایران خودروهایی مانند هایما، نیسان جوک و رنو کپچر از این فناوری بهره مند هستند.

هیبریدی های متوسط از فرایند ترمز شارژ الکتریکی می سازند

اما خودروهای هیبریدی دیگری نیز وجود دارند که می توانند انرژی حاصل از هر ترمز را دریافت و ذخیره کنند. در این خودروهای هیبریدی موتور الکتریکی قویتری نسبت به خودروهای حاوی فناوری "حرکت- توقف" وجود دارد . این موتورهای الکتریکی در کنار موتورهای درون سوز قرار می گیرند تا با افزایش کارایی موتور اصلی به کاهش مصرف سوخت منجر شوند. باتری های به کار رفته در این خودروهای ملایم هیبریدی معمولا 48 ولتی هستند تا بتوانند خودرو را حرکت داده یا به خوبی متوقف کنند. برقی سازی در این خودروها نسبت به موتورهای قبلی تقویت شده و نمونه فناوری آن در خودروهایی مانند تویوتا کرون، هوندا اینسایت و مینی به کار رفته است. این فناوری در جهان با نام هیبریدی های ملایم شناخته می شوند.

هوندا کرون- یک هیبریدی متوسط که شارژ را با فرآیند ترمز ذخیره می کند

هوندا

هوندا کرون- یک هیبریدی متوسط که شارژ را با فرآیند ترمز ذخیره می کند

خودروهای برقی یا برقی سازی خودروها، مسئله این است/ هرآنچه در مورد الکتریک- هیبریدها نمی دانید

بار اصلی حرکت در هیبریدی های کامل بر دوش موتورهای احتراقی است

هیبریدی های کامل بحثی جداگانه دارند. در این خودروها یک موتور الکتریکی بسیار قدرتمند در کنار موتور احتراقی قرار گرفته که بدون اتکا به موتور درون سوز و به تنهایی خودرو را می راند.

تویوتا

تویوتا پریوس- یک هیبریدی کامل 

خودروهای برقی یا برقی سازی خودروها، مسئله این است/ هرآنچه در مورد الکتریک- هیبریدها نمی دانید

امثال این خودروها در دنیایی که به سمت هیبریدی ها پیش می رود در حال افزایش است و می توان از تویوتا پریوس و هیوندای سوناتای هیبریدی در این رده نام برد. "تمام هیبریدی "ها هم ویژگی خودروهای حرکت- توقف را دارند و هم از ویژگی هیبریدی های ملایم بهره می برند. از طرفی موتور خودروهای هیبریدی کامل آنقدر قدرتمند است که به شکلی مستقل به خوبی می توانند خودرو را روی شیب حرکت داده یا به شتاب برسانند. با این وجود باید گفت در این خودروها نیز کار اصلی بر دوش موتورهای احتراقی است.

پلاگین هیبرید

چندی پیش خودروسازان به این باور رسیدند که هیبریدی ها توان طی مسیر در مسافت های طولانی را ندارند و باتری های لیتیومی آنها در نهایت می تواند بردی کوتاه را برای این خودروها رقم بزند. برای مثال می توان به بردی پنج کیلومتری برای پریوس های اولیه اشاره کرد. اما این بردهای کوتاه قطعا پاسخ گوی نیاز مشتریان نبود. بنابراین خودروسازان تصمیم گرفتند تا ظرفیت باتری ها را افزایش داده و امکان شارژ آن از طریق برق خانگی یا ایستگاه های شارژ خیابانی را فراهم آورند. شارژ الکتریکی خودروها باعث کاهش قابل توجه آلایندگی در سیکل حرکت های شهری می شود.

برای مثال پریوس های اولیه که دارای باتری یک کیلوواتی بودند، با استفاده از باتری های قابل شارژ 4.4 کیلوواتی، حرکت در فاز الکتریکی را به 23 کیلومتر رساندند تا عملکرد بهتری را برای موتورهای احتراقی رقم بزنند.

خودروهای هیبریدی بردافزا بیش از 200 کیلومتر می ‎رانند

این روزها خودروسازان وعده ساخت خودروهای هیبریدی با قابلیت طی مسیر طولانی را می دهند. وعده حرکت 300 کیلومتر با یک بار شارژ در خودروهای آینده مسئله چندان غریبی نیست. این برد حرکتی می تواند نیاز رانندگان در حرکت روزانه را پاسخ گوید.

نیسان نوت هیبریدی با قابلیت طی مسافت طولانی

خودروهای برقی یا برقی سازی خودروها، مسئله این است/ هرآنچه در مورد الکتریک- هیبریدها نمی دانید

باتری های پرظرفیت این خودروها در فاز الکتریکی خودرو را حدود 200 کیلومتر می راند و امکان شارژ مجدد آنها از طریق خانگی یا ایستگاه های شارژ سریع در زمان کوتاه وجود دارد. اما در مواقع اضطراری که امکان شارژ وجود ندارد، یک ژنراتور که به یک موتور کوچک احتراقی مجهز شده می تواند باتری را در حین حرکت یا توقف خودرو، شارژ کند. ب ام و i3، نیسان لیف یا نسخه های جدید نیسان نوت در این رده قرار دارند.

خودروهای برقی موتور احتراقی ندارند Electric Vehicle

خودروهای برقی

تسلا مدل s یک خودروی برقی کامل بدون موتور احتراقی

خودروهای برقی یا برقی سازی خودروها، مسئله این است/ هرآنچه در مورد الکتریک- هیبریدها نمی دانید

در بالاترین سطح الکتریکی سازی، خودرو هیچ موتور احتراقی ندارد و صرفا با موتور الکتریکی و با تکیه بر توان باتری حرکت می کند و ظرفیت باتری آنها عموما بیش از 50 کیلووات ساعت می رسد. تسلا مدل S نمونه بسیار خوبی از این خودروهاست. این خودرو برای پیمایش 350 کیلومتری خود، باتری ای با ظرفیت 85 کیلووات ساعت به وزن 540 کیلوگرم را در خود جا داده و با توجه به این شرایط یکی از پرشتاب ترین خودروهای این رده محسوب می شود. استفاده از این خودروها درون شهری نیز یکی از راه های کاهش آلودگی است اما این خودروها نیز با چالش وزن و حجم زیاد باتری ها، قیمت بسیار بالای آنها و زمان شارژ دست و پنجه نرم می کنند و تلاش خودروسازان نیز در جهت حل و فصل این معضل است.

مشخصات فنی و عکس های خودروهای برقی و هیبریدی

مشخصات فنی و عکس های خودروهای برقی و هیبریدی
: امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از عصر ایران/ح.ب
این مطلب مفید بود ؟
2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف