نمناک اخباراقتصاد تولید کدام خودرو ها در ایران باید متوقف شود؟
خودرو ، صنعت خودرو
سایپا 131، سایپا 111، سایپا 132، تیبا، تیبا هاچ بک، ساینا، ام وی ام 110 اس، سمند، پژو پارس، پژو 405، لیفان ایکس 60 و ام وی ام 550 از جمله خودروهایی هستند که بنابه گفته کارشناسان تولید آنها باید متوقف شود.
تاریخ انتشار : 25 تیر 1396

این خودروها عمرشان را کرده اند

 
کارشناسان خودرو طی بررسی های به عمل آمده عزم خود را برای از دور خارج کردن چندین خودرو جزم کردند تا محصولات با کیفیت تری به بازار معرفی کنند.
 
به گفته کارشناسان عمر خودروهای تک ستاره شامل سایپا 131، سایپا 111، سایپا 132، تیبا، تیبا هاچ بک، ساینا، ام وی ام 110 اس، سمند، پژو پارس، پژو 405، لیفان ایکس 60 و ام وی ام 550 سر آمده و تولید آنها باید متوقف شود.
 

چندی پیش ایسنا در سلسله گفت وگوهایی با کارشناسان این موضوع را بررسی کرد که چرا خودروسازان به گزارش های ارزشیابی کیفی خودروهای داخلی ترتیب اثر نداده و کیفیت محصولات خود را افزایش نمی دهند.

متن پرسش مطرح شده با کارشناسان این بود که "بررسی گزارش های ارزیابی کیفی خودروهای داخلی نشان می دهد که ایران خودرو، سایپا، مدیران خودرو و کرمان خودرو ماه ها و بلکه سالهاست که برخی محصولاتشان را در پایین ترین سطح کیفی تولید می کنند و ارتقایی در کیفیت این محصولات صورت نگرفته است!؟ ".

خودرو


کارشناسان در پاسخ به این پرسش متفق القول معتقد هستند که عمر خودروهای تک ستاره که در پایین ترین سطح کیفی تولید می شوند، سر آمده و تولید آنها باید متوقف شده و با خودروهای با کیفیت جایگزین شوند.

در این زمینه عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی از شرکتهای ایران خودرو، سایپا، مدیران خودرو و کرمان خودرو خواست که تولید خودروهای با کیفیت پایین را متوقف کنند.

امرالله امینی اظهار کرد:" مشکل ما در حوزه کیفیت خودروهای داخلی این است که اگرچه هر ماه گزارش ارزیابی کیفیت خودروهای داخلی تهیه و منتشر می شود اما به این گزارش ها ترتیب اثر داده نمی شود".

همچنین یک کارشناس صنعت خودرو تاکید کرد که تولید خودروهای تک ستاره در شأن صنعت خودرو و مردم ایران نیست. حسن کریمی سنجری خاطرنشان کرد:" متاسفانه در خودروهای تک ستاره به سه دلیل قدیمی بودن پلت فرم، ناتوانی قطعه سازان داخلی و همچنین امکان پذیر نبودن تنوع مدل، امکان افزایش بیشتر کیفیت این خودروها وجود ندارد".

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت نیز معتقد است که " یکی از دلایل پایین بودن کیفیت برخی خودروهای داخلی رانت و زد و بند بین برخی خودروسازان و قطعه سازان است".

ابوالفضل خلخالی اظهار کرد:" یکی از دلایل بی کیفیت بودن برخی خودروهای داخلی رانت ها و زد و بندهای پشت پرده است. در برخی موارد شاهد هستیم که برخی قطعه سازان بزرگ داخلی از مواد اولیه ضایعاتی و بی کیفیت برای تولید قطعات خودرو استفاده می کنند که نمونه آن تولید مجموعه فرمان برخی خودروهای پر تیراژ داخلی با استفاده از مواد اولیه ضایعاتی است".

عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی نیز درباره تولید خودروهایی با سطح کیفی تک ستاره از سوی شرکتهای ایران خودرو، سایپا، مدیران خودرو و کرمان خودرو اظهار کرد که این خودروها عمرشان را کرده اند و خودروسازان باید به فکر جایگزینی آنها با محصولات جدید باشند.

شهرام آزادی تصریح کرد:" خودروهای تک ستاره عمر خود را کرده و به انتهای عمر خود نزدیک شده اند بنابراین صرف هزینه های جدید برای افزایش کیفیت آنها چندان منطقی نبوده و این سرمایه ها باید صرف تولید خودروهای جدید و با کیفیت شود".

طبق جدیدترین گزارش های ارزیابی کیفیت خودروهای داخلی؛ خودروهای سایپا 131، سایپا 111، سایپا 132، تیبا، تیبا هاچ بک، ساینا، ام وی ام 110 اس، سمند، پژو پارس، پژو 405، لیفان ایکس 60 و ام وی ام 550 همچنان در پایین ترین سطح کیفی (یک ستاره از پنج ستاره کیفی) تولید می شوند.

تولید کدام خودرو ها در ایران باید متوقف شود؟

تولید کدام خودرو ها در ایران باید متوقف شود؟
:
امتیاز : 4 تعداد رای : 5
برگرفته از پارسینه - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 4 1
برچسب ها :
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف