نمناک اخباراقتصاد خودروی پراید در دنیا رقیب ندارد!
خودروی پراید ، پراید
مدیر عامل ساپیا در گفتگویی خودروی پراید را بینظیر خواند که این صحبت ایشان ایهام دارد و می توان دو برداشت متفاوت از ان داشت.
تاریخ انتشار : 26 آبان 1395
بازدید : 1,559 نفر

وقتی خودروی پراید از نظر کیفیت و قیمت بی همتاست!

 مهدی جمالی مدیرعامل سایپا چهارشنبه، 20 آبان، در حاشیه نمایشگاه مطبوعات گفته بود:"هیچ خودرویی توان رقابت با خودروی پراید را از نظر قیمت و کیفیت ندارد. اگر کشوری خودرویی با قیمت و کیفیت پراید تولید کند، ما از این محصول برای عرضه به بازار داخل استقبال می کنیم."به گزارش تابناک اقتصادی، حرف آقای مدیر عامل ایهام دارد و می توان دو برداشت متفاوت از آن داشت.

 مهدی جمالی مدیرعامل سایپا چهارشنبه، 20 آبان، در حاشیه نمایشگاه مطبوعات گفته بود:"هیچ خودرویی توان رقابت با خودروی پراید را از نظر قیمت و کیفیت ندارد. اگر کشوری خودرویی با قیمت و کیفیت پراید تولید کند، ما از این محصول برای عرضه به بازار داخل استقبال می کنیم."

 حرف آقای مدیر عامل ایهام دارد و می توان دو برداشت متفاوت از آن داشت. برداشت اول این است که خودروی پراید چون از کیفیت و امکانات بسیار پایینی برخوردار است، و هیچ شرکتی حاظر به ارائۀ چنین کیفیتی نیست و هیچ کجای دنیا اجازۀ تولید چنین خودرویی را نمی دهد، پس نسبت به خودروهای دیگر قیمت پایینی دارد و لذا هیچ خودرویی توان رقابت با خودروی پراید را از نظر قیمت و کیفیت ندارد. اما برداشت دوم، تعریف از خودروی پراید است، و اینکه این خودرو با کیفیت عالی و قیمت ارزان عرضه می شود، که البته چنین اظهار نظری بیشتر شبیه به طنز است و باور کردنش برای مردم بسیار سخت.  

تاریخچۀ خودروی پراید

 اوایل دهه 70 (در سال 1993) پراید به ایران آمد. این خودرو همان مزدا 121 است که ابتدا در ژاپن به سفارش شرکت فورد آمریکا بر روی پلتفرم DA و موتور چهار سیلندری سری B مزدا ساخته شد. موتور پراید در چندین مدل و از حجم 1.1 لیتری تا 1.8 لیتری و از بازه قدرتی 50 تا 210 اسب بخاری را شامل می شد. در مزدا 121 تنها از دو موتور 1.1 لیتری با نام b1 و 1.3 لیتری با نام b3 استفاده می شد. اکثر پرایدهای تولیدی در ایران از موتور b3 استفاده می کنند.

 بین سال های 1986 تا 2002، نسل های اول، دوم، و سوم این خودرو با نام فورد فستیوا در کشورهایی مثل ژاپن، آمریکا و استرالیا به فروش می رفت. نسل اول فروش این خودرو در کرۀ جنوبی در سال 1987 تحت نام کیا پراید آغاز شد؛ کیا این خودرو را تحت لیسانس فورد مونتاژ می کرد. در اروپا نیز بین سال های 1987 تا 1991، این خودرو با نام "مزدا 121" به فروش می رفت. پس از 1991 این خودرو در استرالیا با همان نام فورد فستیوا فروخته شد، در حالی که در بازار اروپا دیگر نام آن مزدا 121 نبود و با نام کیا پراید فروخته می شد. تولید این محصول توسط کیا موتور تا سال 2000 ادامه داشت و پس از آن کیا به جای پراید شروع به تولید ریو کرد.

 سایپا تولید این محصول را تحت لیسانس کیا موتور از سال 1993 آغاز کرد و با توقف تولید در سال 2001 خط تولید آن به سایپا فروخته شد. شرکت سایپا با ایجاد زنجیره ای از قطعه سازان فنی در گروه سایپا و با حمایت از قطعه سازان بخش خصوصی سعی در ساخت داخل نمودن خودروی پراید نمود و آنرا با نامهای نسیم (پراید هاچ بک)، صبا (پراید سدان) و سایپا 132 و سایپا 131 و سایپا 111 و سایپا 141 و وانت پراید (سایپا 151) در ایران عرضه کرد.

 در زمستان سال 1389 شرکت سایپا تولید محصولات خود را بر پایه پلتفرم پراید متوقف نمود و تولید بر اساس پلتفرم X100 را آغاز کرد و محصولات خود را با نام های جدید:سایپا 111، سایپا 131، سایپا 132، سایپا 141 تولید می کند. 

امنیت و ایمنی خودروی پراید کم نظیر است!

 خودروی پراید سال هاست که به عنوان رکورد دار وسایل نقلیه در کشته شدن ایرانیان معرفی می شود و آمارهای پلیس راهنمایی و رانندگی حکایت از آن دارد که پراید در صدر خودروهای حادثه خیز است. آخرین آمار از تعداد کشته شدگانی که خودروی نقلیه آن ها پراید بوده مربوط به سال 1392 است که نشان می دهد 2454 نفر (50 درصد کشته شدگان وسیلۀ نقلیه) جان خود را با پراید از دست داده اند. این خودرو در رتبه بندی های ایمنی خودرو همیشه جایگاهی در انتهای جدول دارد و مردم ایران نیز به این خودرو لقب ارابۀ کشتار و تابوت متحرک داده اند.

 پراید در تست تصادف دچار انحراف شدید در ستون، درها و سقف می شود. کابین سرنشینان تاب بر می دارد، در خودرو باز می شود و داشبورد هم صدمۀ شدید به پای راننده می زند. جلو خودرو درست جمع نمی شود و بسیاری از قطعات کاپوت مانند موتور هم در تصادف شدید وارد کابین می شود.

 همچنین رئیس پلیس آگاهی ناجا پیشتر گفته بود که پراید 70 درصد سرقت ها را به خود اختصاص داده و پر سرقت ترین خودروی کشور است. با این حساب، شاید وقتی از خودروی پراید خود پیاده می شوید، ابتدا باید خوشحال باشید که سالم هستید و سپس باید سریع آن را به جایی ببندید تا ماشینتان را دزد نبرد!  

ادعای عجیب آقای مدیر عامل

 از قدیم گفتند «هیچ گرانی بی حکمت نیست، هیچ ارزانی بی علت!» فرض کنید یک شرکت خودروسازی در کشور بورکینافاسو شروع به تولید پیکان کند، با همان کیفیتی که قدیم در ایران تولید می شد و قیمتی در حدود 10 میلیون تومان. مدیر عامل این شرکت فرضی در حاشیۀ نمایشگاه مطبوعاتی ای که در پایتخت بورکینافاسو، «اوآگادوگو» برگزار شده، می تواند بگوید:"هیچ خودرویی توان رقابت با خودروی پیکان را از نظر قیمت و کیفیت ندارد. اگر کشوری خودرویی با قیمت و کیفیت پیکان تولید کند، ما از این محصول برای عرضه به بازار داخل استقبال می کنیم." او درست می گوید، هیچ خودرویی توان رقابت با خودروی پیکان را از نظر قیمت و کیفیت ندارد، اما چه کیفیتی و چه قیمتی؟ تازه ممکن است در این مقایسه، در حق پیکان ظلم کرده باشیم چرا که پیکان از ایمنیِ بالاتری نسبت به پراید برخوردار بود. 

خودروی پراید در دنیا رقیب ندارد!

خودروی پراید در دنیا رقیب ندارد!
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10
برگرفته از تابناک /ن
این مطلب مفید بود ؟ 7 3
برچسب ها :
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف