نمناک اخبارجامعه خوردن آب روزه را باطل نمی کند، فتوای آیت الله بیات زنجانی
فتوای جدید آیت الله بیات زنجانی در خصوص نوشیدن آب و باطل نشدن روزه واکنش های بسیاری را به دنبال داشت. آیت الله برقعی در خصوص صدور این فتوا توضیحاتی فرمودند.
تاریخ انتشار : 22 تیر 1392

آیت الله زنجانی در فتوای جدید خود می گوید:«با استناد به موثقه عمار و روایت مفضل ابن عمر از امام صادق (ع) که در باب 16 وسایل الشیعه از ابواب «من یصح منه الصوم» آمده است، کسانی که روزه می گیرند ولی تاب و تحمل تشنگی را ندارند، فقط به اندازه یی که جلوی تشنگی شان را بگیرد می توانند آب بنوشند و در این حالت روزه شان باطل نبوده و قضا هم ندارد.»

آیت الله برقعی در پاسخ به این پرسش که این فتوا را از منظر فقه شیعی چگونه می بینید، گفت:مشابه چنین نظراتی در فقه ما بسیار است. همانطور که معظم له به کتاب وسایل الشیعه استناد کردند باید اذعان داشت که چنین احکامی در فقه ما بسیار است. همانطور که در فقه شیعی به احکام استناد می شود به عقل و اجماع نیز استناد می شود.
ایشان در ادامه خاطرنشان ساخت:در گذشته بسیاری از احکام محدود بوده و در زمان حاضر موضوعاتی مطرح می شود که در چنین روایاتی نیامده است یا نظرات سختگیرانه یی مطرح می شود که در فقه اسلامی، ما با چنین شرایطی رو به رو نبوده ایم. به نظرم چنین فتوایی در فقه شیعه بسیار داشته ایم. ما نمی توانیم سختگیرانه به احکام شیعی نظر داشته باشیم و فقط احکام را ملاک قرار دهیم و بگوییم که باید همان اجرا شود. در حالی که فقیه آگاه به زمانه می تواند با توجه به شرایط و زمانه احکام خود را بر پایه استدلال شرعی و عقلی فتوای خود را اعلام نماید. به طور مثال ما حکمی به نام ذوالعطاش داریم یعنی کسی که بسیار عطشان است. این فرد می تواند با رعایت جوانب روزه داری آب به قدر رفع عطش بنوشد و روزه او صحیح هم خواهد بود.
ایشان با تاکید بر این نکته که صدور چنین فتوایی شجاعت و تهور می خواهد اظهار داشت:ما نمی توانیم برای کسانی که مشکلی دارند فقط بگوییم که باید سفر برود تا بتواند روزه خود را نگیرد و تاکید کنیم که در هر حالی باید روزه گرفت. دین اسلام دین سخت و جمودی نیست. آیت الله زنجانی در صدور چنین حکمی پا را فراتر از حکم منصوص گذاشته و آن هم برای این است که مکلف بتواند وظیفه اش را انجام دهد.
آیت الله سید رضا برقعی مدرس در پایان خاطرنشان کرد:نباید از چنین احکامی تفسیر غلطی داشت و چنین احکامی ما در فقه شیعه بسیار داشته ایم. این حکم در راستای اجرای وظیفه شرعی مکلف اعلام شده است.»

خوردن آب روزه را باطل نمی کند، فتوای آیت الله بیات زنجانی

خوردن آب روزه را باطل نمی کند، فتوای آیت الله بیات زنجانی
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 128
برگرفته از mashreghnews.ir
این مطلب مفید بود ؟ 107 21
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف