نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها زمان خوردن آنتی بیوتیک این غذاها و داروها را نخورید
خوردن آنتی بیوتیک ، تداخل دارویی آنتی بیوتیک
ما قرص می خوریم که حالمان خوب شود اما اگر بخور نخورهای دوره مصرف دارو را رعایت نکنیم نتیجه برعکس می شود برای همین اگر درزمان خوردن آنتی بیوتیک این مواد غذایی را مصرف نکنید.
بازدید : 31,647 نفر

تداخل غذایی و دارو در زمان خوردن آنتی بیوتیک

خوردن آنتی بیوتیک ها مانند مصرف هر داروی دیگری اصولی دارد که در صورت رعایت نشدن نتیجه دلخواه حاصل نمی شود پس برای درمان سریع و حل مشکل جسمی بهتر است از تداخل غذایی و دارویی با آنتی بیوتیک ها جلوگیری کنیم.

مواد غذایی تاثیر خوبی روی میزان تاثیر داروها دارند. در واقع، تاثیر متقابل مواد غذایی و آنتی بیوتیک ها به سه شیوه اجرا می شود که عبارتند از:غذا جذب دارو رو متوقف میکند، میزان جذب دارو را کند کرده یا در جذب دارو تداخل ایجاد میکند.

خوردن آنتی بیوتیک

تداخل غذایی در زمان خوردن آنتی بیوتیک

توصیه های غذایی در زمان خوردن آنتی بیوتیک

غذاها و نوشیدنی های اسیدی

از مصرف نوشیدنی ها و مواد غذایی اسیدی مثل مرکبات، شکلات، نوشیدنی های گاز دار و اونایی که با گوجه فرنگی درست شدن مثل سس کچاپ دوری کنین . این مواد روی توانایی بدن برای جذب دارو تاثیر میذارن.

لبنیات، به جز ماست

کلسیم موجود در لبنیات جذب آنتی بیوتیک ها رو متوقف میکنه. ماست تنها خوراکی لبنی است که در حین مصرف این داروها میتونین بخورین، چون حاوی پروبیوتیک است که رشد باکتری های خوب در روده رو تسریع میکنن، پس باعث میشه بدن با جذب آنتی بیوتیک سریعتر بهبود پیدا کنه. پروبیوتیک ها همچنین به پیشگیری از اسهال که از عوارض شایع مصرف آنتی بیوتیک هاست کمک میکنه.

مکمل های کلسیم و آهن

خوردن آنتی بیوتیک

خوردن آنتی بیوتیک با این داروها تداخل دارد

درست مثل کلسیم، آهن هم در جذب دارو تداخل میکنه. اگه آنتی بیوتیک خوردین، حداقل سه ساعت صبر کرده و بعد مکمل هاتون رو مصرف کنین.

غذاهایی با فیبر بالا

مواد غذایی با فیبر بالا خیلی سالم هستن، اما وقتی دارو مصرف میکنین بهترین گزینه نیستن. این غذاها سرعت جذب در معده تون رو کند میکنن که این امر برای کاهش وزن عالیه، اما وقتی سرعت جذب دارو رو کند کنه زیاد هم خوب به نظر نمیرسه. غلات سبوس دار، عدس و لوبیاها از جمله این مواد غذایی هستن.

الکل

مصرف الکل با اثر آنتی بیوتیک تداخل نمیکنه اما میتونه عوارض جانبی مثل مشکلات دستگاه گوارشی و سرگیجه ایجاد کنه. از مصرف الکل خودداری کنین.

خوردن آنتی بیوتیک ، خوردن آنتی بیوتیک با این غذاها و داروها ممنوع

زمان خوردن آنتی بیوتیک این غذاها و داروها را نخورید
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 42
برگرفته از نوین زی /ن
این مطلب مفید بود ؟ 38 4
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف