نمناک بهداشت و سلامتتازه های سلامت مزایای خوردن غذا با دست!
غذا خوردن ، غذا خوردن با دست
بسیاری از افراد بر این باورندکه نحوه صحیح غذا خوردن باقاشق وچنگال مناسب تر است ولی یافته ها نشان داده غذا خوردن با دست و انگشتان سالم تر است و از ابتلا به بسیاری بیماری ها پیشگیری می کند.

آیا مزایای غذا خوردن با دست را می دانید؟

شاید برایتان عجیب باشد، اما بهتر است بدانید «خوردن غذا با دست» فواید فراوانی برای سلامتی دارد؛ مسئله ای که قدیمی ها بر آن آگاه بودند و بسیار از این روش برای میل کردن غذا استفاده می کردند.

البته «خوردن غذا با دست راست» یک شرط مهم و اساسی دارد و آن هم اینکه «ابتدا باید دست ها را کاملا شستشو دهید.

هر غذایی را نمی توان با دست خورد، مانند آش، سوپ و غیره، اما سایر غذاها را می توان با دست میل کرد، مانند «شوید باقلاپلو با ماهی» یا «چلوگوشت» و سایر غذاها.

یکی از دلایل این مسئله وجود مقداری انرژی در آدمی است. این انرژی در دو قسمت از بدن انسان، یعنی نوک انگشت ها و چشم های انسان بیشتر از سایر اعضاء وجود دارند.

از این رو بهتر است، وقتی سر سفره می نشینیم، ابتدا خوب به غذا (غذای سالم) بنگریم تا نشاطی در ما ایجاد شود و پس از آن، با «سه انگشت دست راست» غذا را میل کنیم (انگشت شصت، انگشت سبابه، و انگشت وسطی).

حتی در اسلام هم سفارش شده، بهتر است انسان غذای خود را با دستان خود به ویژه دست راست میل کند. در این باره از رسول خدا صلی الله علیه و آله آمده است که در مجلسی، قاشقی برای آن حضرت آوردند. ایشان فرمود:«لَقَدْ کَرَّمْنا بَنی آدَمَ و جَعَلْنا لَهُمْ أَصابِعَ؛ آدمی را گرامی داشتیم به اینکه انگشتان را به او عطا کردیم.» ( بحارالانوار، ج 57، ص 271 )

غذا خوردن با دست

اما این گونه غذا خوردن چه نفعی دارد و چه مشکلی را از زندگی انسان حل می کند؟

بر اثر نگاه کردن به غذا، به ویژه اگر غذای گیاهی و دارای رنگ های گوناگونی باشد، سلسله اعصاب از طریق چشم تحریک و انرژی های مثبتی در انسان ایجاد می شود. از این طریق انسان هم اشتها و هم اشتیاق غذا خوردن پیدا می کند و انرژی های ساطع شده بار دیگر از طریق نوک انگشتان به بدن باز می گردد.

بدن انسان طوری آفریده و طراحی شده که از قبول اشیاء خارجی خودداری می کند و چنگال هم برای ما یک جسم خارجی محسوب می شود؛ در حالی که انگشتان ما غیر از این است و بدن در مقابل انگشتان هیچ گونه عکس العملی از خود نشان نمی دهد.

زمانی که با قاشق غذا می خوریم ناخودآگاه سریع تر مواد غذایی را وارد بدن می کنیم و همین عامل سبب افزایش امکان ابتلا به دیابت نوع 2 می شود در حالی که غذا خوردن با دست و انگشتان سرعت را مدیریت کرده و به هضم و گوارش غذا کمک می کند. علاوه بر این، غذا خوردن با دست با کاهش سرعت سبب می شود زودتر سیر شده و پرخوری نکنید.


به همین دلیل افرادی که با دست غذا می خورند معمولا می توانند راحت تر و سریع تر کاهش وزن داشته باشند. علاوه بر این، اخیرا شاهد هستیم بیشتر افراد طی غذا خوردن، مدام سرگرم استفاده از گوشی های همراه هستند اما با این روش این مشکل نیز حل شده و اعضای خانواده می توانند ساعات بیشتری را به گفتگو با یکدیگر اختصاص دهند.

مزایای خوردن غذا با دست!

مزایای خوردن غذا با دست!
:
امتیاز : 3.2 تعداد رای : 67
برگرفته از پرشین وی -/ر
این مطلب مفید بود ؟ 43 24
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف