خوردن میوه
داشتن رژیم غذایی سالم و خوردن میوه وسبزی در تنظیم قند خون بسیار موثر است. بنابراین افراد دیابتی برای تنظیم قند خون خود باید سبزی و میوه مصرف کنند.

متعادل کردن قند خون با خوردن میوه وسبزی

افرادی که مبتلا به بیماری دیابت هستند، با روش های متعددی که برای کنترل قند خون وجود دارد، می توانند از عوارض بیماری قند خون بالا جلوگیری کنند.خوردن میوه و سبزی می توانند در تنظیم قند خون در افراد دیابتی موثر باشد . بنابراین پزشکان توصیه می کنند افراد دیابتی بیشتر از میوه وسبزی استفاده کنند.

تاثیر خوردن میوه در تنظیم قند خون

مصرف میوه از افزایش چربی خون جلوگیری می کند و در تعدیل قند خون کاملا تاثیرگذار است.
یک متخصص تغذیه افزود:اصولا میوه ها و سبزی ها بدن را سم زدایی می کنند.
وی گفت:گنجاندن 400 تا 700 گرم سبزی به صورت خام و پخته در غذای روزانه و حدود 200 تا 300 گرم میوه از انواع میوه سبز، زرد و قرمز عواملی دارند که موجب خنثی سازی رادیکال های آزاد می شود.

خوردن میوه

خوردن میوه وسبزی برای افراد دیابتی مفید است

این متخصص تغذیه افزود:مصرف خود میوه همواره از آبمیوه ها بهتر است به دلیل این که تفاله های میوه نقش اساسی را در تنظیم برنامه های گوارشی بر عهده دارد.
وی گفت:طعم، رنگ، بو و مزه که سبزی ها و میوه ها دارند ، در حفظ و تعادل و سیستم دفاعی بدن نقش اساسی دارد و قادر هستند از تجمع پلاکت ها جلوگیری کنند.
وی اضافه کرد:مصرف میوه از افزایش چربی خون جلوگیری می کند و در تعدیل قند خون کاملا تاثیرگذار است و افراد را در مقابل بیماری های غیرعفونی و متابولیکی ایمن می کند.

چه میوه هایی برای دیابتی ها مناسب است؟

میوه های حاوی فیبر بالا به دلیل اینکه عموما تمایل به کاهش شاخص گلیسمی دارند برای بیماران دیابتی بسیار مناسب هستند. دلیل این است که فیبرها مدت طولانی تری در معده باقی می مانند و با تاخیر وارد روده ی کوچک شده و در نتیجه قند آهسته تر وارد جریان خون می شود. در همین راستا ترجیح بر این است که از میوه های با فیبر بالا و در صورت امکان از پوست و مغز خوراکی آن ها نیز استفاده شود. از جمله میوه های سرشار از فیبر می توان به تمشک، سیب، گلابی، زردآلو ، توت فرنگی، انار و آووکادو اشاره کرد. می توان گفت که آووکادو به شکل ویژه ای منبع غنی از چربی های اشباع نشده است و طبق تأییدیه انجمن دیابت امریکا (ADA) میوه هایی که حاوی مقادیر زیادی چربی های غیراشباع هستند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش داده و درعین حال باعث کنترل قند خون می شوند.

سیب با میزان فیبر و سطح فروکتوز بالا دارای مزایای زیادی برای دیابتی هاست. سیب خام حاوی مقادیر بالایی از فیبر پکتین است که تا 50 درصد نیاز به انسولین را کاهش می دهد و به این ترتیب باعث بهبود کنترل قند خون در بیماران دیابتی می شود.

گریپ فروت میوه دیگری است که ممکن است برای دیابتی ها مفید باشد. گریپ فروت باعث از دست دادن وزن می شود که به نوبه خود به کاهش مقاومت به انسولین کمک می کند. تحقیقات انجام گرفته نشان می دهد که گریپ فروت می تواند به کنترل سطح انسولین در زمان صرف غذا کمک کند.

آیا خوردن میوه در تنظیم قند خون موثر است؟

4.626
این مطلب مفید بود ؟242
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از بیتوته / تبیان /ف
وبگردی