نمناک اخبارحوادث خورشید گرفتگی قبل از سال تحویل 94
خورشید گرفتگی ، خورشید گرفتگی سال 93
آخرین خورشید گرفتگی سال ۱۳۹۳ یک روز قبل از تحویل سال در ۲۹ اسفند روی می دهد.
تاریخ انتشار : 24 اسفند 1393

رییس انجمن نجوم آماتوری گفت:خورشید گرفتگی20مارس 2015برابر با29اسفند، یک روز قبل از تحویل سال روی می دهد و در ایران به صورت جزیی قابل رویت است.
مهندس مسعود عتیقی با بیان این که این رویداد در حد فاصل روسیه و گریلند به صورت کامل قابل مشاهده است، افزود:گرفت جزیی در تهران از ساعت13و42 دقیقه و27 ثانیه آغاز می شود و تا ساعت 14و 25 دقیقه پایان خواهد یافت.
وی با اشاره به تفاوت عرض جغرافیایی در مناطق مختلف ایران اضافه کرد:در تهران ماه یک درصد سطح خورشید را می پوشاند و این میزان در سواحل شمالی و نقاط شمال غربی ایران به12درصد هم می رسد.
رییس انجمن نجوم آماتوری با یادآوری صدمات احتمالی رصد چشم غیر مسلح این خورشید گرفتگی، به علاقه مندان مشاهده این رویداد توصیه کرد؛ برای رصد خورشید از پالایه ها و فیلترهای استاندارد استفاده کنند.
خورشیدگرفتگی وقتی رخ می دهد که سایهٔ ماه بر بخشی از زمین بیفتد و در نتیجه از دید قسمت هایی از کرهٔ زمین، قرص ماه روی قسمتی از قرص خورشید را بپوشاند.
این پدیده هنگامی رخ می دهد که زمین و ماه و خورشید به ترتیب در یک خط راست یا تقریباً در یک خط راست قرار بگیرند و این شرایط تنها در زمان مقارنه یا محاق ماه ممکن است برقرار گردد و تقریباً در کل دو یا سه بار در سال رخ می دهد.

رویدادهای نجومی در سال 94

رییس انجمن نجوم آماتوری با اشاره به وقوع چهار رویداد نجومی در سال1394گفت:شنبه15فروردین؛ گرفتگی کامل ماه رخ می دهد که در ایران قابل مشاهده نیست، اما گرفت ماه دوشنبه ششم مهر در بخش هایی از ایران قابل مشاهده است.
عتیقی افزود:همچنین یکشنبه22شهریور و چهارشنبه19اسفند، دو خورشید گرفتگی رخ خواهد داد که در ایران قابل مشاهده نیست.
وی با اشاره به مهمترین رویداد برای علاقه مندان به علوم فضایی در سال آینده اضافه کرد:رسیدن فضاپیمایNew Horizons (افق های نو) بعد از سفری10ساله به سیاره پلوتو است که 23 تیر اتفاق می افتد.
وی گفت:این رویداد نخستین نگاه بشر از نزدیک به این سیاره است.
رییس انجمن نجوم آماتوری در ادامه این مصاحبه با اشاره به زمان تحویل سال1394گفت:در ساعت دو و15دقیقه و11ثانیه شنبه اول فروردین خورشید به نقطه اعتدال بهاری می رسد و سال1394هجری خورشیدی آغاز خواهد شد.

خورشید گرفتگی قبل از سال تحویل 94

خورشید گرفتگی قبل از سال تحویل 94
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 32
برگرفته از خبرگزاری صداو سیما - /م
این مطلب مفید بود ؟ 28 4
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف