نمناک اخبارجامعه جزئیات دادگاه امروز بابک زنجانی + تصاویر
دادگاه بابک زنجانی ، بابک زنجانی
جزئیات و آخرین اخبار از “دادگاه بابک زنجانی” را از لحظات آغاز و جریان رسیدگی به پرونده بابک زنجانی را در این مطلب مشاهده می فرمائید.
تاریخ انتشار : 12 مهر 1394

جزئیات دادگاه بابک زنجانی

مشروح دادگاه اول بابک زنجانی 11 مهر 94

پس از گذشت 630 روز از بازداشت بابک مرتضی زنجانی (دیماه 92) ساعت 8:30 دقیقه روز شنبه 11 مهرماه نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده بابک زنجانی در شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی آغاز شد.

بر اساس این گزارش بنا بر اظهارات حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه، این پرونده 209 جلد بوده که در 4 هزار صفحه قرار مجرمیت این متهم صادر شده است.

حضور 4 وکیل از وزارت نفت و 4 وکیل از سایر متهمان در دادگاه، توقیف کامل اموال بابک زنجانی در سال 92، بدهی 2 میلیارد یورویی متهم به وزارت نفت، استفاده از سه شناسنامه متفاوت توسط متهم بخش های گفته شده در مورد این پرونده بزرگ است.

وی تاجری است که کار خود را با دباغی آغاز کرد و در گفتگو با رسانه ها گفته بود:بیش از 70 شرکت از جمله شرکت هلدینگ توسعه سورینت قشم، «اولین بانک سرمایه گذاری اسلامی» در مالزی، سهامدار شرکت هواپیمایی انور ترکیه، مؤسسه مالی اعتباری در امارات و بانک ارزش تاجیکستان را داشته و همچنین شرکت هایی در دبی، ترکیه و تاجیکستان دارد و در مجموع آمار کارمندانش به بیش از 17 هزار نفر می رسد.

معاون اول قوه قضائیه در شصت و هفتمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه، گفته بود که در رابطه با این پرونده پنج تن بازداشت هستند و اکنون تعداد بازداشتی ها بیشتر شده است و یکی از مدیران نفتی و 2 یا سه تن در ارتباط با این پرونده هم بازداشت شده اند. هرچند وکیل این متهم در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام کرد که موکلش حاضر است بدهی هایش را پرداخت کند اما سخنگوی دستگاه قضا در نشست های خبری متعدد از عدم همکاری بابک زنجانی در بازگرداندن پول ها خبر داده و گفته بود، میلیاردر نفتی با کارشناسان و دستگاه قضا آنگونه که باید همکاری نمی کند و اگر همکاری خوبی می داشت زودتر از این ها می شد به نتیجه رسید.

کیفرخواست بابک زنجانی قرائت شد

پس از قرائت قرآن کریم نماینده دادستان کیفرخواست بابک زنجانی و سایر متهمان را قرائت کرد.

جزئیات کیفر خواست

به گزارش خبرنگار مهر، نجفی نماینده دادستان تهران در نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده بابک زنجانی، کیفرخواست سه متهم پرونده را در 237 صفحه قرائت کرد.

بر اساس این گزارش، قرار بازداشت متهمان 27دیماه 92 در شعبه 6 دادسرای کارکنان دولت برای بابک زنجانی، «ح ف» و «م ش» انجام شد و پرونده در اوایل سال 93 توسط شورای عالی مبارزه با پولشویی مفتوح شده بود که با شکایت وزارت نفت در تاریخ 28 آبان 93 کار پرونده با سرعت بیشتری انجام شد.

نماینده دادستان در دادگاه قرار مجرمیت بابک زنجانی متولد 1352 صادره از تهران را به شرح ذیل اعلام کرد:

1ـ فساد فی الارض و اخلال در نظام اقتصادی کشور

2ـ کلاهبرداری گسترده از شرکت ملی نفت ایران

3ـ کلاهبرداری از بانک اف آی آی بی و جعل حواله بانکی به نام «ی»

4ـ جعل حواله بانکی از بانک عرب ترک به بانک کنت به حساب آقای «ی»

5ـ جعل حواله ارزی از بانک اف آی آی بی به بانک مسکن

6ـ جعل چندین مورد حواله ارزی از بانک کنت به موسسه مالی توسعه

7ـ جعل دستور انتقال بین بانکی از بانک اف آی آی بی به بانک اسلام

8ـ جعل حواله نزد بانک مرکزی، جعل اسناد بانک و جعل مهر

9ـ پولشویی به مبلغ 1967میلیون یورو و نشر اکاذیب

به گزارش خبرنگار مهر، بعد از قرائت کیفرخواست بابک زنجانی، گردش کار پرونده نزد قاضی قرائت شد.

کیفر خواست دو متهم دیگر پرونده

به گزارش خبرنگار مهر، فلاح نماینده دادستان در جلسه رسیدگی به پرونده بابک زنجانی کیفرخواست دو متهم دیگر پرونده را قرائت کرد.

در کیفر خواست آقای «م ش» متولد 1346 مقیم انگلیس ،فساد فی الارض و اخلال در نظام اقتصادی کشور، مشارکت عالمانه و عامدانه در جعل، کلاهبرداری و پولشویی، مشارکت در کلاهبرداری از شرکت ملی نفت ایران به مبلغ یک میلیون و 200 هزار یورو، مشارکت در پولشویی به مبلغ یک میلیون و 200 هزار یورو، مشارکت در کلاهبرداری از یک شرکت به مبلغ 7 میلیون یورو آمده است.

همچنین در کیفر خواست آقای «ح ف» مقیم تهران ،فساد فی الارض و مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور و ضربه زدن به نظام اقتصادی، جعل، کلاهبرداری و پولشویی، مشارکت در کلاهبرداری از شرکت HK به مبلغ یک میلیون و 200 هزار یورو و مشارکت در کلاهبرداری از سازمان تامین اجتماعی به مبلغ 444 میلیارد ین ژاپن، آمده است.

زنی با حقوق 4 هزار یورویی در پرونده متهم نفتی

به گزارش خبرنگار مهر در ادامه دادگاه بررسی پرونده بابک زنجانی و متهمان دیگر پرونده ،نجفی نماینده دادستان در مورد شرکت های تحت مدیریت بابک زنجانی و نحوه بروز تخلفات و اعضای هیات مدیره توضیح داد.

در این توضیحات عنوان شد که بابک زنجانی 11 شرکت نفتی ثبت کرده و در کشورهای عراق، ترکیه، تاجیکستان و مالزی هم به فعالیت های پولی و بانکی پرداخته است که یکی از مهمترین شرکت های نفتی شرکتی در عراق بوده که بابک زنجانی 49 درصد سهام را از آن خود داشته است.

نماینده دادستان گفت:خرید و فروش طلا، جرثقیل و معاملات بانکی بخشی از فعالیت های شرکت های بابک زنجانی بوده که برخی از افراد در هیات مدیره این شرکت ها حضور فعال داشته اند که یکی از آنها زنی به نام م. م است که حقوق آن ماهیانه 4 هزار یورو بوده است.

 

آخرین اخبار از دادگاه بابک زنجانی

شایان ذکر است، تا روز گذشته قرار بر غیرعلنی برگزار شدن دادگاه بود که با نظر قاضی پرونده(ابوالقاسم صلواتی) اولین جلسه دادگاه به صورت علنی آغاز شد.
 
دادگاه بابک زنجانی

اسکورت ماشین بابک زنجانی

 

عکس های اولین دادگاه بابک زنجانی

تصاویری از اولین جلسه دادگاه علنی میلیاردر نفتی را مشاهده می کنید.
 

تصاویری از اولین جلسه دادگاه بابک زنجانیتصاویری از اولین جلسه دادگاه بابک زنجانی

تصاویری از اولین جلسه دادگاه بابک زنجانی

تصاویری از اولین جلسه دادگاه بابک زنجانی

تصاویری از اولین جلسه دادگاه بابک زنجانی

تصاویری از اولین جلسه دادگاه بابک زنجانیتصاویری از اولین جلسه دادگاه بابک زنجانی

تصاویری از اولین جلسه دادگاه بابک زنجانیتصاویری از اولین جلسه دادگاه بابک زنجانی


تصاویری از اولین جلسه دادگاه بابک زنجانی
تصاویری از اولین جلسه دادگاه بابک زنجانی
 

مشروح دومین دادگاه بابک زنجانی 12 مهر 94

ساعت 8:20 دقیقه صبح امروز (یکشنبه) 12 مهرماه، بابک زنجانی متهم اصلی پرونده موسوم به نفتی با تدابیر ویژه امنیتی وارد دادگاه انقلاب شد.

* دومین جلسه رسیدگی به پرونده «بابک زنجانی» مانند جلسه اول به صورت علنی و با حضور اهالی رسانه برگزار شد.

* دادگاه ساعت 8:50 با تلاوت آیاتی از قرآن کریم به طور رسمی آغاز شد.

* قاضی صلواتی در ابتدای جلسه ماده 353 قانون آیین دادرسی کیفری را مورد اشاره قرار داد.

* وکلای متهمان و شاکیان در جلسه دادگاه حضور دارند.

* در جلسه دادگاه خانواده های دو متهم دیگر پرونده یعنی «م. ش» و «ح. ف. ه» حضور دارند.

* قاضی صلواتی ساعت 8:55 از نماینده مدعی العموم خواست تا در جایگاه قرار گیرد و مابقی کیفرخواست را قرائت کند که بابک زنجانی از رییس دادگاه برای بیان مطلبی اجازه خواست و گفت:مطالبی که نماینده دادستان به عنوان کیفرخواست قرائت می کند اتهامات من است و رسانه ها اقدام به انتشار جزئیات دادگاه می کنند.

* وکیل مدافع بابک زنجانی نیز پس از اخذ اجازه از رییس دادگاه چنین بیان کرد:طبق قانون اجازه انتشار جزییات دادگاه وجود ندارد، اما رسانه ها جزئیات کیفرخواست را منتشر می کنند.

* قاضی صلواتی در پاسخ گفت:رسانه ها اجازه انتشار جزییات را ندارند.

* نماینده مدعی العموم ساعت 9:05 برای قرائت مابقی کیفرخواست در جایگاه قرار گرفت.

* ساعت 9:20 نجفی نماینده مدعی العموم در حال قرائت صفحه 78 کیفرخواست صادره بود و بیان کرد:دوره دوم فعالیت بابک زنجانی معروف به دوره انفجار در نقدینگی و سرمایگی است که مربوط به سال های 91 و 92 می شود.

* نماینده دادستان گفت:وی با هدایت «ح. ف. ه» جهت انجام معاملات به مسئولان نفتی معرفی می شود و محموله ای به ارزش 2 هزار میلیارد یورو را معامله می کند و طبق اسناد، محموله های نفتی به وی و «م. ش» تحویل داده شده است. اکثر قریب به اتفاق معاملات نفتی بابک زنجانی از شرکت HK در بستر دو بانک FIB و کنت انجام شده است.

*نماینده مدعی العموم خاطرنشان کرد:بابک زنجانی در مالزی، چین و امارات مخازن بزرگ نفتی داشت. وی درخواست داشت که می تواند نفت را انبار کند، اما امور بین الملل وزارت نفت با این کار بدون انجام قرارداد موافقت نمی کند. این بار بابک زنجانی به عنوان خریدار وارد می شود و تصمیم می گیرد از طریق صندوق بازنشستگی وزارت نفت این معامله را انجام دهد.

* نجفی گفت:آقای «س. ج. س» با مدیران صندوق بازنشستگی وزارت نفت تماس گرفته و می خواهد مبلغ 300 میلیون یورو را به حساب HK واریز کند. پس از آنکه بابک زنجانی به «س. ج. س» متصل می شود این فرد موضوع را با وزیر سابق نفت در میان می گذارد و او بابک زنجانی را تایید می کند. بابک زنجانی در ملاقات با وزیر سابق نفت و «س .ج. س» به انبارهای نفتی خود اشاره می کند و پس از مذاکره در نهایت معاون بین الملل شرکت ملی نفت با واگذاری محموله های نفتی به بابک زنجانی موافقت نمی کند.

* تکان دادن مکرر پاهای بابک زنجانی در طول جلسه دادگاه، نشان از استرس وی دارد.

* ساعت 10:30 از سوی رییس شعبه 15 دادگاه انقلاب، به مدت 15 دقیقه اعلام تنفس شد.

* در زمان اعلام تنفس دادگاه، کوهپایه ای زاده وکیل مدافع بابک زنجانی در پاسخ به سئوال خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه آیا جلسات بعدی دادگاه به صورت علنی برگزار می شود گفت:اگر غیر این اتفاق بیافتد قطعا مساوات برقرار نمی شود، مگر اینکه مسائلی پیش بیاید و دادگاه تصمیم بگیرد جلسات به صورت غیرعلنی برگزار شود.

* ساعت 10:45 و با پایان تنفس، رسیدگی به پرونده از سر گرفته شد.

* قاضی صلواتی در ابتدا اعلام کرد که وکلای خارجی بابک زنجانی عنوان کرده اند که اسناد تکمیلی در رابطه با پرونده موکلشان به زودی ارسال می شود.

* در ادامه قرائت کیفرخواست نماینده دادستان گفت:در کجای دنیا مدیرعامل اعتبار اسنادی را تایید می کند، در حالی که متهم این کار را انجام داده است. حسب اعلام کارمندان اف آی آی بی که در شرکت هولدینگ سورینت قشم در ایران مستقر بودند تمام اعتبارات اسنادی صوری بوده و با دستور متهم انجام شده است.

* نماینده دادستان ادامه داد:تقلب در اعلام وضعیت شرکت اچ کی ناشی از واریز منابع شرکت نیکو در آن از دیگر اتهامات زنجانی است. بابک زنجانی بیان کرده که کل مبالغ شرکت نیکو را در داخل کشور هزینه کرده است، اما طبق تحقیقات به عمل آمده وی و «م. ش» تمام محموله های نفتی خریداری شده را از شرکت اچ کی و صندوق بازنشستگی فروخته و در امور شخصی خود هزینه کرده است.

* بابک زنجانی در دو نوبت قصد داشت در میان قرائت کیفرخواست صحبت کند که قاضی از او خواست سکوت کند و در زمان مشخص به دفاعیات خود بپردازد.

* نماینده دادستان در ادامه قرائت کیفرخواست گفت:متهم با هدایت سایر متهمان پرونده دو بانک در مالزی و تاجیکستان دایر می کند و با حمایت مستقیم متهمان پرونده به سازمان های داخلی و بانک ها معرفی می شود.

* نجفی بیان کرد:مدیرعامل یکی از بانک ها می گوید بابک زنجانی را «ح .ف. ه» معرفی کرده است. همچنین «الف. و. د» نیز می گوید «م. ش» بابک زنجانی را با خود به صندوق بازنشستگی آورده و جهت خرید محموله های نفتی معرفی کرده است. بابک زنجانی توسط «ح. ف. ه» به بانک مرکزی معرفی می شود و وی با درک این فرصت استثنایی مصمم می شود از اموال دولتی و عمومی بیشتر به نفع خود بهره برداری کند.

* نماینده دادستان خاطرنشان کرد:یکی از اقدامات متقلبانه بابک زنجانی خرید 138 شرکت از سازمان تامین اجتماعی بوده است و پیرو این مساله «س. م» با بابک زنجانی و «ح. ف. ه» وارد انعقاد قرارداد می شود و تفاهم نامه ای فی مابین «س. م» و بابک زنجانی امضاء می شود.

* نماینده مدعی العموم گفت:بابک زنجانی اعلام کرده مبلغ 4 میلیارد یورو را به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز کرده، اما پیرو پیگیری ها مشخص می شود منابع مالی وی غیر قابل انتقال و غیر واقعی بوده و از آنجا که بابک زنجانی به شرکت اچ کی بدهکار بوده تقاضا می کند تعداد 4 فقره از چک هایش که به سازمان تامین اجتماعی داده شده بود بابت بدهی داده شود. در این راستا متهم به دنبال گسترش دسترسی های خود به منابع پولی کشور بوده است.

* معاون دادستان تهران در ادامه قرائت کیفرخواست متهمان پرونده نفتی در ساعت 11:30 گفت:در شرایطی که نظام ارزی کشور در سختی و مضیقه به سر می برد پیشنهاد متهم ردیف اول مبنی بر واریز مبلغ زیادی وون کره وسوسه انگیز بود و بابک زنجانی از همین طریق وارد شد.

* وی ادامه داد:بابک زنجانی متعهد شده بود وجوه بانک مسکن را به حساب بانک اف آی آی بی واریز کند، اما نه تنها این وجوه را واریز نکرده، بلکه آن را بابت دیگر امور خود هزینه و حساب بانک مسکن را به طور صوری نزد بانک اف آی آی بی بستانکار کرده است.

* نماینده مدعی العموم گفت:بابک زنجانی با «ح. ف. ه» بانک اف آی آی بی و کنت را در خارج از کشور تاسیس و «ح. ف. ه» بابک زنجانی را به بانک مرکزی، بانک ملت و بانک مسکن معرفی می کند. همچنین «م. ش» در معرفی بابک زنجانی به نهادها و سازمان ها جهت انجام معامله نقش تاثیرگذاری داشته است.

* نجفی خاطرنشان کرد:بخشی از درآمد نفتی شامل 14 و نیم درصد طبق مقررات جزو درآمدهای خود شرکت ملی نفت محسوب می شود و طبق مصوبه ای که وزرای سابق اقتصاد، نفت و صنعت و معدن و تجارت و همچنین رئیس پیشین بانک مرکزی آن را تایید کرده اند، این مبلغ به حساب اف آی آی بی واریز شود.

* نماینده مدعی العموم تصریح کرد :بخشی از مدیران شرکت ملی نفت سئوال کردند که چرا این مبلغ را به حساب اف آی آی بی واریز کردند که گفته شده این بانک توسط سه وزیر وقت و رئیس بانک مرکزی پیشین تایید و تصویب شده است.

* با نزدیک شدن به وقت اذان، قاضی صلواتی پایان دومین جلسه دادگاه را اعلام کرد.

* در این جلسه، 140 صفحه از کیفرخواست صادره از سوی دادسرای عمومی و انقلاب تهران قرائت شد. سومین جلسه دادگاه، فردا (دوشنبه) برگزار می شود.

بر اساس این گزارش، در اولین جلسه رسیدگی 65 صفحه از کیفرخواست 237 صفحه ای از سوی نماینده مدعی العموم قرائت شد و طبق کیفرخواست صادره از سوی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، اتهام افساد فی الارض برای سه متهم این پرونده مطرح شده است.

دادگاه بابک زنجانی ، آخرین خبرها از دادگاه بابک زنجانی

جزئیات دادگاه امروز بابک زنجانی + تصاویر
:
امتیاز : 2.9 تعداد رای : 49
برگرفته از ایسنا ، مهر - /ن
این مطلب مفید بود ؟ 28 21
نظر کاربران
ل       ی

ل ی

باید مفسدان اقتصادی به سختی محازات شوند تا درس عبرتی برای سایرین گردد کسی که به بیت المال خیانت کند باید قصاص شود

پاسخ دادن 6 3
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف