نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها داروهایی که کبد را چرب می کنند
التهاب کبد ، کبد چرب
داروهایی که برخی از پزشکان برای درمان بیماری تجویز می کنند ممکن است باعث کاهش عمر کبد شده و یا آن را چرب کنند.
بازدید : 122,333 نفر

مصرف این داروها کبد را چرب می کند...

 

کبد (Liver) بزرگترین غده بدن و بعد از پوست بزرگترین عضو بدن است که در زیر پرده دیافراگم قرار گرفته است. کبد در بسیاری از اعمال متابولیکی بدن از جمله پروتئین سازی و سم زدایی شرکت داشته و در فعالیت های سوخت وساز بدن مانند گوارش نقش دارد.وجود چربی در کبد هر انسانی طبیعی است اما اگر کبدی دارای 5 تا 10 درصد چربی باشد کبد چرب نامیده می شود.

 امیرحسین فقیهی، متخصص کبد و گوارش با اشاره به کارایی کبد و تاثیر داروها بر روی آن می گوید:از کارهای مهم کبد سم زداییاست و سم های تولید شده در کبد از طریق صفرا و ادرار دفع می شود این دستگاه در سوخت و ساز بدن نیز شرکت دارد، چربی های خون و مواد قندی را ذخیره سازی می کند و آلبومین که یک پروتئین بسیار قیمت و حیاتی است در این دستگاه ساخته می شود و در دفاع بدن نقش بسزایی دارد.

دارو

تاثیر برخی از مواد خوراکی در ایجاد کبد چرب

برای سالم نگه داشتن این سیستم رعایت غذاخوردن است، بسیاری از مواد غذایی و داروها هستند که باعث آسیب رساندن به کبد می شود و مصرف بیش از اندازه مواد غذایی که وزن را در بدن افزایش می دهد باعث چرب شدن کبد می شود و چربی در کبد رفته رفته تجمع پیدا می کند که در این میان می توان گفت، اختلال متابولیسم به وجود آمده است و قادر به خروج جدی از سلول نیست و باعث التهاب کبد می شود و نهایتا فرد را به نارسایی کبد دچار می کند.

داروهایی هستند که با نظر پزشک به مدت کوتاه تجویز می شوند و ممکن است علی رغم ضرری که بر روی بدن دارند به طور مقطعی منافعشان بیشتر از مضرات آنها است، گرچه ممکن است عمر کبد با مصرف این داروها کم شود ولی صلاح مصرف در این است که حتی اگر کبد چرب شود از آنها استفاده کنند.

متاسفانه خوردن بعضی مواد در جامعه غربی خیلی شایع است که این عامل باعث نارسایی کبد در آن جامعه شده است و در این میان بیماری هایی که گریبان گیر جامعه است، عبارتند از التهاب کبد، کبد چرب و حتی می تواند منجر به سرطان کبد شود.

داروهایی که کبد را چرب می کنند

داروهایی که کبد را چرب می کنند
:
امتیاز : 3.7 تعداد رای : 1103
برگرفته از باشگاه خبرنگاران-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 817 286
نظر کاربران
مجید ابادان

مجید ابادان

مطالب مربوط به بانوی بزرگ خانم بهنوش بختیاری و خوندم واقعا باید به ایشون افتخار کرد و همچنین همسر این بزرگوار ...

پاسخ دادن 0 1
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف