نمناک بهداشت و سلامتتازه های سلامت داروهایی که اثرجادویی دارند !
دارو ، قرص
آیا می دانستید برخی داروها وقرصهای به اصطلاح «نوتروپیک» را می توان به عنوان مکمل غذایی مورد استفاده قرار داد؟

داروهای" نوتروپیک "رابه عنوان مکمل غذایی مصرف کنید

«نوتروپیک ها» به داروهایی اطلاق می شود که کارکرد مغز را تقویت کرده و باعث افزایش حافظه و توانایی های شناختی شوند. این داروها توانایی تمرکز را افزایش می دهند و حس خوبی به افراد منتقل می کنند.

 نوتروپیک ها که با اصطلاحاتی چون «داروهای هوشمند» و «قرص های تقویت حافظه» نیز شناخته می شوند، در درمان افسردگی، بیخوابی، بیش فعالی و عوارض روحی- روانی موثرند.
 
 داروهای نوتروپیک عموماً باید با تجویز پزشک مصرف شوند، چرا که برخی از آنها ممکن است اعتیاد آور باشند و باعث بروز واکنش های منفی در بدن شوند.
 
اما برخی داروها صرفاً مکمل غذایی محسوب شده و مقادیر مجاز آن برای تغذیه مغز حیاتی است. این داروها عبارتند از:
 

1.کراتین

این آمینو اسید که بین ورزشکاران از محبوبیت فراوانی برخوردار است، به طور طبیعی در بدن تولید می شود. دانشمندان طی تحقیقی متوجه شدند مصرف روزانه 5 گرم کراتین به مدت 6 هفته باعث تقویت عملکرد ادراکی مغز و حافظه می شود.
 
البته از آنجا که در اغلب این تحقیقات، افراد گیاهخوار مورد بررسی قرار گرفتند، لازم است مطالعات بیشتری در این خصوص صورت گیرد.
 

2.تیانین

این ماده که بعضاً "ال تیانین" (L-theanine) نیز خوانده می شود، در چای سبز و قارچ به وفور یافت می شود و در آمریکا به عنوان مکمل غذایی به عموم عرضه می شود.
 
سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) برچسب GRAS را که نشان دهنده سلامت عمومی مواد غذایی است، برای این داروهای مکمل در نظر گرفته است. بر اساس مطالعات پیشین، تئانین کارکرد انتقال دهنده های عصبی را بهبود می بخشد، نواقص ادراکی ناشی از بتاآمیلویدها را برطرف می کند و بدن را از حملات قلبی ایمن می سازد.
 
ال تیامین ها همچنین می توانند کیفیت خواب را در افراد بیش فعال بهبود دهند. در مورد استفاده این داروها در افراد سالم می توان گفت ترکیب ال تیامین و کافئین موجب تقویت عملکرد ادراکی، مخصوصاً تمرکز و هشیاری می شود. از این گذشته، داروهای تیامین در بدن اثرات بلندمدت ایجاد نمی کنند.
 
داروهایی که اثر جادویی دارند
 

3.عصاره گل عشق

عصاره گل عشق یا «گل ساعتی» یا «سرده» به عنوان داروی ضد اضطراب مورد استفاده قرار می گیرد. این عصاره برای درمان اثرات بی خوابی، درد اعصاب و نشانگان ترک مواد مخدر مناسب است. لازم به ذکر است، این ماده در برخی جراحی ها به ویژه جراحی دندان جهت کاهش درد بکار می رود.
 

4.داروهای DHA

اسید چرب "دوکوساهکسائنویک" نوعی امگا3 است که در ماهی و جلبک دریایی به وفور یافت می شود و برای پیشگیری از بیماری های روحی- روانی و تقویت حافظه بسیار مفید است.
 
مطالعات بسیاری نشان می دهد حذف این ماده از رژیم غذایی یا حتی مصرف غیرمکرر DHA افسردگی را در افراد تشدید می کند. این در حالی است که از اسیدهای چرب امگا3 تنها برای پیشگیری (و نه درمان) افسردگی ها استفاده می شود.
 
بر اساس نتایج یکی از تحقیقات، این دارو در رشد سلول های مغز نوزادان مفید است و گرچه شواهدی مبنی بر "تقویت" عملکرد ادراکی در نوجوانان، جوانان و افراد میانسال مشاهده نشده است، اما می توان آن را عاملی مهم برای "جلوگیری" از اختلالات ادراکی، عقب ماندگی ذهنی و آلزایمر به حساب آورد.

داروهایی که اثرجادویی دارند !

داروهایی که اثرجادویی دارند !
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 3
برگرفته از باشگاه خبرنگاران -/ر
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف