دیگران چه می خوانند..؟
نمناک سبک زندگیکار و زندگی هرگز بدون هدف کاری را شروع نکنید !
هدف ، داشتن هدف
یکی از ضرورت های زندگی، انتخاب هدف است که باید به صورت آگاهانه انجام گیرد.
بازدید : 1,040 نفر

داشتن هدف لازمه انجام کار و موفقیت

لازمه ی داشتن یک زندگی ایده آل، در مرحله ی نخست، داشتن هدف مشخص و تعیین مسیر می باشد چراکه بی هدف بودن، انسان را دچار روزمرگی می کند اما داشتن هدف، برنامه ریزی را درپی دارد و داشتن برنامه، هدف ها را محقق می سازد و درنهایت برنامه ریزی درست، موفقیت می آفریند.

هدف، وضعیتی است که می خواهیم در آینده داشته باشیم و موفقیت، مسیری است برای دست یابی به اهدافی خاص. اگر خودمان نتوانیم وضعیت مان را در آینده تعیین کنیم، ناچار محیط پیرامون مان، وضعیت را به ما تحمیل می کند و آن چه که محیط بر ما حکم می کند، چه بسا با ما سازگاری نداشته باشد. پس چه بهتر که خود، هدف مطلوب مان را معلوم نموده و به سمت آن حرکت کنیم.

یکی از ضرورت های زندگی، انتخاب هدف است که باید به صورت آگاهانه انجام گیرد. اهداف زندگی هر شخص، با دیدگاه ها، مقاصد و اعتقادات او، ارتباط تنگاتنگ دارد بنابراین به جای داشتن یک سری خیال ها و آرزوهای مبهم، بهتر است روی اهداف مشخص، متمرکز شویم. این که بدانیم هدف مان در زندگی چیست، خود باعث رسیدن هرچه سریع تر به موفقیت می شود.

مشخص کردن اهداف، باعث می شود بتوانیم انتخاب های بهتری داشته و به دستاوردهای مهمی برسیم. داشتن هدف، باعث می شود انسان از تقلید کورکورانه و گم شدن در راهی که مقصود او نیست، دوری کند. این هدف ها هستند که مسیر و مقصد زندگی را تعیین و روشن می کنند و به انسان اعتماد به نفس، انگیزه و عشق به زندگی می دهند. هدف، انسان را با استعدادها و توانمندی های بی کران درونی اش آشنا می کند.

داشتن هدف و برنامه در زندگی، به انسان حرکت می دهد و در او انرژی می آفریند. کسی که هدفی مشخص دارد، برای رسیدن به آن، با همه ی توانش می کوشد و پیش می رود و هیچ سد و مانعی را یارای آن نیست که در برابرش، مقاومت کند. او بر می خیزد و برای رسیدن به آرمان هایش، دست به اقدام و تلاش می زند.

ابتدا قرار بود توصیه های نظریه پردازان مختلف درباره تعیین هدف، در این مقاله ارائه شود؛ اما بعد تصمیم بر این شد یک میزگرد فرضی و کاربردی در نظر گرفته و نظر هر صاحبنظری از زبان خودش گفته شود و تا کمی جذاب تر و متفاوت تر باشد.

هدف

داشتن هدف لازمه موفقیت در زندگی است

امید است در پایان این میز گرد لااقل یک تصمیم مهم بگیرید؛ اینکه هرگز بدون هدف، هیچ کاری را شروع نکنید.

جایگاه هدف در سخن صاحب نظران

* خوب، آقای آنتونی رابینز، چون ردپای هدف و هدفگذاری در همه کتاب های تان به چشم می خورد، بهتر است شما شروع کنید.

آنتونی رابینز: بله، متشکرم. همان طور که در نوشته هایم می بینید، هدف های بزرگ، انگیزه های بزرگ ایجاد می کنند و باعث آزادشدن نیروهای عظیم درونی می شوند. در حقیقت، تعیین هدف، پایه همه موفقیت های زندگی و اولین قدم برای تبدیل ذهنیت ها به عینیت است. پس بهتر است هر چه زودتر هدف ها (آرزوها و رویاها)ی خود را نظم دهید.

ممکن است این قواعد را برای ما بگویید؟

جو کاربو: اهداف بهتر است کوتاه مدت، ساده و واقع بینانه بوده و زیاد سنگین و غیرقابل دستیابی نباشند. اگر به برخی از هدف ها نرسیدید، بهتر است از خود انتقاد نکنید و دوباره به شکل واقع بینانه تری هدفگذاری کنید. اما دقیقاً همان هدفی را انتخاب کنید که خواستار رسیدن به آن هستید، نه هدف های کلیشه ای را.

دنیس ویتلی: من هم معتقدم که باید هدف های کوتاه مدت در نظر گرفت و از قبل برای بعد از رسیدن به آنها، پاداشی برای خود تعیین کرد. به نظر من بهتر است همه هدف های سال جاری را بنویسیم و درون پاکتی قرار دهیم، اما برای تعیین اهداف ماه آینده از تقویم رومیزی یا سررسید استفاده کنیم.

آنتونی رابینز: علاوه بر این، هدف را به صورت مثبت بیان کنید. مثلاً بگویید:هدفم این است که از نظر فیزیکی قوی تر شوم و نگویید هدفم این است که از نظر فیزیکی ضعیف نباشم (هر چند که ظاهراً هر دو یک معنا دارند).

حالا باید چکار کنم؟

جو کاربو: بعد از فهرست کردن اهداف، باید درباره تک تک آنها به چند سوال مهم پاسخ بدهید و بعد با توجه به پاسخی که می دهید مجدداً هدف های تان را بررسی کنید.

آلبرت پویسانت:هدف ها باید با توجه به عزت نفس ما تعیین شوند؛ یعنی با توجه به ارزشی که برای خود قائلیم، در نظر گرفته شوند و چه بهتر که ما قدر و ارزش خود را که بالا هم هست، بشناسیم و بزرگ اندیش باشیم. همچنین باید دقیقاً بدانیم از هدف های مالی و شغلی خود در آینده چه انتظاری داریم.

ریچارد دنی: در همین راستا اضافه کنم که هدف بهتر است تا حدی جاه طلبانه و همچنین قابل دسترس باشد.

الکس مک میلان: و بهتر است از خود بپرسیم که آیا آمادگی لازم برای رسیدن به آنها را داریم یا نه؟

* بدین ترتیب، بهتر است بعضی هدف ها را حذف کنم. مثلاً فعلاً آمادگی ازدواج ندارم و شاید سفر به کره دیگر در حال حاضر برایم امکان پذیر نباشد. همچنین تحصیل و آموختن یک علم جدید با راه انداختن یک بیزینس بزرگ، به طور همزمان، کمی غیر واقع بینانه و شاید متناقض باشد.

هدف

انتخاب هدف از ضرورت های زندگی است که باید آگاهانه باشد

حالا بعد از اعمال این تغییرات در فهرست هدف ها، دیگر چه کاری باید انجام بدهم؟

مک میلان: برای دستیابی به هدف ها باید نقشه هایی طرح ریزی کنیم. هر یک از این طرح ها و نقشه ها، مثل پله های یک نردبان هستند که باید تک تک آنها برای ما مشخص باشند، ضمناً اگر در حال انجام کاری هستید که شما را در رسیدن به اهداف تان یاری نمی کند، آن را رها کنید یا تغییر دهید.

جو کاربو: من اعلان روزانه را پیشنهاد می کنم؛ یعنی این که هر روز صبح بلافاصله پس از بیدار شدن، فهرست اهداف خود را مرور کنید (چه بهتر که این مرور با صدای بلند انجام شود). پس از خواندن هر کدام از هدف ها، کمی صبر کنید و آنچه را که خوانده اید، کاملاً مجسم نمایید. هر شب نیز درست پیش از خواب هر قدر هم که خسته باشید، کار صبح را تکرار کنید.

آنتونی رابینز:موانع رسیدن به هر هدف را هم مشخص کنید و راه هایی برای برداشتن تک تک آنها از سر راه کشف یا اختراع نمایید.

دنیس ویتلی: تمرکز یادتان نرود. باید روی اهداف تمرکز کنید و طوری به آنها بیندیشید که انگار به دست شان آورده اید.

رابرت اوریلی: هدف خود را در هر زمینه به طور مشروح بر روی کاغذ بنویسید و با افراد صاحبنظر درباره آنها صحبت کنید تا کاملاً مطمئن شوید درست همان چیزهایی هستند که طالب آن هستید و از طرف دیگران (و به طور ناخودآگاه) به شما تحمیل نشده اند.

آنتونی رابینز: تقسیم بندی پیشنهادی من هم این است:هدف های مربوط به توسعه و پرورش شخصی، هدف های شغلی ـ اقتصادی، اهداف تفریحی و ماجراجویانه و هدف های خیرخواهانه.

* چون توضیحات همه دوستان نظریه پرداز روشن و گویا بود، جمع بندی نهایی را به عهده خود شما می گذارم و سخن را با یکی از جملات آهنگساز مشهور، بتهوون به پایان می برم:

«هیچ روزی بی هدف نباش، من اگر یک روز اجازه دهم که الهه الهام بخش هنرم به خواب رود، فقط برای این است که روز دیگر، نیرومندتر از خواب بیدار شود».

هرگز بدون هدف کاری را شروع نکنید !

برگرفته از زیباشو دات کام / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 1 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف