کفشدوزک
این مقاله خواندنی در باره گونه های مختلف کفشدوزک ها می باشد که بسیار جالب و کامل بررسی شده است،کفشدوزک ها به عنوان آفت خوارانی سیری ناپذیر، در نظر کشاورزان و مزرعه داران محبوب هستند.

آشنایی با کفشدوزک ها

کفشدوزک ها گونه های مختلفی دارند که هر کدام به نوعی جذاب و دیدنی هستند و به نوعی می توان گفت به عنوان آفت خوارانی سیری ناپذیر یکی از حشرات مورد علاقه کشاورزان نیز می باشند.این مقاله خواندنی در باره گونه های مختلف کفشدوزک ها می باشد که بسیار جالب و کامل بررسی شده است.

کفشدوزک
رده :حشره
غذا :گیاه خوار و گوشت خوار (همه چیز خوار)
طول عمر در حیات وحش :2 تا 3 سال
اندازه :8 تا 10 میلی متر

نقشه گستره محل زندگی کفشدوزک _ قرمز:محل زندگی

کفشدوزک

قرمزها، نقشه گستره محل زندگی کفشدوزک

کفشدوزک

مقایسه اندازه یک کفشدوزک با دست انسان


بسیاری از مردم کفشدوزک ها را به دلیل رنگ های زیبا و ظاهر خال خالی شان دوست دارند. ولی کشاورزان آن ها را به خاطر اشتهایشان در غذا خوردن دوست دارند. بسیاری از کفشدوزک ها اشتهایی سیری ناپذیر در خوردن حشرات گیاه خوار مثل شته ها دارند و با این کار خود، به حفاظت از محصولات کشاورزی کمک می کنند. کفشدوزک ها در میان کلنی (گروه انبوه) شته ها تخم گذاری می کنند. به این طریق هنگامی که تخم ها شکسته می شوند، لاروهای کفشدوزک (حالت اولیه و کرم مانند کفشدوزک) بلافاصله غذا خوردن را شروع می کنند.

کفشدوزک

کشاورزان کفشدوزک ها را به خاطر اشتهایشان در خوردن شته ها دوست دارند


کفشدوزک ها در واقع نوعی از سوسک ها محسوب می شوند
در جهان بیش از 5000 گونه مختلف از این حشره وجود دارد که البته همه آن ها دارای چنین میلی نسبت به شته ها نیستند. تعدادی از کفشدوزک ها نه تنها شکارچیان حشرات گیاه خوار نیستند بلکه خود نیز گیاه خوارند . کفشدوزک لوبیای مکزیکی و کفشدوزک کدو از جمله آفت های ویرانگر هستند و همان طور که از نامشان مشخص است، از گیاهان و محصولات کشاورزی تغذیه می کنند.

کفشدوزک

کفشدوزک لوبیا مکزیکی

 

کفشدوزک

کفشدوزک کدو


کفشدوزک ها ظاهری نیم کره، کوچک، خال خالی و بدنی گنبد شکل و دایره ای یا بیضوی دارند. کفشدوزک ها پاها و شاخک هایی کوتاه دارند.

کفشدوزک ها با نام علمی" Coccinellidae" معمولاً به رنگ زرد، نارنجی و قرمز هستند و لکه هایی بر روی بال پوش هایشان (بال هایی که به مرور زمان تغییریافته و سخت شده است. بالپوش ها بر روی بال اصلی قرار دارند و از آن محافظت می کنند) دارند. پاها، سر و شاخک این حشره به رنگ سیاه است.

 

کفشدوزک

کفشدوزک ها ظاهری نیم کره، کوچک، خال خالی و بدنی گنبد شکل و دایره ای یا بیضوی دارند

 

گونه های مختلف کفشدوزک دارای لکه هایی با الگوهای مختلف هستند. برخی از آن ها خال دارند و برخی دیگر راه راه هستند، تعدادی نیز هیچ گونه لکه ای ندارند. کفشدوزک های 7 خال (3 خال سمت چپ، 3 خال سمت راست و یکی در وسط) معمولاً قرمز یا نارنجی هستند.

کفشدوزک

گونه بدون لکه و زرد


از جمله کفشدوزک هایی که دارای الگوی لکه های غیرمعمول هستند، می توان به یکی از گونه های 12 خال کفشدوزک (کفشدوزک ها دارای تعداد خال های مختلفی هستند که یکی از معیارهای دسته بندی آنان است) اشاره کرد که دارای خال هایی سفید در زمینه قهوه ای می باشد.

کفشدوزک

کفشدوزک هایی که دارای الگوی لکه های غیرمعمول هستند


گونه های بدون لکه کفشدوزک معمولاً به طور کامل سیاه، خاکستری تیره، خاکستری یا قهوه ای هستند. به دلیل تنوع در رنگ و ظاهر، تشخیص برخی از آن ها نه تنها برای افراد عادی، بلکه برای حشره شناسان نیز مشکل است.

کفشدوزک

یک گونه کفشدوزک بدون لکه

 

کفشدوزک

تشخیص برخی گونه های کفشدوزک بسیار مشکل است


وجود خال های نمایان و رنگ های جذاب باعث می شود کفشدوزک در نظر شکارچیان کمتر جذاب به نظر برسد. کفشدوزک می تواند مایعی (زردرنگ، بد مزه، بد بو و کمی سمی) از میان بندپاهای خود ترشح کند که طعم این حشرات را بسیار بد می کند. رنگ قرمز کفشدوزک برای حیواناتی که قبلاً خوردن آن ها را امتحان کرده اند، پیام "من بد مزه هستم" را یادآوری می کند. در صورت وجود تهدید، کفشدوزک ممکن است خود را به مردن بزند و همزمان مایع بد بو و بد طعم را برای حفاظت از خود ترشح کند.

کفشدوزک ها اگر چه نمی توانند همانند پشه و کک انسان را نیش بزنند ولی می توانند با آرواره های خود گاز بگیرند. در بیشتر گونه ها، شما حتی متوجه گاز گرفتن آن ها هم نخواهید شد و هیچ گونه دردی را حس نمی کنید.

کفشدوزک ها هم نوع خوار نیز هستند. در صورت کم یاب شدن غذا، کفشدوزک ها هر کاری که برای زنده ماندن لازم باشد انجام می دهند، حتی اگر این کار به معنی خوردن یکدیگر باشد. کفشدوزک گرسنه در صورت مواجهه با یکی از هم نوعان خود، آن ها را نیز یک وعده غذایی به شمار می آورد. کفشدوزک های تازه به بلوغ رسیده یا لاروهایی که تازه پوست انداخته اند به اندازه کافی برای جویدن نرم هستند. تخم ها یا شفیره ها نیز منبع تأمین پروتئین برای کفشدوزک هایی است که سهم شته هایشان را تمام کرده اند.

کفشدوزک

تصویری کم یاب از هم نوع خواری در کفشدوزک ها


نحوه پرواز کفشدوزک به این شکل است که به هنگام پرواز بالپوش ها بالا رفته و اجازه می دهند بال های توری زیر آن باز شوند. بال ها به هنگام پرواز با سرعت زیاد از جلو به سمت عقب حرکت می کنند. در هر ثانیه 85 بار این حرکت رفت و برگشتی انجام می شود. هنگام فرود نیز دوباره بال ها جمع شده و به زیر بالپوش می روند.

کفشدوزک

نحوه پرواز کفشدوزک به شکل بالا است


عکس های زیبا از گونه های مختلف کفشدوزک

کفشدوزک

کفشدوزک

کفشدوزک ها با رنگ و خال های متفاوت

 

کفشدوزک

کفشدوزک

کفشدوزک سیاه با خال های قرمز ولی شکل های متفاوت

 

کفشدوزک

کفشدوزک

کفشدوزک هایی شبیه سوسک

کفشدوزک

کفشدوزک

جالب ترین شکل کفشدوزک

کفشدوزک

کفشدوزک

عجیب ترین مدل کفشدوزک

کفشدوزک

کفشدوزک

متفاوت ترین مدل کفشدوزک

کفشدوزک

کفشدوزک

آشنایی با انواع کفشدوزک

کفشدوزک

کفشدوزک

کفشدوزک های زرد رنگ

دانستنی های جالب علمی از کفشدوزک ها + تصاویر

4.140
این مطلب مفید بود ؟337
نظرات
وبگردی