نمناک اخباردانشگاه دانشگاه ها و کالج های مشهور جهان
داشتن معماری بدیع و منظره ای زیبا به عنوان مکانی که دانشجویان سالهایی از دوران جوانی خود را در آن میگذرانند یکی از فاکتورهای یک دانشگاه خوب می باشد.

تعدادی از دانشگاههای مشهور جهان را از نظر معماری و سابقه فعالیت مورد بررسی قرار می دهیم.

آکسفورد انگلستان
نخبگان بسیاری از اواسط قرن 11 میلادی در این دانشگاه شروع به تدریس نموده اند. شواهد حاکی از این است که این دانشگاه دومین دانشگاه باسابقه و قدیمی دنیاست.
یکی از جذاب ترین ساختمان های این دانشکده، ساختمان کتابخانه رادکلیف می باشد که به مکانی جهت مطالعه دانشجویان و محیطی با حال و هوای بسیار قدیمی بدل شده است. این ساختمان در سال 1750 میلادی بنا نهاده شده است.
این دانشگاه از راهروهایی با طاق های قوسی شکل زیبا و مارپیچ ساخته شده که جلوه ای زیبا و گیرایی خاصی به دانشگاه بخشیده است. فارغ از اینکه سر خود را به کدام سمت بچرخانید با مناظری مواجه می شوید که ترکیبی از سنت و تاریخ است.

پرینستون نیوجرسی
دانشگاه پرینستون یکی از هشت دانشگاه مشهور در لیگ آیوی (وابسته به دانشگاه های گروه پیچک) می باشد که در سال 1746 بنا نهاده شده است. این دانشگاه دنباله رو سبک معماری گوتیک (قرون وسطایی) همانند دانشگاه ییل می باشد و با نگاه به هر سویی در دانشگاه می توانید زیبایی سنگ های قدیمی این بنا را که از پیچک ها پوشیده شده اند، مشاهده کنید.
 این دانشگاه فضایی نامحدود و مملو از دالان ها، نیمکت ها و پیاده روهای عریضی را در اختیار دانشجویان گذاشته تا ضمن قدم زدن در طبیعتی زیبا و بکر به مناظرات دانشگاهی و درسی بپردازند.

ییل ایالت کنتیکت آمریکا
دانشگاه ییل یکی دیگر از دانشگاه های فوق العاده جذاب دنیاست که آن را به یکی از مشهورترین دانشگاه ها در جهان تبدیل کرده است. این دانشگاه خصوصی در سال 1701 بنیان نهاده شده است.

بنای این دانشگاه دارای یک معماری قرون وسطایی می باشد که بسیاری از ساختمان های آن نیز بر مبنای معماری گوتیک ساخته شده اند. با این حال این دانشگاه به واسطه داشتن ساختمان های با معماری مدرن مانند گالری هنر ییل به خود می بالد.
 دیواره ها و ستون های این دانشگاه با استفاده از نقوش و مجسمه های زیبایی آراسته شده اند. جیمز گمبل راجرز، معمار اصلی این بنا، فضای معماری قرون وسطی را با ساخت پنجره هایی با استفاده از تکه های شکسته شیشه های سربی یا ایجاد فضای خالی بین شیشه ها و پنجره ها خلق نموده است.

استنفورد کالیفرنیا آمریکا
این دانشگاه در فضایی بالغ بر 3298 هکتار بین ایالت های سن خوزه و سان فرانسیسکو در دره سانتاکلارا بنا شده است. در این دانشکده با وجود شیوه معماری بسیار زیبا، سنت شدیداً غالب است. با وجود به پا خاستن ساختمان های جدید با معماری مدرن در این دانشکده در سال های اخیر، تلاش شده است هماهنگی و سازگاری با سایر ساختمان های سابق دانشکده پابرجا باقی بماند. برخی از مشهورترین و جذاب ترین نقاط دانشکده چهار گوشه اصلی، کلیسای یادبود، مقبره ماسالوس استنفورد، مجسمه فرشته اندوه و رادیو تلسکوپ کوهپایه استنفورد موسوم به دیش می باشد.
 

هاروارد – کمبریج ماساچوست آمریکا
این دانشگاه نیز یکی دیگر از دانشگاه های خصوصی عضو لیگ دانشگاه های آیوی می باشد که در اوایل سال 1631 میلادی بنا شده است که درواقع قدیمی ترین موسسه آموزش عالی ایالات متحده محسوب می شود. این دانشکده در بنایی بالغ بر 85 هکتار ساخته شده که فضای آن مملو از ساختمان های قدیمی بسیار زیبا است.
 ضمن اینکه یکی از آثار معماری کاربازیه، معمار مشهور فرانسوی و متولد کشور سوئیس در این دانشکده مشاهده می شود که این بنا مرکز تجاری هنرهای بصری می باشد. جاذبه های طبیعی بسیاری نیز جلوه خاصی به طبیعت دانشکده بخشیده اند که یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی آن، رودخانه چارلز است که از میان دانشکده می گذرد. از مشهورترین چهره هایی که از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند می توان تئودور روزولت، جان اف کندی و باراک اوباما را نام برد.

چینگ هوآ – پکن چین
این دانشگاه که در سال 1911 بنا شده است را میتوان در شهر پکن چین یافت. این دانشگاه در فضایی که سابق بر این باغ خصوصی سلطنتی پادشاه سابق چین کینگ دیناستی بوده ساخته شده است. در این دانشگاه چندین ساختمان با معماری سنتی کشور چین مشاهده می شود، اما اخیرا چندین ساختمان با معماری غربی نیز به آن افزوده شده است.
 این دانشگاه به داشتن یکی از زیباترین بناها در بین تمامی دانشگاه های کشور چین مشهور است. در فضای دانشگاه آبگیرهای کوچکی مملو از نیلوفرهای آبی به چشم می خورد که چندین نیمکت سنگی نیز در کنار این آبگیرها قرار دارد.

بولونیا – ایتالیا
تاریخ دقیق بنا شدن این دانشگاه به درستی مشخص نیست با این حال برآوردهای تاریخی قدمت آن را اوایل سال 1088 میلادی تخمین می زنند. به همین دلیل است که دانشگاه بولونیا به عنوان قدیمی ترین دانشگاه دنیا شناخته می شود که از بدو تاسیس تاکنون تدریس در آن ادامه یافته است. برخی از بناهای دانشکده بسیار قدیمی هستند که جلوه خاصی به آن بخشیده اند.
 ساختمان های سنگی با کفی از جنس کاشی های اصل سرخ رنگ و ایوان های زیبا و راهروهایی با سقفی قوسی شکل همگی سمبلی از معماری اصیل و قدیمی ایتالیایی هستند.

سوآنی – تنسی آمریکا
دانشکده سوآنی آداب و رسوم منحصر به فردی دارد که هیچ کدام از آنها شاخص تر از پوشیدن ردای تحصیلی توسط دانشجویان نیست. پوشیدن ردا از سوی دانشجویان از سال 1871 میلادی در این دانشگاه رسمیت یافته است.بنای زیبای این دانشکده که با نام هایی نظیر "کوه" یا "دامنه" نیز از آن یاد می شود در فضایی بالغ بر 4046 هکتار ساخته شده است. ساختمان کوهپایه ای و زیبای این دانشگاه در فلات کامبرلند تنسی به چشم می خورد. اغلب ساختمان های این دانشکده بر طبق معماری قرون وسطی بنا شده اند.
 ضمن اینکه فضای وسیع دانشگاه به دانشجویان امکان استفاده از فعالیت های تفریحی را می دهد. اگرچه بسیاری از ساختمان های دانشکده بر مبنای معماری تاریخی بنا شده اند لیکن بنای محیط زیست دانشگاه موسوم به ECO House که سمبل حفاظت از محیط زیست است با معماری نوین در این بین به چشم می خورد که همه ساله مسابقاتی با موضوع محیط زیست در این مکان برگزار می شود.

کنیون در گمبیر اوهایو امریکا
دانشگاه کنیون در اوایل سال 1824 میلادی بنا شده است و در اصل به عنوان قدیمی ترین دانشگاه در ایالت اوهایو شناخته می شود. این دانشگاه به معماری فوق العاده در سراسر دانشکده و منظره چشم نواز خود می بالد.
دانشکده کنیون یک دانشکده علوم انسانی است که سالانه خیل عظیمی از دانشجویان را از سراسر ایالات متحده به خود جذب می کند.
 این دانشکده دارای یک فضای بسیار دنج و خوش منظره طبیعی می باشد و افرادی که برای نخستین بار از آن دیدن می کنند، عاشق فضای خاص آن می شوند. وجود ساختمان هایی با معماری قرون وسطی از یک سو و وجود یک مسیر پیاده رو موسوم به میانگذر (Middle path)از سوی دیگر که از میان جنگلی سرسبز می گذرد و شما را به سمت ساختمان اصلی دانشکده هدایت می کند چشم هر بیننده ای را خیره می کند.

اسکریپس کالج در کلرمونت کالیفرنیای آمریکا
این دانشکده یکی از مشهورترین دانشکده های علوم انسانی بانوان در سراسر آمریکا است. فضای این دانشگاه 120 هزار مترمربع برآورد می شود که شیوه معماری آن برگرفته از روح اسپانیایی است که توسط معمار اصلی آن گوردون کافمن در آن بکار گرفته شده است. شهرت این دانشگاه علاوه بر تشکیلات دانشگاهی به علت داشتن دانشکده اصلی بسیار زیبای آن نیز می باشد.
 در محوطه دانشگاه تعداد بسیاری بوته های گل رز، درختان میوه مانند پرتقال، انار، گریپ فروت و حتی زیتون به چشم می خورد که با در هم آمیختن رایحه ویستریا و پرتقال در فصل بهار یک فضای رویایی در احساسات شما متبادر می کند.

سوییت برایر کالج در ایالت ویرجینیا امریکا
این دانشکده در سال 1901 و در زمینی که سابق بر این یک مزرعه کشاورزی سنتی بود با فضایی حدود 1315 هکتار ساخته شده است. معمار اصلی این بنا رالف آدامز کَرم می باشد که تمامی 21 ساختمان تاریخی این دانشکده را طراحی کرده است. این معمار همچنین در طراحی و ساخت بناهای دانشکده های معروفی نظیر دانشگاه پرینستون و دانشکده وست پوینت نیز دست داشته است.
 طی حفاری های اکتشافی از این دانشکده، تعداد بسیاری دفنیه و بیش از 60 قبر از برده های سابق که پیش از این در مزرعه به کار گماشته شده بودند، یافت شد.

ویرجینیا – شارلوت ویله ایالت ویرجینیا ایالات متحده
توماس جفرسون از بنا نهادن این دانشگاه در سال 1819 میلادی به عنوان مهم ترین و موفق ترین دستاوردهای خود یاد می کند. امروزه از سوی یونسکو این دانشگاه به عنوان میراث جهانی یونسکو یاد می شود که این دانشگاه را تنها دانشگاه حائز این افتخار در آمریکا می توان شناخت.
فضای دانشکده مملو از ساختمان هایی با معماری جفرسونی است. یکی از مهم ترین مشخصه های دانشگاه چمنزاری که محلی برای فعالیت های گلخانه ای است، می باشد که این فضای سبز توسط ساختمان های دانشکده احاطه شده است. هر یک از ساختمان های دانشکده به طور اختصاصی چشم اندازی به باغ های بسیار زیبا دارند. ضمن اینکه ساختمان روتاندا که در مرکز این محوطه قرار دارد با الهام از معماری معبد پارتنون روم ایتالیا ساخته شده است که بنا به گفته جفرسون معمار این بنا سمبل قدرت طبیعت و تدبیر عقل است.

دانشگاه ها و کالج های مشهور جهان

دانشگاه ها و کالج های مشهور جهان
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12
برگرفته از isna.ir
این مطلب مفید بود ؟ 11 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف