نمناک بهداشت و سلامتتغذیه دخترخواب های مصنوعی در رستوران ها!
دخترخواب ، رنگ مصنوعی زعفران
یکی از مسئولان سازمان غذا و دارو در رابطه با حضور دخترخواب های مصنوعی در رستوران های برخی از نقاط کشور هشدار داد.
تاریخ انتشار : 30 فروردین 1395

مراقب دخترخواب های مصنوعی رستوران ها باشید!

با شنیدن نام شاید نا آشنای دخترخواب مشتاق شدیم بدانیم چیست که حضور آنها در رستوران های کشور موجب نگرانی شده است و علت هشدار جدی مسئولان این سازمان در رابطه با دقت بیشتر برای مصرف غذاهای سرو شده در رستوران ها شده است.

دختر خواب چیست؟

مدیر کل آزمایشگاه های مرجع کنترل غذا و دارو : این ماده در اصطلاح بومی ومحلی دختر خواب نامیده می شود و فاقد هر گونه عطر است و تنها رنگی مشابه زعفران ایجاد می کند . وی با بیان اینکه زعفران دخترپیچ، زعفران اصل و محصولی صادراتی است، افزود:دختر خواب با مشخصات رنگی زعفران ماده کاملاً شیمیایی و خطرناک است .این مقام مسوول در ادامه عنوان کرد:زعفران به عنوان یک داروی گیاهی و ماده رنگ زا برای تزئین فرآورده های غذایی، دارای مصارف بالا و متنوعی است .

مضرات دختر خواب یا رنگ مصنوعی زعفران

 زعفران دارای اثرات موثر درمانی متعددی از جمله اثرات ضد افسردگی، شاداب بخشی، تقویت سیستم عصبی، تقویت سیستم گوارشی و خواص متنوع دیگر است، همچنین در کنار اثرات درمانی این داروی گیاهی این فرآورده یک ماده رنگی پرمصرف در تزئین مواد غذایی نیز استفاده می شود .

رنگ مصنوعی زعفران

استفاده از دختر خواب یا رنگ مصنوعی زعفران در رستوران ها

مدیر کل آزمایشگاه های مرجع کنترل غذا و دارو، افزود:زعفران دسته ای یا دخترپیچ زعفرانی است که کل قسمت کلاله و خامه با همدیگر با نخ پیچیده یا بسته بندی می شود، علیرغم اینکه زعفران دخترپیچ به علت اضافه شدن قسمت تحتانی خامه به قسمت رنگ زا کلاله از نظر وزنی نسبت به سایر زعفران ها از جمله نگین و پوشال در مجموع رنگ کمتری را به همراه خواهد داشت اما زعفران دخترپیچ به دلیل وجودتقلبات کمتر، از سایر زعفران ها بهتر است .

نوع زعفران یک ماده شیمیایی خطرناک بنام دختر خواب نیز گاهی با مشخصات رنگی زعفران به عنوان یک تقلب مهم و خطرناک بر سلامتی گاهی در تزئین مواد غذایی در برخی از مراکز تهیه موادغذایی می تواند استفاده شود .

وی گفت:به طور کلی علیرغم اثرات درمانی متعدد زعفران میزان مصرف این فرآورده نیز نباید از بیش از حد مجاز آن باشد. زیرا مصرف متعارف آن خاصیت دارویی و مصرف بیش از حد آن نیز می تواند اثر سمی داشته باشد .

مصرف سه گرم زعفران در ماه برای هر فرد مناسب است و استفاده بیش از پنج گرم زعفران در یک وعده غذایی ، عوارضی همچون سرگیجه، کاهش تعداد ضربان قلب و احساس تهوع در پی دارد؛ همچنین مصرف میزان بالای زعفران در دوران بارداری احتمال سقط جنین را افزایش می دهد .

مدیر کل آزمایشگاه های مرجع کنترل غذا و دارو، با بیان اینکه زعفران را باید در شیشه های دربسته و دور از نور نگهداری کرد، گفت:این موارد باعث می شود زعفران عطر و رنگ خود را در اثر نور و حرارت از دست می دهد .

زعفران در بازار مصرف به شکل های مختلفی ارائه می شود که برخی از آن ها دارای شکل و کیفیت مورد تایید همانند زعفران دخترپیچ به عنوان محصول اصل و صادراتی و در مقابل محصولات تقلبی زعفران همچون دخترخواب ، پودر زعفران و غیره را می توان نام برد که به عنوان محصولات مضر سلامت معمولاً در مراکز غیر معتبر عرضه می شود .

وی در ادامه در معرفی بیشتر زعفران دختر پیچ و دختر خواب مشخصات آن ها را شامل کلاله قرمز رنگ زعفران به همراه 3 تا 5 سانتی متر خامه (سفید رنگ) متصل به آن که به صورت مرتب کنار هم چیده شده نخ پیچ می شوند دانست و در توضیح بیشتر خاطر نشان کرد:به دلیل اینکه در گذشته این کار به وسیله دختر بچه ها انجام می شده، به اصطلاح آنرا دختر پیچ نامیده اند .

وی همچنین گفت:قدرت رنگ دهی زعفران دسته بین 120 تا 150 است.در بازار این نوع زعفران نسبت به زعفران های پوشال ونگین کمتر است وعمده مصرف آن درصادرات است. میزان رنگ این نوع زعفران به دلیل داشتن خامه سفید در پایین آن کمتر از زعفران نگین و پوشال است .

دخترخواب های مصنوعی در رستوران ها!

دخترخواب های مصنوعی در رستوران ها!
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از سازمان غذا و دارو /ن
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف