نمناک سرگرمیگوناگون ماجرای جالب دختری که مونالیزای افغان شد + عکس
مونالیزای افغان ، مونالیزای افغانستان
شربت گولا دختر پناهجوی افغانستانی که استیو مک سالها قبل از او عکسی گرفته بود ، مونالیزای افغان نام گرفت .

در جست و جوی یافتن مونالیزای افغان

مونالیزای افغان عنوان دختر زیبایی است که سالها قبل استیو مک کوری عکسی به یاد ماندنی از او گرفت که این عکس او را شهره جهان کرد. کلمه افغانستان برای بسیاری یک خاطره تصویری ثابت دارد. تصویری که برخلاف تصور بسیاری همراه با جنگ و خونریزی و بمب و انفجار نیست. این خاطره تصویر ثابت شمایل زنی است که مبهوت به ویزور دوربین نگاه می کند.

عکسی که آن قدر معروف شد که در زمان خود نمادی از مردم افغانستان شد. این تصویر به یادماندنی که بارها از رسانه های مختلف جهان پخش شد، توسط استیو مک کوری سال 1984 و در شهر پیشاور پاکستان از دختر پناهجوی افغان گرفته شد.

مونالیزای افغان

عکسی از شربت گولا مونالیزای افغان

استیو سال 1984 در سفری به منطقه ای در نزدیکی پیشاور پاکستان به مدرسه ای رفته بود که در آن تعدادی از آواره های جنگ افغانستان هم بودند. در یکی از کلاس های درس، چهره دختری 12 ساله به نام «شربت گولا» نظرش را به خود جلب کرد. استیو خواست از او عکس بگیرد، اما متوجه شد شربت بسیار خجالتی و ممکن است موافقت نکند، به همین دلیل اول از همکلاسی های او عکس گرفت تا خجالت شربت بریزد و سپس سراغ او رفت. عکس گرفته شد و روی جلد مجله نشنال جئوگرافیک در ژوئن 1985 چاپ و بسیار مشهور شده است و به شهرت رسیده است.در عکس دقت بکنید، احساسات و زیبایی در آن پیدا هستند. در عین حال دختری با شال پاره با صورتی که معلوم است شسته نشده است، می بینیم. در چشم های سوژه بزرگی و استقامت و پایداری هم نهفته است. همین چیزهای متضاد باعث آفریده شدن این عکس شدند که به مونالیزای افغان مشهور شده است. شربت در آن زمان به علت بمباران نیروی هوایی شوروی، والدین خود را از دست داده و یتیم شده بود.سال 2002، استیو در مأموریتی از سوی «نشنال جئوگرافیک» به افغانستان رفته است تا شربت گولا را پیدا کند. جالب بود که زنان زیادی مراجعه و ادعا کردند.

مونالیزای افغان

مونالیزای افغان و استیو مک کوری

«شربت» هستند! استیو از پیدا کردن شربت ناامید شده بود، او حتی نام سوژه عکس اش را هم نمی دانست، هیچ آدرسی از او نداشت و حتی نمی دانست به کدام قبیله متعلق است.تا این که به صورت معجزه آسا مردی را پیدا کرده است که برادر شربت را می شناخت. «شربت گولا» که از اقوام پشتون است سال 1992 به وطنش بازگشت.هویت گولا با استفاده از تکنولوژی زیست سنجی و مطابقت عنبیه چشمش با عکس تائید شد. او خاطره گرفتن آن عکس را به وضوح به خاطر داشت، چراکه این تنها عکسی بود که در طول عمرش گرفته بود. شربت در اواخر دهه 1980 ازدواج کرده و اکنون سه دختر دارد.او گفت آرزو دارد دخترانش بتوانند آموزشی ببینند که خودش هرگز آن را به پایان نبرده بود. عکس های جدید او در مقاله ای درباره زندگی اش در شماره آوریل 2002 منتشر و بر همین اساس مستندی تلویزیونی نیز تهیه شد.

ماجرای جالب دختری که مونالیزای افغان شد + عکس

ماجرای جالب دختری که مونالیزای افغان شد + عکس
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13
برگرفته از اتاق خبر 24 / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 11 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف