نمناک سبک زندگیموفقیت کسب درآمد روزانه 500 هزار تومان با فرآوری زیتون
زیتون ، فرآوری زیتون
کسب درآمد روزانه 500 هزار تومان با فرآوری زیتون اقدام جالب یک فعال اقتصادی می باشد،استفاده از صنایع تبدیلی برای فرآوری زیتون عرضه این محصول را به بازارهای مصرف با رونق بیشتری مواجه کرده است،
تاریخ انتشار : 31 خرداد 1396

فرآوری زیتون منبع درآمد کشاورزان طارم

هر روز در دولت خبری از طرح های اشتغالزایی به گوش می رسد. اما در این میان هستند افرادی که منتظر وعده و وعیدهای دولت نمی مانند.

شهرستان طارم یکی از 8 شهرستان استان زنجان است. نام طارم با زیتون گره خورده است. اگر به ارتفاعات طارم بروید و سرتان را بچرخانید بیشتر از هر چیز، انبوه درختان زیتون دورتادور شهر توجه شما را جلب می کند. آب و هوای خاص این منطقه باعث شده طارم بهترین نقطه ایران برای پرورش زیتون گوشتی باشد. تازه ترین کشفیات باستان شناسانه از قدمت 2هزار ساله کشت زیتون در این منطقه حکایت دارد.

آب و هوای این منطقه برای کشت سایر محصولات کشاورزی نیز مناسب است و همین مسئله باعث شده شغل بیش از 90 درصد مردم شهرستان، کشاورزی باشد. بیشتر کشاورزان طارم کشت زیتون دارند.

طی سالهای گذشته اکثر کشاورزان طارمی بعد از برداشت محصول، زیتون را به صورت عمده می فروختند اما واقعیت های بازار اخیراً این روند را دگرگون کرده است. مهمترین واقعیت بازار زیتون این است که خام و عمده فروشی زیتون، هرگز کشاورزان را به حقوقشان نمی رساند و این شیوه از فروش از بازگرداندن سود واقعی زحمات کشاورزان ناتوان است.

زیتون

گیلوان یکی از دو دهستان شهرستان طارم است که هزار خانواده با جمعیت 2 هزار و 800 نفر در آن ساکن هستند. در دهستان گیلوان خانه ها و کارگاه های خانگی بسیاری را می توان یافت که در آنها زیتون پرورده، کنسرو زیتون و ترشی زیتون تولید می شود. در حالی که طارم قطب مهم تولید زیتون باکیفیت و اعلا در کشور است، گیلوان نیز به قطب تولید زیتون پرورده تبدیل شده است.

سیامک جعفری، یکی از افراد فعال اقتصادی است که با فرآوری زیتون به صورت خانگی و تولید زیتون پرورده توانسته روزانه 500 هزار تومان سود داشته باشد. وی یکی از افرادی است که با فرآوری زیتون به صورت خانگی و تولید زیتون پرورده، برای 8 نفر از اعضای خانواده اش اشتغالزایی کرده است.

جعفری می گوید:گل پَر، آب انار محلی، روغن زیتون، نعناع، سرکه سیب، سیر محلی، چوچاب (سبزی کوهی محلی) و گردوی چرخ شده مواد لازم برای تهیه زیتون پرورده هستند. روزانه 100 کیلوگرم زیتون پرورده به ارزش هر کیلوگرم 20 هزار تومان می فروشیم که 25 درصد آن سود خالص است. در واقع روزانه 500 هزار تومان سود خالص از فروش زیتون پرورده به دست می آوریم.

این فعال اقتصاد مقاومتی افزود:راه اندازی کارگاه فرآوری و تولید زیتون پرورده هزینه زیادی ندارد و به راحتی در منزل انجام می شود. برای این کار حداکثر به 3 تا 4 میلیون تومان سرمایه نیاز است. اما فرآوری زیتون در گیلوان صرفاً به کارگاه های کوچک و خانگی منحصر نمی شود. برخی از دوستان هستند که یک کارخانه پیشرفته صنعتی فعال در تولید زیتون پرورده دارند.

کسب درآمد روزانه 500 هزار تومان با فرآوری زیتون

کسب درآمد روزانه 500 هزار تومان با فرآوری زیتون
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 12
برگرفته از تسنیم - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 12 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف