نمناک سرگرمیآیا میدانید دانستنی های جالب درباره تقسیم عدد بر صفر!
تقسیم عدد بر صفر ، عدد تقسيم صفر
در این مطلب علمی تصمیم داریم تا یکی از عجایب ریاضیات در رابطه با تقسیم عدد بر صفر را برای شما عزیزان آشکار کنیم.

راز جادویی تقسیم عدد بر صفر!

از وقتی که یادمان می آید صفر همیشه در ابتدای اعداد وجود داشت و در ضرب و تقسیم و جمع و تفریق صفر نیز به عنوان یک عدد خودنمایی می کرد و تمام اعمال ریاضی مانند اعداد دیگر بر روی صفر نیز انجام می شد اما امروزه تقسیم عدد بر صفر بی معنی است زیرا در علم حساب، تقسیم کردن بر صفر می تواند به عنوان ضرب کردن در صفر نیز تفسیر شود. عبارت 3/0=X معادل عبارت 0*X=3 است. قطعا هیچ عددی را نمی توان به جای X قرار داد تا معادله فوق را به جواب برساند.

تقسیم عدد بر صفر

نکات جالب در مورد تقسیم عدد بر صفر

شرایط مشابهی برای حالت تقسیم صفر بر صفر وجود دارد. 0/0=X را می توان به صورت 0*X=0 نیز نوشت. همانطور که می دانید در این معادله هر عددی را می توان به جای X قرار داد. بنابراین این معادله خیلی کاربردی نیست.

شرایطی وجود دارد که در آن ها تقسیم عدد بر صفر واقعا جواب می دهد و در واقع عاملی ضروری برای حل یک مساله است. این نظریه نیوتن در زمان بنیان نهادن حساب دیفرانسیل و انتگرال بود.

به عنوان نمونه فرض کنید که یک نمودار منحنی دارید و می خواهید شیب منحنی را در زیر یک نقطه خاص از آن بدست بیاورید. برای این کار باید شیب خط مماس بر منحنی را در آن نقطه محاسبه کنید. در اکثر موارد محاسبه شیب در صورتی که فقط بخواهید از قوانین جبر استفاده کنید غیرممکن است.

ولی ترفندی وجود دارد که با استفاده از حساب دیفرانسیل و انتگرال و نیز جادوی تقسیم عدد بر صفر می توان این کار را انجام داد. به جای بدست آوردن شیب خط مماس، شیب خطی را محاسبه کنید که در دونقطه منحنی را لمس کند. حال اگر این دو نقطه را به یکدیگر نزدیک و نزدیک تر کنید، به خطی که مد نظر شماست بسیار نزدیک خواهید شد.

اگر این دو نقطه را تا حد امکان به هم نزدیک کنید، طوری که تقریبا روی هم قرار گرفته و یک نقطه به نظر برسند، در این حالت به همان خط مماس دست یافته اید و می توانید شیب را محاسبه کنید. در این حالت شما صفر را بر خودش تقسیم کرده اید و جواب هم گرفته اید.

ترفند تقسیم عدد بر صفر عاملی اساسی در ایجاد برخی چالش های دیگر است. مشکل اولیه در تقسیم صفر بر خودش این است که هر عددی می تواند پاسخ این معادله باشد. بنابراین معرفی عوامل محدود کننده ای که بتوانند پاسخ های ممکن را کاهش دهند یکی از همین چالش هاست.

هنگامی که برای اولین بار بتوانید عددی را بر صفر تقسیم کنید، دنیای جدیدی از ریاضیات در مقابل دیدگان شما باز خواهد شد. بازی با صفر ها و بی نهایت ها و همه نوع معادله های غیر ممکن برای شما عادی می شود. تقسیم عدد بر صفر را فرابگیرید تا دریابید که درک شما از ریاضی دیگر هرگز مانند گذشته نخواهد بود.

دانستنی های جالب درباره تقسیم عدد بر صفر!

دانستنی های جالب درباره تقسیم عدد بر صفر!
:
امتیاز : 2.5 تعداد رای : 4
برگرفته از آی تی رسان - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 2 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف