نمناک سرگرمیآیا میدانید به درختان گوشتخوار نزدیک نشوید! + عکس
درختان گوشتخوار ، درخت
آیا تابحال می دانستید درختان هم گوشتخوارند؟اگر تا به حال فکر کردید گیاهخوارید اشتباه می کنید زیرا درختان و به طور کل گیاهان موجودات زنده گوشتخواری هستند.

آیا می دانید درختان هم گوشتخوارند؟

گیاهان گوشت خوار گیاهانی هستند که برخی یا بسیاری از مواد مغذی خود را از تله گذاری و مصرف جانوران و آغازیان، معمولاً حشرات و بندپایان دیگربدست می آورند.

انسان ها می توانند گیاهخوار باشند و به دلخواه خودشان از خوردن گوشت پرهیز کنند اما درختان چه؟! ممکن است کمی برایتان تعجب آور باشد اما شاید شما هم مثل خیلی های دیگر فکر کنید که درختان فقط به خاک، نور خورشید و آب نیاز دارند تا بتوانند به حیات خود ادامه دهند. درست است؟

پاسخ کوتاه به این سؤال این است که خیر! درختان گیاهخوار نیستند. اما مثل همیشه باید از جزییات به نتیجه رسید.

خب، یکی از جزییات این است که تعریف دقیقی برای گیاهخواری پیدا کنیم. درختان به طور مستقیم گوشت حیوانات را نمی خورند اما با کمک قارچ ها می توانند آنها را مصرف کنند.

درخت گوشتخوار

واضح و مبرهن است که درختان از طریق فوتوسنتز قندهای ساده می سازند. به عبارت دیگر، با استفاده از نور خورشید منجر به قدرت بخشیدن به واکنش بین آب و دی اکسید کربن می شوند و در نتیجه این واکنش هیدرات کربن و اکسیژن تولید می کنند.

اما فقط این نیست و درختان به مواد معدنی مانند پتاسیم، کلسیم، سدیم و فلزات خاصی نیاز دارند. درختان قادرند این مواد مغذی را با کمک قارچ ها کسب کنند.

قارچ ها تقریباً همه جای خاک جنگل هستند. شبکه گسترده ای از قارچ ها از میلیون ها رشته میکروسکوپی که در تمامی مسیرها جاری است وجود دارد. این شبکه به صورت مداوم در آب موجود در خاک غوطه ور است و همیشه به دنبال یک غذای جدید می گردد.

خود قارچی که می بینید آشکارترین بخش از یک ارگانیسم قارچی عظیم است که راه خود را به زیر زمین و به دل خاک باز می کند.

شبکه قارچی آنزیم هایی به نام پروتئاز می سازد که چربی و پروتئین موجود در جسد حیوانات مرده را تجزیه می کند؛ درست مثل کرم های خیلی ریزی که نماتود یا کرمک نام دارند و در خاک زندگی می کنند. با این حال، از آنجا که قارچ ها قادر به انجام عمل فوتوسنتز نیستند، آنها نمی توانند قند مورد نیاز خودشان را بسازند.

نیاز به قند منجر به ایجاد رابطه بین قارچ و درختان می شود. رشته های قارچی به ریشه های درخت متصل می شوند و اساساً ریشه را مانند یک دستکش جذب در برمی گیرند. سپس، ساختارهایی را رها می کنند که در ریشه درخت نفوذ کرده و یک تبادل دوسویه مواد مغذی را شکل می دهد.

وقتی این تبادل انجام پذیرفت، درخت به قارچ قند می دهد و در عوض، قارچ هم برای درخت مواد مغذی محلول در آب را تأمین می کند.

این یک رابطه همزیگری عالی و بی عیب و نقص است. در واقع، این طور نیست که یکی بیش از دیگری سود ببرد. این رابطه دوسویه که برای هر دو طرف مفید است یک نام علمی خاص دارد:“میکوریژا” (mycorrhiza) که نام یونانی ریشه قارچی است. بنابراین، درختان از طریق رابطه میکوریژا اجزای جسد حیوانات را مصرف می کنند.

حال می توان گفت بر حسب تعریفی که از گیاهخواری داریم، شاید نتوان به راحتی پی برد که درختان کاملاً گیاهخوارند زیرا برخی از مواد مغذی که جذب می کنند را از مردار حیوانات می گیرند.

به درختان گوشتخوار نزدیک نشوید! + عکس

به درختان گوشتخوار نزدیک نشوید! + عکس
:
امتیاز : 3.3 تعداد رای : 6
برگرفته از فوت و فن - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 4 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف