نمناک سبک زندگیگردشگری درخت سکویا بزرگ ترین موجودات زنده جهان + عکس
درخت ، درخت بزرگ
بزرگ ترین موجودات زنده جهان کدامند؟برای اطلاعات بیشتر در این باره با ما همراه باشید تا گزارش جالبی که در اختیارتان قرار داده ایم را بخوانید.

بزرگ ترین موجودات زنده جهان کدامند؟

درختان سکویا بزرگترین موجود زنده بر روی زمین هستند که با توجه به تعاریف مختلف اندازه ارگانیسم، مانند:جرم، حجم، مساحت، طول یا ارتفاع، سنجیده شده اند.

 
درخت
 

به جنگلی پر از درختان غول پیکر فکر کنید که پیرترین موجودات روی کره ی زمین هستند. برای اطلاعات بیشتر در مورد «پارک ملی سکویا»، (Sequoia National Park) با ما همراه باشید.

 اقیانوسی پر از درخت را تصور کنید. هر چه بیشتر به عمق آن بروید، درختان به طرز غیرقابل باوری بلند تر می شوند. محیط تنه ی آن ها به ده ها متر می رسد. شاخ و برگ آن ها به اندازه ی 25 طبقه بالاتر از سر شما قرار می گیرد. این سرزمین غول ها حقیقی است و نام آن پارک ملی سکویاست.

 جادوی بزرگ

 

درخت

 زمان زیادی طول می کشد تا درختی تا ارتفاع 76 متری رشد کند، تخمین زده شده که زمانی حدود 2000 تا 2500 سال لازم است. گذشته از سن و اندازه ی این درختان، جنبه ای فانی نیز در آنها نهفته است. زمانی که «جان مویر »، (John Muir) فیلسوف معروف مشغول قدم زنی بین این درختان بود به جادوی عجیب این درختان پی برد که کاملا قابل انتظار است. گویا این درختان پیر، نیرویی الهی را به زمین آورده باشند.

 شاید یک آیه از کتاب مقدس برای ایمان آوردن و درک صحیح از جهان اطراف کافی باشد ولی این درختان نیز نشانی برای ایمان آوردن هستند. آن ها به صورت گروهی رشد می کنند. هر دسته شاید شامل هزاران درخت باشد. بعضی از این درختان برای خوشامدگویی به کوهنوردان درست در راه عبور قرار دارند، در حالی که برای دسترسی به بعضی از آن ها باید ساعت ها در قلب جنگل وحشی کوه پیمایی کرد.

 اگر قصد برقراری ارتباط با طبیعت و دیدن درختان کهنسال را دارید، حتما «درخت شرمن»، (Sherman Tree) را ببینید.

 پادشاه جنگل

 

درخت

درخت شرمن، بزرگ ترین سکویای موجود جهان است. تنه ی اصلی آن قطری معادل 10 متر دارند که محدوده ای 30 متری را اشغال کرده است. این بدین معنی است که حدود 17 شخص بزرگسال باید دست به دست هم دهند تا بتوانند دور این شاخه را بگیرند.

 در سال 2006 میلادی بزرگ ترین شاخه ی این درخت در اثر طوفان شکست. این شاخه قطری معادل 1/8 متر و طولی به اندازه ی 30/5 متر داشت، در واقع این شاخه به تنهایی از بسیاری از درختان معمول بزرگ تر بود. شکستن شاخه ی بزرگ درخت برای آن مشکلی ایجاد نکرد، در واقع زیست شناسان بر این باورند که این امر طبیعی است و راهی برای ادامه ی بقای درخت در هنگام وزش بادهای شدید است.

درخت

 درخت شرمن از ابتدا بزرگ ترین درخت جهان نبود، این افتخار در سال 1854 میلادی نصیب درخت «مادر جنگل»، (Mother of the Forest) بود که در «پارک درختان بزرگ ایالت کالوارس»، (Calaveras Big Trees State Park) رشد کرده بود. اما تعدادی از دوستداران افراطی درختان تصمیم گرفتند که بهترین کار این است که درخت را بریده و از تنه ی آن قایقی بسازند و به دور دنیا بفرستند.

شاید این روشی جالب برای نشان دادن بزرگی درخت به انگلیسی ها بود ولی راهی ناخوشایند برای خاتمه دادن به زندگی این درخت کهنسال محسوب می شد. این داستان یک نکته ی مثبت داشت. این اتفاق سبب شد، توجه به جنگل ها در صدر مباحث جهانی قرار گیرد و احساسات و توجه بیشتری متوجه حیات سبز شود. آینده ی این کره ی خاکی هر چه سبزتر باشد برای انسان ها و همین طور سکویاها بهتر است.

درخت سکویا بزرگ ترین موجودات زنده جهان + عکس

درخت سکویا بزرگ ترین موجودات زنده جهان + عکس
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 9
برگرفته از کجارو - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 8 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف