نمناک دین و مذهبگوناگون درخت ممنوعه حضرت آدم چه درختی بود؟
درخت حضرت آدم ، میوه ممنوعه حضرت آدم
نام درختی که حضرت آدم و حوا از آن خوردند در میان برخی موجب اختلاف نظر شده است. امام رضا در کتاب اخبار عیون الرضا «علیه السلام» نام و میوه ی اصلی درخت حضرت آدم را نام برد.
بازدید : 16,941 نفر

درخت ممنوعه حضرت آدم چه درختی بود

در کتاب اخبار عیون الرضا «علیه السلام»، از عبدالسلام هروی، روایت آمده که گفت:به حضرت رضا «علیه السلام» عرضه داشتم:یا بن رسول الله «صلی الله علیه و آله وسلم»، از درختی که آدم و حوا از آن خوردند برایم بگو، تا به بینم چه درختی بود؟ چون مردم درباره آن اختلاف دارند، بعضی روایت می کنند:که گندم بوده بعضی دیگر روایت می کنند:که درخت حسد بوده. 
حضرت فرمود:هر دو درست است، عرضه داشتم:با این که دو معنای متفاوت دارد، چطور ممکن است هر دو درست باشد؟
 
درخت حضرت آدم

میوه و درخت ممنوعه حضرت آدم گندم بود یا حسد؟

فرمود:ای اباصلت، یک درخت بهشت می تواند چند نوع باشد، مثلاً درخت گندم می تواند انگور هم بدهد، چون درخت بهشت مانند درخت های دنیا نیست، و آدم بعد از آن که خدای تعالی به او احترام کرد، و ملائکه را وا داشت تا برای او سجده کنند، و او را داخل بهشت کرد، در دل با خود گفت:آیا خدا بشری گرامی تر از من خلق کرده است؟ 
خدای عزوجل از آنچه در دل او گذشت، خبردار شد، پس او را ندا داد:که سر خود را بلند کن، و به ساق عرش بنگر، تا چه می بینی؟ 
آدم سر به سوی عرش بلند کرد، و به ساق عرش نگریست، و در آن دید که نوشته:«لااله الا الله، و محمد رسول الله، و علی بن ابیطالب امیرالمۆمنین، و همسرش فاطمه سیده زنان عالمیان، و حسن و حسین دو سید جوانان اهل بهشتند»، آدم پرسید:پروردگارا! اینان چه کسانی اند؟ خدای عزوجل فرمود:ای آدم اینان ذریه های تو هستند و از تو و از همه خلایق من بهترند، و اگر این ها نبودند، من تو را، و بهشت و دوزخ، و آسمان و زمین، را خلق نمی کردم، پس زنهار مبادا به چشم حسد بر اینان بنگری، که از جوار من بیرون خواهی شد. 
 پس آدم به چشم حسد برآنان نظر افکند، و آرزوی مقام و منزلت آنان کرد، و خداوند شیطان را بر او مسلط ساخت، تا سرانجام از آن درخت که نهی شده بود خورد، و بر حوا هم مسلطش کرد، او هم به مقام فاطمه به چشم حسد نگریست، تا آن که از آن درخت بخورد. همچنان که آدم خورد، و در نتیجه خدای تعالی هر دو را از بهشت بیرون کرد، به زمین فرستاد، تا در جوار زمین باشند.

درخت ممنوعه حضرت آدم چه درختی بود؟

درخت ممنوعه حضرت آدم چه درختی بود؟
:
امتیاز : 4 تعداد رای : 88
برگرفته از جام نیوز /ن
این مطلب مفید بود ؟ 70 18
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف