درد سیاتیک
درد سیاتیک در سه ماهه دوم و سوم بارداری، زمانی که جنین در حال رشد است و در اثر اضافه وزن در بارداری شایع تر است .

درد سیاتیک را با این تمرینات کاهش دهید

درد عصب سیاتیک یا درد سیاتیک اغلب اشاره به دردی دارد که معمولاً به صورت تیر کشیدن در ناحیه کمر، ران ها، پشت و پایین پا احساس می شود. معمولاً، درد سیاتیک فقط یک طرف بدن را تحت تاثیر خود قرار می دهد. در این حالت درد می تواند به صورت ناگهانی ایجاد شده یا به تدریج و با گذشت زمان افزایش پیدا کند.

درد عصب سیاتیک در اکثر مواقع در نتیجه فتق دیسک کمر یا جا به جا شدن دیسک از محل صحیح آن ایجاد می شود و در اینگونه مواقع معمولاً دیسک به ریشه های اعصابی که متصل به عصب سیاتیک است، فشار وارد می کنند. سایر شرایطی که باعث درد عصب سیاتیک می شود می تواند شامل تنگ شدن کانال نخاعی، تشکیل زائده های استخوانی به خاطر ابتلا به آرتروز و گاز گرفتن اعصاب در نتیجه تغییرات ایجاد شده در ستون فقرات باشد. هنگامی که عصب تحت فشار قرار می گیرد، عملکرد عادی آن دچار اختلال شده و این شرایط ایجاد ضعف در عضلات، بی حسی ، ضعف ساق پا یا احساس سوزش کف پاو کمر را به همراه دارد. گاهی اوقات این علائم با درد، اضطراب و تشویش همراه است که برای دمان ضعف ساق پا و سوزش کف پا باید به پزشک مراجعه نمود.

درد رگ سیاتیک می تواند بسیار شدید باشد. این درد ممکن است در زمان ایستادن، نشستن یا دراز کشیدن نیز احساس شود.

درد سیاتیک در دوران بارداری بسیار شایع است و بیشتر خانم های باردار حداقل یک بار این درد را تجربه کرده اند و بعضی هم بیشتر دوران بارداری را با وجود آن سپری کرده اند. بنابر این ما از کارشناس مامایی و مربی کلاس های آموزشی در بارداری درباره درد سیاتیک و تمرین هایی که باعث کاهش آن می شوند پرسیدیم.

درد سیاتیک در بارداری

درد سیاتیک بسیار شدید است و در هنگام نشستن و ایستادن احساس میشود

درد سیاتیک چگونه است؟

سیاتیک یکی از درد های بسیار شایع در بارداری است و بیشتر خانم های باردار حداقل یک بار آن را تجربه کرده اند. سیاتیک، درد تیر کِشنده، شدید و زننده ای است که در قسمت پشت پای مادر بروز می کند. این درد بر اثر فشرده شدن عصب سیاتیک که از بخش تحتانی کمر تا قسمت پشت هر پا کشیده شده و به دلیل بزرگ شدن رحم در بارداری به وجود می آید. درد سیاتیک در سه ماهه دوم و سوم بارداری، زمانی که جنین در حال رشد است و در اثر اضافه وزن در بارداری شایع تر است چون باعث فشار آمدن به عصب می شود.

تمرینات کاهش درد سیاتیک

ورزش و انجام تمرینات کششی از موثر ترین راه های درمان هستند و سه تمرین زیر برای کاهش این درد به خانم های باردار پیشنهاد می شود:

ورزش اول: به صورت طاق باز و آرام روی زمین بخوابید و زانوی پای راست تان را خم کنید به طوری که کف پای تان روی زمین قرار بگیرد. سپس پای چپ تان را خیلی قوی روی زمین بِکِشید (کشیدن همراه با سُر دادن روی زمین باشد) به طوری که پای تان چند ثانیه در حالت کشش قرار بگیرد. شما باید کشش کامل را در عضلات پشت پا حس کنید. سپس زانوی پای چپ تان را خم کنید به طوری که کف پا روی زمین قرار بگیرد و سپس پای راست تان را روی زمین سُر بدهید. شما باید این حرکت را 5 بار در هر طرف و به مدت 5 تا 10 ثانیه انجام دهید. شما نباید هنگام انجام این تمرین نفس تان را حبس کنید.

درد سیاتیک در بارداری

سیاتیک، درد تیر کِشنده، شدید و زننده ای است که در قسمت پشت پا بروز می کند

تمرین دوم: مانند تمرین اول انجام می شود با این تفاوت که شما باید پایی را که خم می کنید به شکم نزدیک کرده و با دو دست روی زانو را بگیرید. در هر بار حرکت، پایی را که خم کرده اید 3 بار به شکم نزدیک و دور کنید. اما باید دقت کنید فشار زیادی به شکم یا رَحِم تان وارد نشود. همین که پا تا حدودی به شکم نزدیک و دور شود کافی است. این حرکت باید برای هر پا 3 بار تکرار شود.

درد سیاتیک در بارداری

درد سیاتیک در دوران بارداری بسیار شایع است

تمرین سوم: بر روی توپ مخصوص بارداری بنشینید و پا ها را نزدیک هم قرار بدهید. زانو های تان را خم کنید و پنجه پا ها را روی زمین بگذارید. سپس به آرامی دستان تان را به سمت راست ببرید و زانو ها را به سمت چپ حرکت بدهید. 3 تا 5 ثانیه در این حالت بمانید و سپس این حرکت را به صورت برعکس انجام دهید به صورتی که دستان را به سمت چپ و زانو ها را به سمت راست ببرید. این حرکت را 5 بار برای هر طرف و به مدت 5 تا 10 ثانیه انجام دهید.

درد سیاتیک در بارداری

سیاتیک یکی از درد های است که بیشتر خانم های باردار حداقل یک بار آن را تجربه کرده اند

درد سیاتیک در بارداری را اینگونه کاهش دهید

4.218
این مطلب مفید بود ؟153
برگرفته از نی نی سایت / م.ف
نظرات
وبگردی