نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها درمان افسردگی با جراحی مغز
درمان افسردگی ، افسردگی مزمن
یکی از روش های قطعی درمان افسردگی جراحی مغز است, این جراحی مغز چگونه است و چگونه افسردگی را درمان میکند؟

افسردگی با جراحی مغز درمان میشود ؟

پزشکان افسردگی را با دارو درمان میکنند با این حال برای درمان موارد شدیدی که دارو اثر نمیکند از دیرباز روش تحریک الکتریکی مغز رایج است.

DBS یک روش جراحی مغز است که با قرار دادن الکترودها در مغز انجام می شود. ثابت شده است که این روش در درمان افسردگی مقاوم مفید است.

درمان افسردگی

جراحی مغز برای درمان افسردگی

البته پزشکان توصیه می کنند قبل از انتخاب جراحی مغز DBS برای درمان افسردگی، داروها و درمان های دیگر را امتحان کنید.
تحریک مغزی عمیق (DBS) برای برخی از افرادی که افسردگی دارند، گزینه ای مناسب است. پزشکان در ابتدا از آن برای کمک به درمان بیماری پارکینسون استفاده می کردند. در DBS پزشک، الکترودهای کوچکی را در بخشی از مغز قرار می دهد که بر خلق و خو تاثیر دارد.

بعضی از پزشکان از دهه 1980 جراحی مغز را انجام می دهند، با این حال این یک روش نادر است. اگر چه میزان موفقیت در دراز مدت هنوز مشخص نشده است، بعضی از پزشکان DBS را به عنوان یک درمان جایگزین برای بیمارانی که درمان افسردگی قبلی آن ها ناموفق بوده است، توصیه می کنند.
در این روش جراحی مغز ، پزشک الکترودهای کوچکی را در هسته اکومبنس قرار می دهد که این بخش از مغز مسئول کارهای زیر است:

  • آزادسازی دوپامین و سروتونین
  • داشتن انگیزه
  • حالت و خلق و خو
  •  

این روش جراحی مغز نیاز به چند مرحله دارد:
پزشک الکترودها را قرار می دهد.
چند روز بعد سیم ها و بسته باتری را قرار می دهد.
الکترودها از طریق سیم به دستگاه ضربان سازی که در قفسه سینه قرار می گیرد متصل می شود که پالس های الکتریکی را به مغز منتقل می کند.
با انتقال پیوسته پالس ها به نظر می رسد که فعال شدن نورون ها متوقف می شود و متابولیسم مغز به وضعیت تعادلی بازگردانده می شود.
این دستگاه ضربان ساز می تواند توسط یک دستگاه دستی برنامه ریزی شده و از خارج از بدن کنترل شود.

اگرچه پزشکان دقیقا مطمئن نیستند که چرا پالس ها به تنظیم مجدد مغز کمک می کنند، با این حال جراحی مغز به این روش به نظر می رسد که خلق و خو را بهبود می بخشد، به فرد احساس آرامش می دهد و در درمان افسردگی موثر است.

جراحی مغز به روش DBS یک روش تهاجمی است و برای افراد با افسردگی مقاوم پیشنهاد می شود و میزان موفقیت آن در افراد مختلف متفاوت است از این رو توصیه می شود قبل از انتخاب این روش، افراد برای درمان افسردگی روش های درمانی دیگر و دارودرمانی را امتحان کنند.

سن معمولا در این روش مسئله مهمی نیست، اما پزشکان توصیه می کنند که فرد به اندازه کافی سلامت باشد که بتواند از پس جراحی برآید.

درمان افسردگی با جراحی مغز

درمان افسردگی با جراحی مغز
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از سلامتی -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف