مولکول

کشف بزرگ برای درمان افسردگی + عکس

تاریخ انتشار : 20 خرداد 1393کد مطلب : 7168زمان مطالعه : 1 دقیقه
افسردگی یکی از فراگیرترین و دردناک ترین بیماری در جامعه مدرن امروزی به شمار می رود بر این اساس دانشمندان به شدت به دنبال درمان آن هستند که در ادامه تازه ترین کشف در این حوزه مربوط به مولکول miR-1202 را مطالعه می فرمائید.
این کشف می تواند کلیدی جهت ارتقا انتخاب های درمانی برای اشخاصی باشد که از افسردگی رنج می برند. افسردگی عامل شایع معلولیت است و با این که داروهایی برای درمان آن وجود دارد، یافتن دارویی مناسب برای بیماران اغلب آزمون و خطای پزشکان را افزایش می دهد.
دانشمندان دریافتند سطوح نوعی مولکول ریز به نام miR-1202 می تواند نشانگری برای افسردگی باشد و به شناسایی افرادی که احتمالا به درمان ضدافسردگی واکنش نشان می دهند، کمک کند. با استفاده از نمونه موردی های «بانک مغز داگلاس بل-کانادا» دانشمندان بافت های مغز افراد افسرده را بررسی و آن ها را با بافت های مغز اشخاص سالم مقایسه کردند.
 
مغز انسان
 
محققان این مولکول را که فقط در انسان ها و پستانداران وجود دارد، کشف کردند و دریافتند چنین مولفه ای گیرنده مهم ماده گلوماتیک فرستنده عصبی را کنترل می کند.
تعدادی از آزمایش های تیم علمی نشان داد ضدافسردگی ها سطوح این میکرو آر ان ای را تغییر می دهند و در تحقیقات بالینی انجام شده روی افراد افسرده زنده که با «سیتالوپرام» (نوعی داروی ضدافسردگی که معمولا تجویز می شود) درمان می شدند، سطوح پایین تر مولکول مزبور در افراد افسرده در مقایسه با اشخاص غیرافسرده، پیش از درمان مشاهده شد.
نتایج نشان داد با پیشرفت درمان میزان microRNA miR-1202 افزایش یافت و سوژه ها دیگر احساس افسردگی نکردند. این کشف می تواند هدف بالقوه ای برای طراحی درمان های ضدافسردگی موثرتر و جدید باشد.
 

کشف بزرگ برای درمان افسردگی + عکس

4.1254
این مطلب مفید بود ؟20846
برگرفته از ایسنا - /م
برچسب :
نظرات
وبگردی