دیگران چه می خوانند..؟
نمناک بهداشت و سلامتپوست و مو درمان اگزما و “خارش پوست” به روشی ساده
خارش پوست ، خارش پوست صورت
“خارش پوست” و اگزما که گاهی به حساسیت پوستی نسبت داده می شود، واکنش سیستم ایمنی بدن نسبت به عوامل محرک است که به دلیل تغذیه ی نامناسب و یا عوامل دیگری همچون استرس و.. بروز می کند.
بازدید : 421,952 نفر

خارش پوست و اگزما را با این روش ها درمان کنید...

 خارش پوست کلافه کننده است و فرد مبتلا مدام در حال چنگ زدن پوست تن و بدنش است . به سراغ کرم ها و لوسیون های مختلف می رود ولی هیچ نتیجه ای حاصل نمی شود. بهتر است قبل از انجام هر کاری برای تسکین خارش پوست یا اگزمای پوستی ، ریشه ی مشکل را کشف کنید و با توجه به علت ، به درمان بپردازید. 

 خارش پوست یکی از واکنش های طبیعی سیستم ایمنی بدن نسبت به عوامل محرک محسوب می شود اما گاهی اوقات این خارش تمامی ندارد و به تدریج باعث التهاب، قرمزی و پوسته ریزی می شود. در چنین حالتی حتی کرم های مرطوب کننده نیز چاره ساز نیستند و پوست روزبه روز خشک تر و ملتهب تر می شود تا حدی که ممکن است دچار خونریزی شود. 

این مشکل پوستی شایع که بیشتر در نواحی صورت، آرنج، مچ دست و زانو ایجاد می شود، اگزما نام دارد. محققان معتقدند اگزما نوعی پاسخ غیرطبیعی و بیش از حد سیستم ایمنی بدن نسبت به محرک های محیطی است. البته این بیماری در بعضی موارد جنبه ژنتیک نیز دارد که در این صورت علائم آن از دوران نوزادی ظاهر می شوند و ممکن است تا بزرگسالی ادامه یابند. اگر شما نیز سابقه چنین حساسیت هایی را دارید صحبت های دکتر شیده یزدانیان، متخصص پوست و مو و فلوشیپ فوق تخصصی زیبایی و لیزر از ایالات متحده را بخوانید تا با راه های درمان و پیشگیری از آنها آشنا شوید. 

اگزما واژه ای کلی به معنای درماتیت یا التهاب پوستی است. این بیماری نوعی واکنش غیرطبیعی سیستم ایمنی بدن نسبت به محرک ها به شمار می آید. البته در حالت عادی نیز سیستم ایمنی در مقابل مواد محرک واکنش نشان می دهد اما در افراد مبتلا به اگزما این واکنش بیش از حد است. اگزما انواع مختلفی دارد، بنابراین علل و علائم آن نیز می توانند متفاوت باشند. از شایع ترین علائم آن می توان به خشکی، پوسته ریزی، قرمزی و خارش اشاره کرد که البته میزان خارش می تواند از کم تا خیلی زیاد باشد. 

خارش پوست

دلایل ایجاد خارش پوست

علت خارش پوست

اگزمای تماسی یکی از انواع شایع این بیماری به حساب می آید که براثر تماس با مواد محرک یا حساسیت زا ایجاد می شود. این نوع اگزما خود به دو زیر گروه تقسیم می شود:اگزمای تماسی تحریکی و اگزمای تماسی آلرژیک. اگزمای تماسی تحریکی از همان تماس اول پوست با ماده محرک بروز پیدا می کند، اما در نوع آلرژیک فرد ممکن است در اولین تماس با ماده محرک دچار علائم نشود و واکنش های حساسیتی در تماس های بعدی ایجاد شوند. به همین خاطر است که وقتی به بیمار می گوییم احتمالا نسبت به ماده ای خاص حساسیت دارد، متعجب می شود و می گوید قبلا هم با این ماده تماس داشته و دچار علائم حساسیت نشده است. 

وراثت چه نقشی دارد؟

اگزمای آتوپیک نوعی دیگر از این بیماری است که زمینه ژنتیک دارد و از دوران کودکی آغاز می شود. درواقع این ضایعات از حدود دو تا سه ماهگی نوزاد به صورت خشکی و قرمزی پوست گونه ظاهر می شوند. بعد از آن هم با بزرگ شدن فرد، مناطق درگیری تغییر می یابند البته اگزمای آتوپیک در بعضی افراد بعد از دو سالگی رفع می شود و دیگر ادامه پیدا نمی کند. افرادی که در بزرگسالی همچنان ضایعات اگزمایی دارند معمولا خود یا خانواده شان زمینه حساسیت پوستی، تنگی نفس و آسم نیز دارند، بنابراین همیشه باید نکات مورد نظر برای پیشگیری از اگزما را رعایت کنند. 

راههای درمان خارش پوست

برای درمان و کاهش خارش پوست مراحل اصولی درمان را طی کنید.

تست حساسیت انجام دهید

درمان اگزما برحسب نوع آن می تواند متفاوت باشد، اما به طور کلی می توان به چندین راه برای پیشگیری و کاهش علائم آن اشاره کرد. برای مثال در اگزماهای تماسی، مهم ترین اقدام دوری از مواد محرکی است که باعث ضایعات اگزمایی شده اند. اگر هم فرد نداند که به چه ماده ای حساسیت دارد، می تواند در مطب متخصص پوست، تست حساسیت انجام دهد. در این تست مواد محرک با پوست فرد تماس داده می شوند و واکنش پوست نسبت به آنها بررسی می شود. با این حال قابلیت تست تمامی مواد حساسیت زا در این آزمایش وجود ندارد و فقط حساسیت نسبت به شایع ترین مواد محرک بررسی می شود. 

دور این لوازم آرایشی را خط بکشید

ازجمله مواد محرک اگزما می توان به لوازم آرایشی به خصوص انواع مایع آن مثل ریمل، خط چشم مایع و لاک ناخن اشاره کرد. اگزمای حاصل از لوازم آرایشی بیشتر در اطراف چشم اتفاق می افتد زیرا پوست پلک حساس تر است و خیلی سریع تر نسبت به این مواد واکنش نشان می دهد. حتی اگر روی ناخن تان لاک داشته باشید و انگشت تان را به پلک تان بزنید ممکن است دچار حساسیت در اطراف چشم شوید. یکی دیگر از شایع ترین مواد حساسیت زا، فلز نیکل است؛ برای مثال تماس دکمه فلزی شلوار با پوست ممکن است باعث اگزمای دور ناف شود یا تماس فلز ساعت و بند آن با دست ممکن است باعث اگزمای ناحیه مچ شود. حتی وجود سکه در جیب شلوار می تواند باعث اگزمای پوست پا شود. 

شست وشو را به حداقل برسانید

افراد مستعد به اگزما نباید برای شست وشوی پوست خود از شوینده های صابونی به خصوص از نوع مایع استفاده کنند زیرا این مواد چربی پوست را کاهش داده و آن را خشک تر می کنند، بنابراین به جای آنها توصیه می شود از پن های فاقد صابون استفاده کنند. علاوه براین شست وشوی پوست نباید بیش از حد باشد. اگر هم مجبور هستید هر روز دوش بگیرید بهتر است از آب خالی استفاده کنید. 

کرم مرطوب کننده، همراه همیشگی شما

یکی دیگر از راهکارهای پیشگیری از اگزما مصرف کرم های مرطوب کننده است. این کرم ها انواع مختلفی دارند و پزشک برحسب میزان خشکی پوست بهترین گزینه را به شما پیشنهاد خواهد کرد. درواقع بعضی از آنها بر پایه آب هستند و چربی زیادی ندارند؛ این لوسیون ها فقط به پوست آبرسانی می کنند. بعضی دیگر نیز چرب تر هستند و مدت طولانی تری پوست را مرطوب نگه می دارند، بنابراین برای پوست های خیلی خشک گزینه مناسب تری هستند. تعداد دفعات و میزان استفاده از تمامی این کرم ها نیز بهتر است توسط پزشک مشخص شود. فقط به یاد داشته باشید حتما بعد از حمام از لوسیون بدن استفاده کنید. 

خارش پوست بدن و سر

نکاتی برای جلوگیری از خارش پوست

لباس های نخی بپوشید

لباس ها و پارچه های پشمی، نایلونی و توری نیز می توانند در افراد مستعد باعث اگزما شوند. به همین دلیل این افراد بهتر است از لباس، ملحفه و روبالشی نخی استفاده کنند یا حداقل زیر لباس های حساسیت زا لباس نخی بپوشند. اگر هم کودک تان مستعد اگزماست، باید مراقب باشید هنگام در آغوش کشیدن او لباس حساسیت زا به تن نداشته باشید. 

از استرس و گردوخاک دوری کنید

نکته بعدی در پیشگیری از اگزما به خصوص نوع آتوپیک آن، پرهیز از تماس با مواد حساسیت زای موجود در محیط است؛ برای مثال بهتر است در روزهایی که آلودگی هوا زیاد است یا در فصل بهار که گرده گیاهان در فضا پخش می شود کمتر از خانه بیرون بروید، همچنین در خانه نباید اجازه دهید گرد و خاک از زمین بلند شود و حتما از جارو برقی استفاده کنید. علاوه براینها باید بدانید که استرس های روحی و روانی نیز باعث تشدید و عود اگزما می شوند؛ پس تا می توانید از شرایط استرس زا دوری کنید. 

غذاهای ضد خارش پوست بخورید

تاثیر تغذیه بر اگزما به طور کامل مشخص نشده است. درواقع در این زمینه اطلاعات ضد و نقیض زیادی وجود دارد. با این حال اگر با خوردن ماده غذایی خاصی، ضایعات اگزمایی تان تشدید می شوند، باید از مصرف آن خودداری کنید. ازجمله موادی که ممکن است باعث حساسیت شوند، می توان به ادویه جات، فلفل، مواد کنسروی، غذاهای حاوی مواد رنگی و مواد نگهدارنده، آب میوه های آماده، نوشابه های رنگی، سس های رنگی، کیوی، گوجه فرنگی، بادمجان و خربزه اشاره کرد. مادران شیرخواران مبتلا به اگزمای آتوپیک نیز بهتر است از مصرف این مواد خودداری کنند تا محتویات آنها در شیرشان ترشح نشود. 

چه زمانی دارو لازم می شویم؟

اگر با رعایت تمامی این نکات، ضایعات اگزمایی بهبود نیافتند شاید لازم باشد فرد با توصیه پزشک به صورت دوره ای از داروهای خوراکی و موضعی استفاده کند. دو مورد از داروهای موثر در این زمینه قرص های خوراکی ضدحساسیت و پمادهای حاوی کورتون هستند. این داروها حتما باید با تجویز پزشک مصرف شوند. حتی اگر بعد از بهبودی تان در آینده دوباره دچار ضایعات اگزمایی شوید حتما باید به پزشک مراجعه کنید و سرخود از داروهای قبلی استفاده نکنید، چراکه مصرف نادرست پمادهای کورتونی می تواند باعث نازک شدن و آسیب رساندن به پوست شود؛ به خصوص پوست دور چشم که بسیار نازک و حساس است. 

درمان اگزما و خارش پوست به روشی ساده

درمان اگزما و “خارش پوست” به روشی ساده
4.11217
برگرفته از سیب سبز /ن
این مطلب مفید بود ؟ 1004 213
برچسب ها :
نظر کاربران
فاطمه

فاطمه

مطالب خیلی خوب بود.ممنون

پاسخ دادن 8 8
محمدرضا

محمدرضا

متشکرم مطالب عالی بود

پاسخ دادن 2 2
مجتبی

مجتبی

پیام جالبی بود ممنون

پاسخ دادن 2 1
ازاده

ازاده

مثل همیشه عالی بود

پاسخ دادن 1 2
افسانه ایرانمنش

افسانه ایرانمنش

عالی بود

پاسخ دادن 6 1
پارسا

پارسا

خیلی ممنون , مطالب کامل و مفید بود.

پاسخ دادن 1 1
شادی

شادی

سلام..مطالب بسیارعالی بود..فقط من یه سوال دارم..احتمال داره که اگربهبود پیداکردیم دوباره بتونیم ازمواردبالااستفاده کنیم؟؟ویک نکته، پیشنهادمیکنم ازکورتون استفاده نشه..چونکه من ازموقعی که استفاده کردم بیماریم حاد شده وگرنه قبلش آلرژی برام اذیت کننده نبودازروزی که کورتون زدم یه دونه هایی بهم زده که هرکاری میکنم رفع نمیشه..واقعا خسته شدم.. موفق باشین

پاسخ دادن 3 7
ریحانه

ریحانه

سودا حتما باید از بدن دفع بشه ،اگه زیاد بشه عوارض بدی داره که اگزما یکیشه، خیلی تو اینترنت گشتم، یازده ساله اگزما دارم، چند وقتت فهمیدم گلگاو زبون خوبه، شما هم استفاده کنید ایشالا خوب بشین. یه قاشق غذاخوری گل گاوزبون رو با یه لیوان آب تو قوری بریزید بذارید ده دقیقه رو گاز باشه، روزی یه فنجون، بعد از پنج روز که استفاده کردین دو سه روز فاصله بذارید و دوباره پنج روز استفاده کنید

پاسخ دادن 8 6
امین

امین

سلام من حدود شش سال از اگزما رنج میبرم و همه دارو ها موقتی بوده ولی امسال يه دارو خوب بهم جواب داد، میوه ای به نام نارنج سودا که شیره چسبناک داره و اون شیره رو روزی دوسه بار زدم به محل اگزما و روی زخمها خیلی خوب جواب داده واقعا داره خوب میشه البته شب تا شب با کلوبتازول شرکت داروپخش هم چرب کنید

پاسخ دادن 4 1
ستاره

ستاره

سلام من اگزمای صورت داشتم هر چه کورتون استفاده میکردم هر دکتری میرفتم خوب نمبشدم . به توصیه مامان بزرگم سیاه دانه با عسل خوردم خوب شدم . سیاه دانه با عسل دو صبح ناشتا یک ساعت قبل از غذا مصرف کنید خوب میشید

پاسخ دادن 3 4
نیما کبیری

نیما کبیری

با سلام دوستان من چند وقت پیش حساسیت شدید پیدا کردم و از داروی لتیزن استفاده کردم که هیچ عوارض روی من نداشت به شما هم پیشنهاد میکنم از این دارو استفاده کنید

پاسخ دادن 4 1
Saba

Saba

سلام،راهی که من برای اگزامای دستام پیش گرفتم خیلی زود خوب شد بدون استفاده از دارو اول که تو زمستون سرما مراقب دستاتون باشید چون سرما رو پوست من خیلی تاثیر میذاره حالت خشک خارش میگیره و بعد به هیچ وجه مایع ظرفشویی و دست شویی استفاده نکنید کسایی که پوست دستشون حساسه با صابون بچه دستاتونو بشورید حالا روشی که من برا خوب شدن دستام پیش گرفته بودم به قدری دستام خارش و سوزش داشت که فک نمیکردم خوب شه ولی شد این بود توی ی ظرف آب گرم ولرم بریزید توش بتادین بریزید اگه سوزش داشت دستاتون اوایل کمتر بریزید به مرور بیشتر کنید بتادین رو تو آب من دستام خیلی خارش داشت و جوشای سر سفید زیادی زیر پوستم زده بود دستام که تو آب میذاشتم چون خارش داشت علی الرغم اینکه خیلی مقاومت میکردم نخارونم متجه شدم قسمتایی که میخارونم تو آب و بتادین و جوشای سرسفیدش خالی میشه اون قسمتا پوستش صاف میشه و اگزماش از بین میره پس همین کارو کردم تو آب با ناخنم جوشارو خالی کردم به طرز باورنکردنی بعد سه چها روز انجام دادن این کار دستام کاملاااا خوب شد به شمام توصیه میکنم این کارو انجام بدین این تجربیات من بود کرم فلویوسینولون هم برا وقتایی که پوستتون خارش داره بزنید روش خیلی خوبه به جای کرم همیشه وقتایی که پوستتون خشک میشه وازلین آلوورا خیلی خوبه

پاسخ دادن 7 1
زهرا

زهرا

سلام من يه مدت از لايه بردار تركيبي استفاده كردم بعد اول صورتم كم كم دچار التهاب شد و رفته رفته اين التهاب تبديل شد به خارش و جوش هاي ريز ملتهب ، از پماد الوكام استفاده كردم كه اوايل خوب بود اما درمان كننده نبود ،حالام از پماد تركيبي استفاده ميكردم كه توي دستورش از ترتينوئين و كرم سرد استفاده شده ،اين دارو هم اوايل خوببود الانه همه اش خارش داره پوستم و پوسته ريزي شديد ،الان چند شبه از روغن ويتامين Eاستفاده ميكنم كه همچنان التهاب و قرمزي رو دارم واقعا كلافه شدم تو رو خدا يكي كمكم كنه ،نه ضد افتاب ميتونم استفاده كنم نه لوازم ارايش شدم مثه انسانهاي اوليه

پاسخ دادن 4 4
شهین

شهین

سلام تنها راه درمان اگزما که نتیجه عالی ازش گرفتم و بعد دوازده سال مشکلم حل شد..برگ خشک شاهتره را دم کرده وبعد از سرد شدن روی موضع بمالید ...بعد چند دقیقه اب شاهتره را با حنا مخلوط کرده و روی اگزما بزارید تا بماند و با نایلکس محل را میبندیم...روزی دو ساعت روی موضع بماند....هرروز تکرار کنید حتما جواب میگیرید...التماس دعا

پاسخ دادن 5 2
محمد

محمد

من بعد از دوسال خارش و چنگ زدن به پوستم فهمیدم اگزما دارم روی صورتو کتفهام و شونه هامو با ازمایشات کامل به دکتر مراجعه کردم متخصص پوست مرطوب کننده با کورتون تجویز کرده بنظر شما با این تجربه های که دارین استفاده کنم یا نه .ممنونم

پاسخ دادن 4 0
سوسن کبریایی

سوسن کبریایی

من هم مدت طولانی در عذاب بودم و این مشکل را داشتم به نظر من هر چند که داروهای حاوی کورتون عوارض دارد ولی مدت سه ماهی استفاده کردن آن فکر کنم در درمان بی تاثیر نباشه .. منم درگیر ای مشکل بودم ولی با کورتون ( البته با تجویز پزشک ) بیماری را مهار کردم .امیدوارم که رعایت تغذیه هم تو برنامه گنجانده بشه تا نتیجه بده

پاسخ دادن 0 0
علی

علی

با سلام سه دراژه ویتامین آ ود3وای400بابالاترین دوز موجود در داروخانه را که خوراکی هستند را با سوزن سوراخ کرده وهر سه را به ترتیب به محل اگزما بمانید هر سه را روی هم بمانید بگذارید خودش در محل خشک شود اثر بی نقص آنرا به سرعت خواهید دید ضمنا سیتروزین با2عدد هیدروکسید زین 25خارش را به سرعت کم میکند اگر موثر بود فاتحه برای پدرم

پاسخ دادن 5 2
درمانگر

درمانگر

حتما از پماد کلوبتازول همراه با پماد ویتامین aو d استفاده کنید ۱۰۰% جواب میگیرید.

پاسخ دادن 2 4
سارا

سارا

با سلام.اين اتفاق براي منم افتاده دستهام به شدت زشت شده بود ولي با پماد مگاكورت يك هفته اي خوب شد

پاسخ دادن 1 0
بهزاد

بهزاد

سلام خسته نباشید من الان 20 سال که خارش شدید وپوست ریزی در تمام نقات بدنم دارم راهی برام پیدا کنین ممنون

پاسخ دادن 11 2
نیما

نیما

سلام وخسته نباشید.من از کودکی روی پام دونه های ریز پدید میومد و خارش ومن اونا رو میخاروندم و اب زرد رنگی روی انها قرار میگرفت و دونه ها بیشتر میشد پیش هر دکتری که رفتم فایده ای نداشته از سن چهار سالی تا الان که هجده سالمه حالا هم شروع شده سره انگشتای دستم میندازه با پاهام دیگه خسته شدم لطفا اگر راه حلی وجود دارد کمکم کنید.

پاسخ دادن 0 0
بهار

بهار

من نزدیک به شش سال هستش اگزمادارم خسته شدم ازبس خارش داره خشک هستش درد داره من چیکارکنم بعضی وقت هاگریه میکنم راهنمای کنیدمنو

پاسخ دادن 0 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف