نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها راه درمان خونریزی بینی یا خون دماغ شدن
علت خون دماغ شدن ، خون دماغ
خونریزی بینی یا در اصطلاح عام خون دماغ شدن ممکن است در هر سنی اتفاق بیافتد.اما میزان خونریزی بستگی به عوامل مختلفی دارد که ممکن است باعث ترس و وحشت فرد بیمار شود. اما علت و راهکارهای بند آوردن این بیماری را در ادامه مشاهده نمایید.

درمان خون دماغ شدن با انجام این کارها

سرماخوردگی های مکرر و گرفتن مداوم بینی، مصرف داروهای ضدحساسیت و آنتی هیستامین و قرص سرماخوردگی، همچنین خشکی و گرمی هوا می تواند باعث خشک شدن مخاط بینی شده و خون دماغ را به دنبال داشته باشد..خونریزی از بینی که به خون دماغ نیز معروف است، مشکلی شایع در بیش از 50 درصد مردم  است.

اطلاعات بیشتر و راهکارهایی برای بند آوردن ریزش خون از بینی را در ادامه از زبان یک متخصص بخوانید.

 
خونریزی بینی

نکاتی در مورد خون دماغ شدن کودکان

 
 
خونریزی از بینی بویژه وقتی به مقدار زیاد باشد می تواند فرد را دچار ترس کند، وحشت از اینکه به چه دلیل بینی خونریزی می کند معمولاً استرس زیادی بخصوص در کودکان ایجاد می کند.
 
در زمینه دلایل گوناگون خونریزی بینی دکتر محمدحسن عامری، متخصص گوش، حلق و بینی می گوید:«معمولاً خونریزی از بینی خطرناک نیست بجز مواردی که میزان خونریزی زیاد باشد که در برخی مواقع حتی ممکن است باعث ایجاد شوک در افراد شود، در مواردی خاص هم که مقدار خونریزی بسیار بالا باشد ممکن است خون، از مجرای اشکی که گوشه چشم را به درون بینی متصل می کند به بیرون تراوش کند، احتمال دارد که خونریزی از بینی دلیل خاصی نداشته باشد، اما در برخی موارد بر اثر تورم در نواحی درون بینی که بر اثر سرماخوردگی یا خشک بودن هوا به وجود می آید یا حتی انحراف تیغه بینی بروز می کند.»
 
به گفته او مصرف بعضی داروها مانند آسپرین یا وارفارین سبب ایجاد اختلال در سیستم انعقاد خون شده و احتمال وقوع خون دماغ را بالا می برند، همچنین وارد شدن جسم خارجی به بینی و بیماری های خونی و اشکال در سیستم انعقاد خون و حتی مصرف الکل ممکن است موجب خونریزی از بینی شود.
 
در صورت خونریزی از بینی چه باید کرد؟
 
دکتر عامری با اشاره به اینکه در این گونه مواقع معمولاً سیستم انعقاد خون در بدن خود به خود فعال می شود و با ایجاد لخته خون سبب توقف خونریزی می شود، می گوید:«گرفتن محکم بینی با انگشت شست و اشاره به مدت 5 دقیقه سبب توقف خونریزی می شود ولی چنانچه خونریزی متوقف نشد می توان این کار را به مدت 10 دقیقه انجام داد و پس از خونریزی هم نباید بینی را دستکاری کرد یا حتی نباید فین کرد. 
 
گفتنی است قطره «فنیل افرین» یا «نفازولین» نیز برای بند آمدن خونریزی کمک کننده خواهند بود، در برخی مواقع هم میزان خونریزی به اندازه ای است که حتی ممکن است پشت حلق جمع شود، در این صورت برای به وجود نیامدن حالت تهوع و استفراغ بهتر است از دراز کشیدن خودداری کرده و در حالت نشسته کمی سر بیمار به جلو متمایل باشد.»
 
درمان خونریزی بینی با روشهای پزشکی
 
به گفته او اگر با انجام اقدامات گفته شده خونریزی بند نیامد، بیمار باید به پزشک مراجعه کند تا علت دقیق خونریزی مشخص و درمان لازم انجام شود.
 
گذاشتن تامپون در بینی به نحوی که کل سوراخ بینی را پر کند از درمان هایی است که معمولاً برای جلوگیری از خونریزی بینی انجام می شود، در این حالت پزشک باندی با طول بلند و آغشته به پماد را وارد سوراخ بینی می کند، وجود این باند سبب می شود به ناحیه خونریزی فشار وارد شده و خونریزی متوقف شود، معمولاً پزشکان این تامپون ها را بعد از 48 ساعت از بینی خارج می کنند.
 
این متخصص گوش، حلق و بینی در ادامه می افزاید:چنانچه مویرگ های متعددی عامل خونریزی باشند باید از کوتر شیمیایی استفاده شود، با استفاده از این روش با کمک نیترات نقره حرارت بالایی در منطقه به وجود آمده و در نتیجه آن، منطقه مورد نظر دچار سوختگی شده و زخمی می شود، با گذشت زمان و صبوری بیمار، زخم بتدریج خوب شده و خونریزی کاملاً بند خواهد آمد. 
 
در صورتی که خونریزی به وسیله یک رگ بزرگ و مشخص ایجاد شده باشد باید از «کوتر الکتریکی» استفاده کرد که در بین عوام به سوزاندن رگ معروف بوده و از دستگاهی شبیه هویه استفاده می شود و در نتیجه این کار نیز زخمی ایجاد می شود که پس از 10 روز بهبود یافته و خونریزی کاملاً قطع می شود.
 
او در پاسخ به این سؤال که چنانچه روش های گفته شده مؤثر نباشد چه باید کرد، می گوید:اگر خونریزی از قسمت خلفی باشد، پزشکان از تامپون خلفی برای بندآمدن خونریزی استفاده می کنند؛ بدین صورت که تامپون را در عقب ترین قسمت بینی یعنی دقیقاً همان جایی که به حلق متصل می شود قرار می دهند. 
 
لازم به ذکر است قرار دادن تامپون خلفی ممکن است با عوارض قلبی یا ریوی همراه باشد و از آنجایی که معمولاً افراد مسن نیاز به این درمان دارند، باید حتماً درمان مذکور در مراکز درمانی مجهز انجام شود.
درمان خانگی خون دماغ
 
برای درمان خانگی خون دماغ های خفیف:
 
آرام بمانید.
 
راست بنشینید.
 
سرتان را رو به جلوبگیرید، عقب کشیدن سر فقط باعث بلعیدن خون می شود.
 
بینیتان را با انگشت شصت و اشاره خود برای حدود 10 دقیقه بگیرید.
 
هرچه خون درون دهانتان حس میکنید را تف کنید، چراکه قورت دادن خون ها می تواند باعث تهوع و استفراغ در شما شود.

راه درمان خونریزی بینی یا خون دماغ شدن

راه درمان خونریزی بینی یا خون دماغ شدن
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 137
برگرفته از ایران-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 124 13
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف