نمناک بهداشت و سلامتتازه های سلامت بهترین درمان خانگی برای سرفه
درمان سرفه ، روش خانگی درمان سرفه
همه ی ما برای درمان سرفه داروهای ضد سرفه مصرف می کنیم اما گاهی مواد ساده ای در آشپزخانه و داروهای بدون نسخه می توانند برای درمان به ما کمک کنند.
بازدید : 397,652 نفر

درمان سرفه خانگی با این نسخه ها

سرفه نوعی واکنش دفاعی بدن ( رفلکس ) به مواد محرک تنفسی یا آلودگی هوا یا برای دفع ترشحات در هنگام بیماری است. مکانیسم سرفه خروج سریع هوای بازدمی بر اثر انقباض عضلات تنفسی است.

درمان سرفه

انواع سرفه ها و علل آن ها

مکانیسم سرفه

سرفه به صورت ارادی یا رفلکسی ایجاد می شود. هر رفلکس دفاعی دارای مسیرهای آوران و وابران است. قسمت آوران رفلکس سرفه شامل گیرنده هایی از اعصاب حسی اعصاب سه قلو، زبانی - حلقی، حنجره ای فوقانی و عصب واگ است. قسمت وابران سرفه شامل عصب راجعه حنجره ای و اعصاب نخاعی است. سرفه با یک دم عمیق آغاز شده و با بسته شدن گلوت، شل شدن پرده دیافراگم و انقباض ماهیچه ای در برابر گلوت بسته شده، دنبال می شود. این امر سبب بالارفتن فشار داخل قفسه سینه شده و در اثر فشار مثبت قفسه سینه، نای تنگ می شود. ناگهان گلوت باز شده و به علت اختلاف فشار موجود میان مجاری هوایی و اتمسفر و نیز تنگ شدن نای، میزان زیادی از جریان هوا به سرعت از نای خارج می شود. این نیروها سبب می شوند تا ترشحات مخاطی و اجسام خارجی، از ریه به بیرون رانده شوند.

درمان گیاهی و سنتی سرفه خشک

عسل درمانی موثر برای گلو درد است. بر طبق مطالعات انجام شده ، این دارو همچنین می تواند به طور موثری باعث کاهش سرفه شود.

عسل درمان بسیاری از بیماری ها بوده و شما می توانید روزانه عسل مصرف کرده و ایمنی بدن را تضمین کنید. پروبیوتیک ها، میکروارگانیسم هایی هستند که دارای خواص موثری در سلامتی هستند.

ماسک عسل برای جوان سازی پوست

آنها به طور مستقیم سرفه را تسکین نمی دهند، اما در تنظیم دستگاه گوارش کمک رسان هستند. این گیاهان گوارشی باکتری هایی هستند که در روده شما وجود دارند.

بروملین، در درمان سرفه خشک موثر است شاید نام آن را نشنیده باشید؛ اما باید گفت که بر طبق شواهد موجود در بروملین ، آنزیمی وجود دارد که تنها در ساقه و میوه آن یافت شده و می تواند مشکل سرفه خشک را در گلو کاهش دهد.

به منظور کسب نتیجه بهتر، از ترکیب آناناس و برملائین استفاده کنید. یک تکه برملائین را با 3٫5 اونس آب آناناس سه بار در روز بنوشید.

برگ های نعناع، دارای خاصیت شفابخشی در درمان سرفه هستند. مواد مرطوب کننده موجود در نعناع ، گلو را آرام کرده و به عنوان یک ضد انعقاد عمل می کند و همچنین به شکستن موکوس کمک می کند.

آووکادو

شما می توانید با نوشیدن چای نعناع یا استفاده از بخور نعناع، از شدت سرفه خود بکاهید. برای تهیه یک بخور نعناع، برای هر 150 میلی لیتر آب گرم 3 یا 4 قطره روغن نعناع اضافه کنید. حوله را بر روی سر خود بکشید و نفس های عمیق بکشید. یک بار در روز این بخور را انجام دهید.

برگ آووکادو برای درمان بیماری های تنفسی استفاده می شود.مطالعات نشان می دهد که جوانه و برگ های آووکادو می تواند به کاهش سرفه و همچنین برونشیت کوتاه مدت کمک کند. برگ آووکادو حاوی ترکیبات فلاونوئید است که عضلات گلو را مرطوب و سرفه و التهاب ناشی از آن را کاهش می دهد.

سیاه سرفه

در این بیماری سرفه های خشک و کوتاه با صدایی خروسک مانند در هر دَم همراه هستند. اگرچه به لطف کشف واکسن این بیماری در دهه ی چهل میلادی، بروز این بیماری کاهش چمگیری داشته و به ندرت گزارش ابتلا به آن دریافت می شد، در چند سال اخیر شیوع آن افزایش یافته است. در سال 2012 بیش از 48000 مورد ابتلا به سیاه سرفه گزارش شد که بیشترین تعداد از سال 1955است. از دیگر نشانه های این بیماری است که بیماری در آغاز نشانه هایی مانند سرماخوردگی از جمله آبریزش و گرفتگی بینی، اشک ریزش، تب و سرفه دارد. پس از حدود یک هفته سرفه های خشک و منقطع آغاز می شود؛ سرفه ها چنان شدید است که شاید باعث شود به خودتان بپیچید و دچار تهوع بشوید.

تشخیص و درمان

سیاه سرفه با آزمایش خون و عکسبرداری از سینه تشخیص داده می شود. برای درمان آن باید آنتی بیوتیک مصرف شود.

درمان سرفه

تشخیص و درمان سرفه 

انسداد ریه

سرفه های مزمن صبحگاهی همراه با خلط یکی از نشانه های انسداد ریوی است. اصلی ترین دلیل انسداد ریوی که با برونشیت مزمن و آمفیزم همراه است، سیگار کشیدن است. از نشانه های دیگر آن این است که در طول روز سرفه تسکین می یابد. تنگی نفس به ویژه با فعالیت فیزیکی، خس خس، خستگی و سفتی قفسه ی سینه نیز از دیگر نشانه های انسداد ریه هستند.

تشخیص و درمان

آزمایش های سنجش عملکرد ریه از جمله تست دم سنجی و عکسبرداری از راه های تشخیص است. برای درمان داروهایی مانند نایژه گشاها (bronchodilators) و استروئیدهای استنشاقی تجویز می شود. همچنین به ترک سیگار توصیه ی جدی می شود. در صورت شدت بیماری ممکن است نیاز به اکسیژن درمانی باشد.

عوارض داروها

برخی داروها از جمله مهارکننده ی آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE inhibitors) که برای تنظیم فشار خون تجویز می شوند، باعث سرفه های خشک می شوند. این داروها در 20 درصد بیماران ایجاد سرفه می کنند. از دیگر نشانه های این نوع سرفه این است که معمولا چند هفته پس از آغاز مصرف دارو سرفه آغاز می شود.

تشخیص و درمان

از پزشک مشاوره بگیرید؛ اگر سرفه هایتان خفیف باشد می توانید داروی تان با نوع دیگری از مهارکننده ها جایگزین کنید. اما اگر سرفه شدید است بهتر است خانواده ی دیگری از داروی های فشار خون را مصرف کنید.

آسم

سرفه ی خشک که به خرخر یا خس خس ختم می شود معمولا نشانه ی آسم است. تورم مجاری تنفسی در افراد مبتلا به آسم ممکن است تنفس را دشوار و ایجاد خس خس و سرفه کند.

نشانه های دیگر

شب ها و هنگام ورزش سرفه شدیدتر می شود. تنگی نفس، سفتی قفسه ی سینه و خستگی از دیگر نشانه های رایج آسم هستند.

تشخیص و درمان

برای تشخیص آسم پزشک احتمالا تجویز تست دم سنجی (اسپیرومتری) می کند که عملکرد شش ها را می سنجد. در درمان آسم دو نوع دارو به کار می رود؛ داروهای کوتاه اثر (مانند نایژه گشاهایی (bronchodilators) که تنفس را راحت تر می کنند) و داروهایی مانند اصلاح کننده های لکوترین که برای کنترل آسم باید به طور روزانه مصرف شوند.

رفلاکس معده (واشاریدگی معده ای-مروی)

رفلاکس معده که باعث سرفه های خشک و منقطع می شود، دومین دلیل شایع سرفه های مزمن است. بر مبنای مقاله ای که در سال 2006 در مجله ی «نیچر» چاپ شد، دلیل 40 درصد سرفه ها رفلاکس معده است.

درمان سرفه

ارتباط آسم و سرفه ! 

نشانه های دیگر

در حالت درازکش یا هنگام خوردن سرفه شدیدتر می شود. یکی از نشانه های سنتی، آغاز سرفه در شب به محض دراز کشیدن برای خواب است. در 75 درصد مبتلایان به رفلاکس معده، نشانه های دیگر دیده نمی شود اما ممکن است برخی دچار گرفتگی صدا و سوزش سر دل بشوند.

تشخیص و درمان

ممکن است برای تشخیص عکسبرداری یا آندوسکپی تجویز شود. رفلاکس معده ممکن است با برخی داروهایی که نیاز به تجویز پزشک ندارند درمان شود اما گاهی نیاز به تجویز داروهایی است که کاهش دهنده ی اسید معده هستند.

بهترین درمان خانگی برای سرفه

بهترین درمان خانگی برای سرفه
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 186
برگرفته از چطور /
این مطلب مفید بود ؟ 160 26
برچسب ها :
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف