دیگران چه می خوانند..؟
نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها درمان های قدیمی که همچنان رایج هستند + تصاویر
درمان ، درمان های قدیمی
یکی از درمان های وحشتناک و دردآوری که در زمان های دور انجام می گرفت ایجاد سوراخ هایی در جمجمه بود. این روش حدود 7 هزار سال رواج داشت .
بازدید : 1,372 نفر

درمان های قرون وسطایی بازمیگردند

آشنایی با شیوه های درمانی که منسوخ شده اند ولی هنوز هم طرفدار دارند بسیار جالب است . روش هایی از درمان که شاید امروزه خیلی وحشیانه به نظر برسند ولی دوباره روی کار می آیند و کاربردی میشوند . قرار بر این است که پزشکان تا جایی که امکان دارد جراحی های خود را با کمترین درد و آسیب به بیمار انجام دهند اما تاریخ نشان می دهد که این گذاره بیشتر در مقام حرف آسان است.با وجود اینکه بر اساس شواهد پزشکان باستان بسیار ماهر بودند اما در بسیاری از موارد به روش های عجیب و غیراصولی و دردناک برای درمان متوسل می شدند.در ادامه با چند باور غیرمعمول پزشکان دوران کهن اشنا شوید که برخی وحشیانه به نظر می رسند.

در دنیای مُد معمولا مدل های قدیمی دوباره قابل استفاده می شوند، اما این امر در حوزه پزشکی که بطور مستمر به دنبال کشف و استفاده از فناوری های مدرن و روش های پیشرفته تر برای بهبود سلامت مردم است، همیشه رایج نیست.

به نقل از لایوساینس، البته در این میان هنوز درمان های بسیار قدیمی وجود دارند که امروزه همچنان به کار می روند که شاید به نظر وحشیانه و قرون وسطایی به نظر برسند، اما تحقیقات نشان از تاثیرگذاری آن ها داشته اند.

باید رویکردها و درمان های پزشکی را در بستر تاریخی شان درک کرد زیرا منطق استفاده از آن ها در روزگاران قدیم معمولا بسیار متفاوت از دلایل امروزی بوده اند.

درمان های قدیمی  

درمان های قدیمی بازمیگردند

در اینجا به 9 نمونه از درمان های به اصطلاح قرون وسطایی اشاره شده که همچنان کاربرد دارند و اینکه چرا پزشکان به این رویکردهای قدیکی روی آورده اند و خطرات احتمالی آن ها چیست.

درمان های قرون وسطایی دوباره بازمیگردند:


زنبور درمانی

درمان های قدیمی

درمان های قدیمی بازمیگردند

درمان با نیش زنبور که شامل نیش خوردن عمدی توسط یک زنبور زنده است، به یونان باستان باز می گردد که سقراط، حکیم یونانی، ظاهرا معتقد بود با نیش زنبور می توان درد آرتروز و سایر بیماری های مفاصلی را کاهش داد.

دلیل اینکه شاید نیش زنبورعسل بتواند به کاهش درد کمک کند، وجود ماده شیمیایی ملیتین است که طبق مقاله ای در مجله Molecules، تصور می شود دارای خواص ضدالتهاب است.

با اینکه این روش برای کاهش درد و تورم ناشی از آرتروز و همچنین جلوگیری از عود مجدد، خستگی و ناتوانی در بیماران ام .اس توصیه شده، اما هنوز شواهد علمی کافی در مورد تاثیرگذاری این درمان بر روی دو بیماری مذکور شناسایی نشده و همچنین سازمان غذا و داروی آمریکا نیز آن را برای این کاربرد تایید نکرده است.

نه تنها تحقیقات محدودی در مورد مزایای این درمان وجود دارد، بلکه همچنین این رویکرد احتمالا برای برخی افراد مضر است. تحقیقات دانشمندان کره ای در سال 2015 نشان داد که افراد اغلب با عوارض جانبی این درمان روبرو می شدند. این خطرها می توانند شامل واکنش های خفیف پوستی و درد در مناطق نیش خورده تا واکنش های آنافیلاکسی خطرناک در افراد دچار حساسیت به نیش باشند.

در حال حاضر، زنبور درمانی بیشتر در آسیا، اروپای شرقی و آمریکای جنوبی مورد استفاده است.

لارو درمانی برای بهبود زخم

لارو درمانی در مقایسه با درمان های سنتی دیگر ، نسبتا نوین است و در 100 سال اخیر مورد استفاده بوده است. این درمان شامل گذاشتن حشرات زنده کوچک زنده یا لارو بر روی زخم است.

جراحان ارتش آمریکا نخستین بار زمانی با سودمندی لاروها مواجه شدند که دریافتند زخم سربازان آسیب دیده در میدان جنگ که حشرات در آنها تخم ریزی کرده بودند، سریعتر بهبود یافتند. در سال 1928، یک پزشک دانشگاه جانز هاپکینز روشی را برای کشت لاروها و استریل کردن آنها، پیش از استفاده در درمان توسعه داد.

در سال 2002، سازمان غذا و داروی آمریکا اجازه تجاری شدن این لاروها را برای استفاده پزشکی بر روی زخمهایی که دیر ترمیم می شوند، مانند زخم های دیابتی یا زخم بستر، صادر کرد.

لارو درمانی با استفاده از حشرات بر روی سطح زخم و پوشاندن آن برای دو روز انجام می شود. این موجودات گرسنه، آنزیم های گوارشی را ترشح می کنند که بافت مرده و عفونی را در فرآیندی موسوم به" دبریدمان" حل می کنند.

این درمان در دهه 1950 با گسترده شدن آنتی بیوتیک ها کمتر استفاده شد. اما با ظهور مقاومت به آنتی بیوتیک ها و زخم های صعب العلاج مجددا در قرن 21 رواج یافتند.

زالو درمانی برای احتقان وریدی

زالوها کرمهای ابتدایی هستند که مکنده هایی در ابتدا و انتهای بدن آن ها برای خوردن خون وجود دارد و همچنین دارای دندان هایی برای ایجاد برش های سریع و ظریف هستند. این ویژگی ها باعث شده که زالوها برای حجامت سودمند باشند.

حجامت یک درمان پزشکی است که خون را از بدن خارج می کند و تاریخچه آن به دوران باستان بازمی گردد.

در قرن 21، سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از زالو درمانی را برای بیماری احتقان وریدی تایید کرد که در آن، خون در بخش های مختلف بدن جمع شده و رگها دیگر نمی توانند آن را به قلب بازگردانند. این شرایط بیشتر پس از عمل جراحی برای اتصال مجدد اندام بریده شده رخ می دهد.

زالوها می توانند طی حدود 45 دقیقه، مقادیر قابل توجهی از خون را از محل جراحی بیرون بکشند و اکسیژن بیشتری را به محل برسانند. علاوه بر آن، بزاق زالو دارای موادی با خواص منعقد کننده خون است که از خونریزی زخم جلوگیری می کند.

خطر اصلی این درمان، کم خونی یا فقدان بیش از حد آهن است. حتی ممکن است محل گاز گرفتن زالو بر روی پوست بیمار عفونی شود.


درمان های قدیمی

درمان های قدیمی بازمیگردند

حجامت برای درمان هموکروماتوز (افزایش آهن خون)

رایج ترین دلیل برای انجامت حجامت در روزگار کنونی، درمان اختلال ژنتیکی هموکروماتوز است که در اثر افزایش میزان آهن در بدن ایجاد می شود. زمانی که مقادیر بیش از حد آهن در بدن انباشته می شود، می تواند برای کلیه ها، قلب، لوزالمعده و مفاصل سمی باشد.

برای خارج کردن آهن اضافی توسط حجامت، پزشک یک یا دوبار در هفته برای چندین ماه از یک سوزن برای بیرون کشیدن خون استفاده می کند تا سطوح پروتیئن فریتین به میزان سالم برسد.

نسخه کنونی حجامت شبیه ایده ای است که در قرن هجدهم استفاده می شد. در آن زمان نیز از این روش برای خارج کردن میزان اضافی هر چیزی از خون به منظور ایجاد تعادل در بدن و همچنین درمان بیماری ها استفاده می شد.

رایج ترین عوارض جانبی این رویکرد شامل احساس خستگی و کم خونی در اثر خروج بیش از حد خون از بدن است.

درمان با الکتروشوک برای افسردگی شدید

درمان های قدیمی

درمان های قدیمی بازمیگردند

درمان با الکتروشوک از دهه 1930 در آمریکا برای درمان افسردگی شدید معرفی شد و به دلیل اعمال جریان بالای برق به مغز بدون بیهوشی و از طریق کاشت الکترود در مغز یا چسباندن آن ها روی جمجمه، به عنوان روشی غیر انسانی و وحشیانه معروف شد.

البته در پزشکی مدرن از این روش برای درمان مبتلایان به افسردگی مقاوم به درمان تحت بیهوشی کامل استفاده می شود که معمولا سه بار در هفته به مدت سه تا چهار هفته انجام می شود. این درمان بر مواد شیمیایی و سلول های عصبی مغز تاثیر گذاشته و می تواند باعث تغیر روحیه، خواب و اشتها شود.

رایج ترین عوارض جانبی این درمان، از دست دادن حافظه، گیجی، سردرد و سرگیجه است.

درمان اختلال وسواس اجباری با لوبوتومی

لوبوتومی یا برش قسمتی از مغز، یک درمان جراحی بحث برانگیز برای بیماری هایی مانند اسکیزوفرنی، افسردگی جنون وار و اختلال دوقطبی است که از اواخر دهه 1930 متداول شد و تا اواسط دهه 1950 همچنان مورد استفاده بود. برخی کاربردهای نامناسب این جراحی برای عقب ماندگی ذهنی، سردردهای مزمن و اضطراب بود.

در لوبوتومی، جراح یک حفره کوچک را در جمجمه بیمار با هدف جدا کردن بافت عصبی متصل کننده لوب فرونتال از سایر نواحی مغز ایجاد می کند. این ناحیه به کنترل تفکر می پردازد. تصور می شد که این روش به بهبود رفتار غیرعادی بیمار کمک کند اما گاهی باعث بی تفاوت شدن و بروز رفتار بچه گانه در فرد منجر می شد. این روش بیشتر در موسسات روانی شلوغ در دهه 1940 و 1950 برای آرام کردن بیماران استفاده می شد.

بعدها با معرفی داروهای ضدجنون دیگر به این درمان تهاجمی نیاز نبود، اما امروزه روش های مشابه به دلیل دقیق تر بودن هدف گیری این درمان برای از بین بردن بافت مغزی عامل علایم روانی، مجددا در بیمارستان ها رواج یافته است. از جمله آن ها می توان به جراحی سینگولوتومی اشاره کرد که برای درمان اختلال وسواس اجباری استفاده می شود.

استفاده از تیغه های اوبسیدین دردرمان و عمل جراحی

در عصر سنگی، انسان های اولیه با استفاده از سنگهای اوبسیدین یا شیشه آتش فشانی به ساخت تیغه هایی می پرداختند که برای ایجاد حفره در جمجمه استفاده می شد. این ابزارهای پزشکی از لبه بسیار تیزی برخوردار بودند و امروزه هنوز از چاقوهای اوبسیدین در برخی موارد استفاده می شود. این چاقوها نسبت به انواع فولادی ضد زنگ تا 100 برابر تیزتر بوده و از قیمت بسیار بالایی برخوردارند و سازندگان محدودی آن ها را تولید می کنند.

درمان های قدیمی

درمان های قدیمی بازمیگردند

قدیمی ترین درمان :جراحی تره پانینگ

این رویکرد، قدیمی ترین شکل شناخته شده از جراحی در عصر سنگی است که طی آن، یک سوراخ در جمجمه بیمار ایجاد می شد. در آن زمان این عمل برای بیرون کردن ارواح خبیث که عامل بیماری تصور می شدند، یا درمان بیماری هایی مانند سردرد شدید، صرع، تشنج، آسیب به سر و عفونت استفاده می شد، اما امروزه از نسخه بروزتری از آن برای دلایل دیگری مانند خارج کردن خونریزی داخلی ناشی از تروما یا درمان خون مردگی داخل مغز استفاده می شود.

کاربرد جدید این روش به کاهش فشار داخل جمجمه کمک می کند اما ممکن است با عوارض جانبی مانند آسیب احتمالی به مغز و خطرات کلی ناشی از عمل از جمله خونریزی و عفونت همراه باشد.

درمانی چندش آور :از سوپ زرد تا پیوند مدفوع

یک پزشک چینی در قرن چهارم میلادی برای درمان اسهال شدید یا مسمومیت غذایی، ایده تغذیه از مدفوع خشک شده یک فرد سالم را ارائه کرد. این رویکرد در حقیقت همان "پیوند باکتری مدفوع" امروزی بوده است. در قرن 16 میلادی، یک پزشک چینی دیگر از "سوپ زرد" استفاده می کرد که یک مایع حاوی مدفوع خشک شده یا تخمیر شده فرد سالم برای درمان اسهال شدید، تب همراه با تهوع و یبوست بود.

نمونه امروزی این درمان شامل دریافت نمونه مدفوع از فرد سالم، استخراج باکتری های سالم آن و وارد کردن این مجموعه به معده فرد بیمار از طریق لوله است تا تعادل میکروبی بهتری در روده بوجود بیاید.

پیوند مدفوع نیز برای درمان عفونت عودکننده کلستریدیوم دیفیسیل(C.diff) که می تواند مرگبار باشد، است. دریافت کنندگان این درمان معمولا طی چند روز احساس بهتری پیدا کرده و باکتری های شکمی شان نیز تا سه ماه پس از درمان، تغییر چشمگیری می کنند.


درمان از طریق بادکش

درمان های قدیمی

درمان های قدیمی بازمیگردند

اگر بازیهای المپیک را دنبال کرده باشید، احتمالا متوجه لکه های قرمز روی بدن برخی ورزشکاران از جمله مایکل فلپس شناگر و الکس نادور ژیمناست و حمید سوریان قهرمان کشتی کشورمان شده اید که توجه زیادی را در رسانه های اجتماعی به خود جلب کرده است. این لکه های قرمز در حقیقت جای بادکش هستند که یک روش سنتی چند هزارساله شرقی است و در آن از فنجان های مکش برای کاهش دادن درد استفاده می شود.

در این روش، فنجان های گرم برای ایجاد مکش روی ناحیه دردناک بدن گذاشته شده که یک خلاء جزئی ایجاد می کند و به تحریک ماهیچه و جریان خون و در نتیجه کاهش درد می پردازد.

اگرچه شواهد علمی کمی برای آن وجود دارد اما ورزشکارانی که از آن استفاده کرده اند، بسیار طرفدار آن هستند. پاول سانکوویچ، شناگر بلاروس اویل تابستان در حساب اینستاگرام خود نوشته بود:بادکش کردن یک ابزار عالی برای ترمیم است.

درمان های قدیمی که همچنان رایج هستند + تصاویر

درمان های قدیمی که همچنان رایج هستند + تصاویر
51
برگرفته از ایسنا / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف