گرفتگی گوش ، گرفتگی گوش در اثر عفونت
شاید برای شما نیز تا به حال پیش آمده باشد که دچار گرفتگی گوش شده باشید.مشکلی که شما را کلافه کرده و گاه برای رهای از آن دست به کارهایی می زنید که ممکن است سلامتی گوش شما را به خطر بیندازد.

روش هایی مفید جهت برطرف کردن گرفتگی گوش

 شاید برای شما نیز تا به حال پیش آمده باشد که دچار گرفتگی گوش شده باشید.مشکلی که شما را کلافه کرده و گاه برای رهای از آن دست به کارهایی می زنید که ممکن است سلامتی گوش شما را به خطر بیندازد.مثلا استفاده از گوش پاک کن و ابزار دیگر برای رفع گرفتگی گوش نه تنها کمک نکرده بلکه ممکن است به شنوایی شما آسیب جدی برساند.

درمان گرفتگی گوش

دلایل گرفتگی گوش

اگر در گوش میانی ترشح مایع وجود داشته باشد، یعنی مایعی پشت پرده گوش جمع شود، احساس سنگینی سراغ بیمار می آید. گاهی هم گوش اصلا عفونت دارد و باعث بروز کیپی گوش می شود.

 
دلایل گرفتگی گوش
کشیدگی در ناحیه مهره های گردن و پشت گردن یا حتی مشکلاتی در فک (بیشتر پایین فک)، می توانند باعث ایجاد گرفتگی گوش شوند. هنگام سرماخوردگی نیز فشار روی گوش ها طبیعی است، اما پس از بهبودی، گرفتگی گوش هم باید برطرف شود. هنگام بلند شدن و به زمین نشستن هواپیما نیز روی گوش ها فشار می آید که این مورد نیز به خاطر تفاوت ارتفاع طبیعی است. در این جا جویدن آدامس به برطرف شدن این گرفتگی ناراحت کننده کمک می کند. 
شناگرهای غیرحرفه ای نیز اغلب با این فشار روی گوش دست به گریبان هستند. گرفتگی گوش همچنین می تواند نشانه ای از فشار بیش از حد روی یکی از اعضای حساس بدن باشد.
سرما خوردگی ، زکام ، حساسیت ، گرفتگی سینوس ، ورود آب به حفره های گوش ( در اثر شنا یا ... )، تغییرات فشار هوا  از علائم دیگر گرفتگی گوش می باشند.
با چرک کردن گوش نیز گرفتگی گوش به وجود می آید. اما وقتی پزشک با استفاده از دستگاه های مخصوص این چرک ها را پاک کرده و از بین می برد، به صورت محسوسی بهبودی حاصل شده و گرفتگی گوش ناپدید می شود.
اما اگر چرک عامل گرفتگی گوش نباشد، درمان کردن آن مشکل تر می شود. در این جا اندازه گیری فشار و تست شنوایی می تواند در تشخیص بهتر علت بیماری کمک کند چرا که مشکل شاید مثلا از فشار داخل گوش میانی باشد.
 

درمان گرفتگی گوش

روش های درمان گرفتگی گوش 

 
 
درمان گرفتگی گوش
 
 بیشتر وقتها گرفتن گوش خود به خود از بین می رود ولی گاهی  طول می کشد و غیر قابل تحمل است ، با انجام روش های زیر می توانید خودتان این حالت را برطرف کنید.
 
اولین روش سریع: باز و بسته کردن دهان و انجام حالت بلعیدن، دهان را باز و بسته کنید مثل اینکه چیزی می خورید! این کار هوا از داخل سینوس ها خالی شده و در آن مجاری گردش هوا را باز می کند. این راه در موقع سرما خوردگی و حساسیت که باعث گرفتگی گوش شده است بسیار مفید است .
 
روش دوم : اگر راه اول اثر نکرد ، چند بار خمیازه بکشید بطوریکه کاملا دهان شما باز شود ،تقریبا مشابه عمل بلعیدن است ولی با این تفاوت که دهان بیشتر باز شده ، در این حالت هوا از داخل سینوس ها آزاد شده و از گوش خارج می شود .
 
روش سوم :در صورتی که دو راه بالا موثر نبود ، ممکن است گوش گرفتگی شما در اثر وارد شدن آب در آن باشد ، حوله ای را روی بخار آب گرم بگیرید و روی گوش قرار دهید . البته می توان با دست نیز داخل گوش را تمیز کرد ولی خوب این کار خیلی خوشایند نیست !!
 روش چهارم :راه آخر گرفتن یک دوش حمام بخار است و یا می توانید ظرفی از آب را بجوش بیاورید و با نزدیک کردن سر خود روی ظرف و پتویی را روی سر خود و ظرف بخار بکشید ، بخار را کاملا" استنشاق کنید ، در این حالت تمامی مجاری تنفسی باز می شوند.
 
برای رهایی از گرفتگی گوش چه باید کرد؟
اگر گرفتگی از طریق تنفس عمیق از راه بینی یا از طریق جویدن یا تکان دادن ماهیچه های فک برطرف نشد می توان از گوشگیر استفاده کرد. اما اگر گوشگیر هم کمکی نکرد حتما باید یک متخصص گوش و حلق وبینی، گوش را معاینه کند. 
 
گرفتگی گوش بر اثر فشار هوا
گرفتگی و فشاری را که به خاطر شنا یا پرواز با هواپیما ایجاد شده است، می توان به کمک قورت دادن چیزی یا حرکت دادن ماهیچه های فک و یا جویدن آدامس برطرف ساخت.
باید توجه داشت که اگر گرفتگی و فشار گوش با سرگیجه همراه بود، باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کرد. برای این که گرفتگی گوش نتایج ناگوار غیرمنتظره ای به بار نیاورد، باید که به راحتی از کنار آن نگذشت؛ هرچند که در بیشتر موارد گرفتگی گوش نمی تواند با خطر جدی ابه دنبال داشته باشد.

 

درمان گرفتگی گوش

درمان گرفتگی گوش
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 1422
منبع : نمناک-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 1101 321
نظر کاربران
علیرضا

علیرضا

مدت دو سال است که گوش من میگیرد و با دراز کشیدن روی زمین در سمت همان گوش برطرف شده تا حدود یکی دوساعت آرام میشود. بارها به متخصص مراجعه کردهام و دارو های مختلف هم تجویز شده است. حتی از قطره پری مارین( 25mg/30cc) هم استفاده کرده ام درمان نشده است. چه کنم؟

پاسخ دادن 75 27
امیر

امیر

سلام دود کردن عنبر نسا 100درصد خوب میکنه که اونم به روش درست باید انجام بشه

پاسخ دادن 56 22
محدثه

محدثه

سلام من هی گوشم میگیره بعد حموم . دیوونه میکنه منو ازیگوشم اصلا هیچی نمیشنوم باید چ کار کنم؟؟

پاسخ دادن 43 14
darkghost

darkghost

یک جفت گوشگیر نرم خریداری کنید و هنگام حمام ان را داخل گوش قرار دهید تا از ورود اب جلوگیری کند

پاسخ دادن 9 5
ناشناس

ناشناس

باید بری دکتر شستشو بدی

پاسخ دادن 14 8
سیمین

سیمین

باید گوشتون به وسیله دستگاه ساکشن تمیز بشه تا عفونت ازش خارج بشه

پاسخ دادن 11 6
سارا

سارا

نه اینجوری بدتر میشه من انجام دادم

پاسخ دادن 0 3
احمد

احمد

سلام .شما احتمالا لوزه سوم عود کرده باشه

پاسخ دادن 5 5
بی نام

بی نام

گوش من به مدت۳روز است که به شدت گرفته است و با بهره گیری از این روش ها خوب نشده و حیلی بد هم گرفته به طوری که با دفعه های دیگر فرق میکند و من تقریبا نمی توانم صحبت های دیگرا را بشنوم. من باید چه کار کنم تا گوشم باز شود ؟؟

پاسخ دادن 77 41
hajar

hajar

من هم همین مشکل واسم پیش اومده بود رفتم پبش متخصص و با ساکشن جرم گوشم پاک شد و مشکلم رفع شد

پاسخ دادن 12 10
فاطمه امیدیان

فاطمه امیدیان

گوش من یه ماهی که گرفته هر از گاهی خوب میشه بلافاصله حموم که میرم دوباره میگیره

پاسخ دادن 18 7
سوگند

سوگند

واسه منم با رفتن به حموم بدتر میشه الان یکی از گوشام کامل گرفته اول وقتی میگرفت گوشم رو حرکت میدادم خوب میشد اما الان نه راهم میرم صدا تو گوشام پخش میشه تو رو خدا بگین چی کار کنم؟؟؟

پاسخ دادن 41 23
kian

kian

باید بری دکتر گوش شست‌وشو بشه

پاسخ دادن 5 10
عرفان

عرفان

احتمالا آب وار گوش شما میشود.حوله راگرم کرده و به گوش خود بزارید زود درست میشه اگه نشه روش های دیگر مانند خم کردن سر به سمت گوش گرفته شده را انجام دهید خوب میشه

پاسخ دادن 7 2
علی

علی

آره من امتحان کردم جواب داده

پاسخ دادن 0 0
محراب

محراب

سلام.طب بوعلی سینا حجامت رو اشاره گردهوچون بدن عفونت داره <تنهاعفونت روحجامت از کل بدن ساکشن میکنه

پاسخ دادن 2 1
شب بو

شب بو

من وقتی باردار بودم مشکل اصلی ام گرفتگی گوش بود! هنوزم نفهمیدم دلیلش چی بود! اما با تموم شدن بارداری برطرف شد! ولی الان دوباره اومده سراغم و خیلی اذیت میکنه.. عجیبه که دکتر هم معاینه میکنه میگه چیزی نیست!!! با آبنبات های سرد یا جویدن آدامس بهتر میشه معمولا!

پاسخ دادن 15 0
آوین

آوین

سوگند جان راست میگه باید برای شست و شو بدی تا بهتر بشی .

پاسخ دادن 2 0
بی نام

بی نام

سلام من هم مشکل شما رو دارم و به دکتر هم رفتم دارو های عفونت و حساسیت تجویز کرد و به من گفت که سس و اینها نخور به احتمال زیاد مال ما از حساسیت باشه و گفت اگه خوب نشد یه هفته بعد بیا گوش سنجی ولی من فکر نکنم که گوش سنجی لازم باشه

پاسخ دادن 5 4
مونا

مونا

من دوروز پیش رفتم استخر گوشم اب رفت اامروز کاملا گرفته سنگینی میکنه انگار چیزی توشه چیکار کنم؟

پاسخ دادن 17 14
سهند

سهند

منم مثل تو ام

پاسخ دادن 7 2
Kian

Kian

نباید آب تایه مدتی تو گوش بره شاید چرک کرده باشه.

پاسخ دادن 3 1
عرفان

عرفان

آدامس بجوید یا دهنتونو بازوبسته کنید تا آبی که در پشت پرده گوشتون جمع شده بیرون ریخته شود

پاسخ دادن 1 2
امیرحسین

امیرحسین

سلام دقیقا منم همین مشکلو دارم 1 روزه ک قطره گلیسیرین هم استفاده میکنم ولی هنوز خوب نشده ...:(

پاسخ دادن 7 3
نفیسه

نفیسه

سلام قطره گلیسرین رو باید ۳ روز استفاده کنی بعد شستشو بدی

پاسخ دادن 1 0
مریم

مریم

منم از گوش درد دارم میمیرم بدجور گوشم گرفته

پاسخ دادن 3 0
اصغر

اصغر

بروید دکتر امپول مسکن بزنید

پاسخ دادن 3 3
سینا

سینا

من تو حموم تو گوشهام آب رفت؛ این روش ها خیلی موثر نبود، بعد دیدم که وقتی پامو محکم رو زمین میزارم احساس میکنم آب توی گوشهام حرکت میکنه برای همین منم تصمیم گرفتم بالا و پایین بپرم :) که بعد از چند بار آب خارج شد...! البته این روش رو توی آپارتمان امتحان نکنید... :(

پاسخ دادن 11 3
ههههه

ههههه

خخخخخخخخ اتفاقا برا منم پیش اومده نه بالا پایین پریدم نه ورجه وورجه فقط سرمو برعکس کردم چند باری گوشمو تکون دادم ی دقیقه وایسادم عین اینکه اب داغ از گوشم خارج بشه همش اومد بیرون

پاسخ دادن 3 0
مجید

مجید

آقا منم همینطور شدم. رفتم استخر آب رفت تو بینیم، بعد احساس کردم آب پشت گوشمه. سرم هر حرکتی که میکرد گوشم مثل یه سطل شن که تکونش میدن یا کجش میکنن صدا میداد.آخرش همه این کارا رو انجام دادم به علاوه پمپاژ گوش با دست. آخرشم روی گوشی که گرفته بود خوابیدم رو دو تا متکا. یه دفعه آب تو گوشم با یه صدای ریزی خارج شد. دستمال کاغذی کردم توش به قطر 2 سانت خیس شده بود. بلافاصله خوب شد.

پاسخ دادن 4 2
valy

valy

سلام به همه دوستان من چند وقت پیش گرفتگی گوشو تجربه کردم چند روزی بود که گوشم گرفته بودصدا تو سرم می پیچید رفتم پزشک عمومی گفت عفونت کرده چندتا امپول وقرص داد خوب نشد رفتم پیش متخصص گفت حساسیت هستش چندتا امپول +اسپری داد متاسفانه باز هم جواب نداد .ایندفه خودم دست به کار شدم روغن زیتون داشتیم اوردم شروع کردم به ماساژ دادن زیر گوشم(به عبارتی گردن) چند روز مرتب روزی دوبار ماساژ دادم خداروشکر مشکل حل شد امیدوارم این مطلب بدردشماهم بخوره ومشکلتون حل شه.

پاسخ دادن 23 5
amir

amir

با عرض سلام و ادب من ۳ ساعت گوش درد دارم چکار کنم خوب بشم سرما خورده هم هستم ؟؟؟؟

پاسخ دادن 3 3
سه ساعت یا 3روز

سه ساعت یا 3روز

سه ساعت یا 3روز

پاسخ دادن 1 4
Aaa

Aaa

امیر جان آدامس بجو شاید تاثیر کنه

پاسخ دادن 0 0
درسا

درسا

ببخشید ممکنه گرفتگی گوش برای اهنگ گوش دادن در ماشین باشد

پاسخ دادن 2 0
iiiiiiii

iiiiiiii

نه عزیزم اما اگر زیاد تو ماشین بودی و مسافرت کردی و گوشات گرفته کاملا طبیعی چند ساعتی خوب میشه

پاسخ دادن 3 2
لشکری

لشکری

سلام دوستان،اگه گرفتگی گوش دارید،کنار و بغل گوشتون رو ماساژ بدید،ادامس و یا کلا جوییدن هم خیلی مفیده

پاسخ دادن 4 0
رضا

رضا

من گوشم چهار پنج روزه گرفته شده البته سرماخورده بودم انقدر سرفه کردم زد به گوشم حالا یکی از گوش هام نمیشنود وصدا میکند وتو این چند روز هم اصلا فرق نکرده دارو هام روسروقت میخورم به نظرتون باید چیکار بکنم...

پاسخ دادن 14 8
عاطفه

عاطفه

منم یکبار گوشم عفونت کرده بود با گوش پاک کن عسل زدم داخل گوشم بهتر شد

پاسخ دادن 2 7
هدی

هدی

دیروز از حموم که اومدم گوشم کیپ شد! گوش چپم نمیشنید اصلا. از اینترنت درمانهای مختلف رو امتحان کردم فایده نداشت. امروز رفتم دکتر با یه محلولی گوشم رو شستشو داد، یه جرم بدرنگ گنده از توش اومد بیرون، با اینکه همیشه گوشم رو با دستمال پاک میکنم!

پاسخ دادن 2 2
...

...

من سرما خوردم و چرک گلوم زده به گوشم خیلی درد میکنه و سوت میکشه چند بار دکتر رفتم بهم امپول مسکن زده وافعن کلافم کرده ختی وقتی حرف میزنن دو سه کلمه بیش تر نمیشنوم

پاسخ دادن 4 2
یلدا

یلدا

انتهای دوتا حبه سیر رو در دوتا گوش خود فرو کنید اما نه آن طوری که گیر کند و دیگر از گوش خارج نشود و بعد به مدت بیست دقیقه حوله ای گرم را روی گوش نگه دارید این کار را در دو نوبت بیست دقیقه ای انجام دهید

پاسخ دادن 0 0
ریبوار

ریبوار

من سرما خوردم بعد گوشم کپ شده ولی درد نداره احساس سنگینی میکنم باید چکار کنم

پاسخ دادن 27 15
شاهرخ

شاهرخ

گوش من سه روزه به جوریه مثلا وقتی نفس می کشم و میخوام بدم بیرون انگار هوا از داخل میره تو گوشم و یه چیزی جلوشو میگیره.خیلی حس بدیه لطفا یه راه پیش پام بذارید.

پاسخ دادن 11 5
تنها

تنها

سلام دوستان عزیز من یک هفته هست که از گوش درد دارم کلافه میشم هم درد میکنه هم وز وز به طوری از گوشم چیزی نمیشنوم اگه میشه راهنمایی کنید ممنون

پاسخ دادن 3 3
علی

علی

سلام من چندروزبود ازگوش درد داستم میمردم گفتن دود سیگار نشد زدم اینترنت گفت اولین روش شیر ماردت اگه بچه شیر میده یا فرقی نمیکنه کسی که بچه شیر میده یکم بریزه توگوشت اصلا باور نمیکنه بخدا اب رواتیشه یعنی ۱۰دقیقه نشد عین اولش شد

پاسخ دادن 1 0
Amir

Amir

سلام ..گوش من خیلی وقته که بد جوری گرفته بعضی اوقاتم گوشم تیر میکشه . با گوش پاکنم که پاک میکنم از گوشم خون میاد . خواهش میکنم بگید چیکار باید بکنم .

پاسخ دادن 2 3
فرشته

فرشته

سلام.ممکنه پرده گوش شما پاره شده باشه.دستکاری نکید و حتما به دکتر متخصص مراجعه کنید.

پاسخ دادن 6 2
mortaza

mortaza

سلام گوش من دخلش هوا رفته خیلی خیلی درد داره نمیدونم چیکار کنم

پاسخ دادن 4 6
رضاوحید

رضاوحید

من گوشم گرفته و همه صدا ها رو کم میشنوم بد جور کلافه شدم دیروز گوش سمت راستم درد میکرد امروز صبح درد نمیکرد ولی الآن هر دو گوشم گرفته و چیزی نمیتونم بشنوم

پاسخ دادن 8 3
رضا

رضا

سلام من توو خونه به مدت یک سال از باند غیر حرفه ای برای آهنگسازی استفاده کردم. الان هر بار با اون باند موزیک گوش میدم به مدت طولانی گوشم میگیره. امکان داره شنواییم آسیب دیده باشه؟

پاسخ دادن 5 3
ففف

ففف

برای اینکه گرفتگی گوشتون خوب شه دهنتو ببندید و جلوی بینی تونو بگیرید و نفس بکشید اینکار باعث میشه هوا از گوشتون بیاد بیرون

پاسخ دادن 11 5
پویا

پویا

گوشم گرفته سرما هم خوردم نازوفرین استفاد ه کردم یکم بهتر شده نه کاملا

پاسخ دادن 0 1
تسنیم

تسنیم

سلام من قبلا سابقه سرگیجه داشتم پیش متخصص گوش هم رفتم کاملا چک آپ شدم و با تزریق دگزا برطرف شد سرگیجه ام الان باز یک هفته ای هست که همان سرگیجه ها را دارم و توی چک آپ قبلی مشکلی دیده نشد لطفا راهنماییم کنید ممنونم

پاسخ دادن 4 3
بنیامین

بنیامین

سلام .من گوشم چن روزه گرفته سرمم مدام درد میکنه و گیج میره وسایلاهم یکی دو بار از دستم افتاده روشای بالا بهم کمک نکرده سردردمم مدام داره بیشتر میشه قبلا یه بار شستشو دادم .چیکار کنم؟

پاسخ دادن 5 0
حسام

حسام

تفکیک صدا .کلمات برایم غیرممکن شده 70 ساله هستم شدیدا بخاط عدم درک صحبت های دیگران عذاب میکشم سمعک هم حلال مشکل نبود چکار کنم

پاسخ دادن 3 0
میثم

میثم

تو همه روشهایی که گفتین درمان با عسل سریعتر و بهترینه و حجامت گوش کلا مشکل و برطرف میکنه. موفق باشین.

پاسخ دادن 3 3
ناشناس

ناشناس

من گوشیم گرفته ا لیوان اب تو گوشم ریختم که خوب بشه بدتر شد الان چی کار کنم؟

پاسخ دادن 2 14
بیتا

بیتا

دو روزه گوش راستم گرفته.خیلی ازیتم میکنه.وقتیم میخابم احساس میکنم تو گوشم ینی داره نفس میکشه!.چیکار کنم؟دکتر رفتم دارو و امپول تجویز کرده.ولی خوب نشده...؟؟

پاسخ دادن 5 1
سجاد

سجاد

سلام دوستان من تقريبا دو ماهه ك گوش راستم كيپ شده اچند بارم پيش متخصص رفتم گوشم ن چرك داره ن جرم كلافه شدم همه روشاييي ك ممكنه باز كنه گوشمو انجام دادم چيكار كنم خياي كلافم كرده

پاسخ دادن 3 8
یگانه

یگانه

سلام منم به علت عفونت گوش گوش سمت چپم گرفته تو مدرسه نمیتونم درس گوش بدم تو رو خدا کمکم کنین

پاسخ دادن 5 1
زهرا

زهرا

سلام..عالی ترین و بهترین چیزی که میتونین واسه گرفتگی گوش استفاده کنین روغن زیتون هست...به مدت سه روز و سه بار در روز دو الی سه قطره بریزید تو گوش تون بعدش کنار گوش تون رو فشار بدین و همزمان چندبار خمیازه بکشین تا روغن کامل وارد گوش تون بشه عمل خمیازه خیلی خوبه ...این روش عالی هست من خودم دو روزه نتیجه گرفتم فوق العاده بود ...دوستان اگه استفاده کردین و مفید بود لطفا نظرتون رو واسه استفاده بهتر دیگران مطرح کنید...امیدوارم واسه همه دوستان مفید باشه

پاسخ دادن 4 5
داودمحمدزاده

داودمحمدزاده

باسلام من به مدت یک سال هست که گوش سمت چپم میگیره ووقتی هم میگیره احساس سرگیجه وحالت تهوع شدید بهم دست میده تمام دکترهای تهران هم رفتم هرنوع ازمایشی میگن مایع گوشت جابجاشده یعنی چی پس نمیخواد خوب بشه خواهش میکنم راهنماییم کنید ممنون

پاسخ دادن 8 4
بانو

بانو

دوستان،من مدت زيادي مشكل عفونت گوش داشتم،وبالاخره مشکل گوشم با مخلوط بتادینو سرکه سیب و عسل،بمیزان سه قطره دوبار در روز حل شد......

پاسخ دادن 1 1
سینا

سینا

حدود دو ماه مشکل تهوع ضعیف دلپیچه سرگیجه و خواب آلودگی ضعیف دارم گوشمم هی میگیره. اول متوجه گرفتگی گوشم نبودم و از حالات سنگینی سرم ترسیده بودم دکتر رفتم گفت سالمی. الان وقتی ژلوفن میخورم تا حد زیادی خوبم البته به مدت ۱روز بعد دوباره شروع میشه البته گاهی نمیخورم و از داروهای ضد التهاب گیاهی مثل آویشن استفاده میکنم. در کل مشکل داره حل میشه ولی کاملا نرمال نیستم سیگار که میکشم بیشتر میشه و بعد دوباره خوب میشه. این مشکل از وقتی شروع شد که من بخاطر یه مساله بیخودی ترسیدم و ۳روز بعدش بخاطر آرامبخشی که خوردم خوابیدم حالا بنظرتون چکار کنم. بتاهیستینم تجویز کردن اما من که وزوز گوش ندارم و همش زیر سر التهابیه که تو گوش داخلیم یا میانیمه. حالا شما چه نظری دارین

پاسخ دادن 2 2
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف