نمناک بهداشت و سلامتسلامت روان یک دروغ کوچک و واکنشی بزرگ در مغز
دروغ و مغز ، تاثیر دروغ های کوچک در مغز
می دانیم که گفتن دروغ و ایجاد تغییراتی در مغز امری ثابت شده است اما اینکه بدانید با هر بار گفتن یک دروغ کوچک چه اتفاقاتی در مغز انسان رخ می دهد جالب خواهد بود.

دروغ کوچک و آمادگی مغز برای گفتن دروغ بعدی

 دروغ و مغز رابطه ای نزدیک با یکدیگر دارند چنانچه یکی از واکنش های سریع مغز با گفتن دروغ ایجاد می شود و به همین روش زنجیر وار دروغگویی ادامه پیدا می کند. مطالعات جدید نتایج جالبی را ثابت کرده است که نقش دروغی کوچک را در ایجاد و خلق دروغ های بعدی نشان می دهد.

تاثیر دروغ کوچک در مغز

محققان کالج لندن در این مطالعه از 80 داوطلب خواسته بودند که در یک بازی برای بررسی میزان صداقت آنها شرکت کنند. به گزارش روزنامه ایندیپندنت،اسکن های مغزی از این داوطلبان نشان داد که هنگام بیان اولین دروغ، یک واکنش احساسی قوی در ذهن افراد ایجاد می شود، اما این واکنش به مرور زمان و با ادامه دروغگویی آنها کاهش می یابد.

دروغ و مغز

تاثیر دروغ و واکنش مغز

براساس این پژوهش، شرکت کنندگان که در ابتدا دروغ های نسبتا کوچکی می گفتند، به تدریج با عادت کردن به دروغگویی به سایرین برای تحقق منافع خود، غیر قابل اعتماد تر شدند.

به گفته محققان، این مطالعه که در مجله Nature Neuroscience منتشر شد، هشداری برای مردم است که به حقیقت پایبیند باشند زیرا در غیر این صورت پیامدهای جدی به دنبال دارد.

در جریان این بررسی، افراد ابتدا دروغ های کوچک می گفتند اما این دروغ ها به تدریج در طول بازی بزرگ تر و بیشتر شدند.
بر این اساس، محققان با کنترل مغز این افراد توسط اسکنر ام.آر.آی، متوجه شدند که یک منطقه از مغز به نام آمیگدال که با احساسات در ارتباط است، ابتدا نسبت به دروغ به شدت واکنش نشان داد اما این تاثیر به مرور زمان کاهش یافت. کاهش عمده واکنش آمیگدال به دروغگویی فرد، به طور خاص دروغگویی های بزرگتر را در پی داشت.

محققان می گویند، زمانی که برای اهداف شخصی دروغ می گوییم، آمیگدال در مغز ما احساس منفی تولید می کند که دروغگویی ما را در آن مورد خاص محدود می کند؛ اما این واکنش با ادامه دروغگویی کم رنگ می شود و هر چه این واکنش کم رنگ تر شود، دروغ بزرگتر و حتی جدی تر شود.

یک دروغ کوچک و واکنشی بزرگ در مغز

یک دروغ کوچک و واکنشی بزرگ در مغز
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 6
برگرفته از سلامت نیوز /ن
این مطلب مفید بود ؟ 6 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف