نمناک سبک زندگیکودک حقایقی در مورد درک زمان توسط نوزاد انسان
درک زمان ، درک زمان توسط نوزاد
درک زمان توسط مغز انسان انجام می شود و جالب است بدانید حتی نوزادان یک ماهه نیز احساسی از درک زمان از خود بروز می دهند.

درک زمان توسط نوزاد انسان

بیایید به دورانی برگردیم که شما نوزاد بودید و زندگیتان فقط در عوض کردن های مداوم کهنه و پوشک خلاصه می شد. وقتی که یک نوزاد بودید "زمان" چیزی جز این برایتان نبوده است.
اما مطالعات نشان می دهند با اینکه ما با حس "درک محض" و کامل از زمان به دنیا نیامده ایم، اما مغز ما برای این درک طراحی شده است. در واقع حتی نوزادان یک ماهه نیز احساسی از درک زمان از خود بروز می دهند.

مغز نوزادان هم «زمان» را درک می کند

تحقیقی درسال 1972 نشان داد که نوزادان به محض تولد، فواصل زمانی ساده ای را تجربه می کنند. این دقیقا به چه معناست؟ محققان گروهی از نوزادان یک ماهه را درون اتاقی قرار داده و هر لامپ را طی بازه های زمانی بیست ثانیه خاموش می کردند. پس از گذشت آخرین بیست ثانیه، چراغ آخر را خاموش نکردند، ولی مردمک چشم نوزادان هنوز باز مانده بود؛ به این معنی که گویی مغزشان انتظار خاموشی دیگری را می کشید.

 
درک زمان

درک زمان توسط نوزادان

فرآیند درک نوزاد از "زمان" شبیه به راه افتادن او، مرحله به مرحله و «تاتی تاتی» کردن است. از بسیاری جهات، توانایی درک زمان مانند توانایی حرکت کردن است، ابتدا می خزید، سپس چهار دست و پا حرکت می کنید و در نهایت می ایستید و قدم برمی دارید، و در آخر می توانید برقصید یا فوتبال بازی کنید.

به عنوان مثال تحقیقی در سال 2010 به این نتیجه رسید که نوزادان در شش ماهگی می توانند تفاوت بین 2 ثانیه و 4 ثانیه را تشخیص دهند ( نسبت یک به دو). زمانی که به ده ماهگی رسیدند، می توانند بازه هایی با نسبت دو به سه را نیز متمایز کنند، مثل تفاوت 10 ثانیه با 15 ثانیه. جالب توجه است که این مهارت تا 8 سالگی یا بیشتر پیشرفت نمی کند. زمان برای کودکان بی قید و شرط، بی قاعده و بی انتهاست، به خاطر همین بعضی وقتها از درخواستهایشان به ستوه می آییم.

 

درک زمان

درک زمان توسط نوزادان

اگر تا کنون شنیده اید که کودکتان از صندلی پشتی جیغ می کشد "پس چرا نمی رسیم " حتما تعجب کرده اید که چرا کودک 3 یا 4 ساله تان اینقدر در تخمین زمان ضعیف است. محققین بر این باورند که این به دلیل آن است که درک زمان کوچولوی شما «بی قید و شرط» و بی قاعده است و هنوز از این بی قید و شرطی خارج نشده است.

به همین دلیل است که اگر تنها دقایقی قبل یک بسته چیپس کامل را قورت داده باشند، انتظار دارند که بسته ای دیگر از شما دریافت کنند، اما اگر به آنها بگویید که 15 دقیقه ی دیگر به خانه ی مادربزرگ می رسیم، قادر به درک آن نخواهند بود. در واقع کارهایی که گاهی از بچه ها سر می زند و درخواست هایشان که گاهی کلافه ی مان می کنند به درک متفاوت آنها از زمان برمی گردد.

حقایقی در مورد درک زمان توسط نوزاد انسان

حقایقی در مورد درک زمان توسط نوزاد انسان
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از تابناک با تو/ی
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف