نمناک ورزشگوناگون درگذشت ناصر گیوه چی کشتی گیر نامدار ایران
ناصر گیوه چی ، فوت ناصر گیوه چی
ناصر گیوه چی نایب از کشتی گیران هم دوره غلامرضا تختی و قهرمان کشتی المپیک در سن 86 سالگی درگذشت.
تاریخ انتشار : 25 اردیبهشت 1396

علت درگذشت ناصر گیوه چی

ناصر گیوه چی، دارنده مدال نقره بازی های المپیک 1956 هلسینکی فنلاند در وزن 62 کیلوگرم کشتی آزاد و مدال برنز بازی های آسیایی 1958 توکیو به دلیل بیماری در سن 86 سالگی دار فانی را وداع گفت.

ناصر گیوه چی

ناصر گیوه چی درگذشت

جامعه کشتی کشور درگذشت ناصر گیوه چی مربی سابق تیم های ملی کشتی فرنگی، داور بین المللی و پیشکسوت کشتی کشور را به خانواده محترم آن مرحوم و جامعه ورزش کشور تسلیت می گوید و از درگاه خداوند متعال برای آن مرحوم طلب غفران دارد.

زمان مراسم تشییع پیکر و ترحیم شادروان گیوه چی متعاقبا اعلام می شود.

شرحی از زندگینامه ورزشی گیوه چی به شرح زیر است:

ناصر گیوه چی متولد 1310

کشتی آزاد

برنده نشان نقره بازی های المپیک 1952

یکی از کشتی گیران بنام دسته 62 کیلوگرم ایران در طول بازی های المپیک، و یکی از سریع ترین آنها در عصر خود، ناصر گیوه چی است. که در فاصله سال های 1952 تا 1956، عضو تیم ملی ایران بود و در حالی از صحنه قهرمانی کنار رفت که اگر آسیب دیدگی دست، آزارش نمی داد، می توانست تا بازی های المپیک 1960 رم، در خدمت تیم ملی، عضوی با ارزش و افتخار آفرین باشد.

کودکی و نوجوانی

ناصر در دوم اسفند سال 1310، در تهران، در خانه ای واقع در خیابان مولوی، کوچه طواف ها، مقابل باغ فردوس، پا به عرصه گیتی گذاشت. نام خانوادگی حاج حسن، پدر ناصر، گیوه فروش بود که بعدا به گیوه چی تغییر یافت.

کشتی با قهرمانان ترک

در سال 1330، باشگاه تاج از تیم کشتی دمیراسپورت ترکیه برای انجام چند مسابقه در رشته های آزاد و فرنگی دعوت کرد. در این مسابقه ها، ناصر گیوه چی برای اولین بار در تهران، در مقابل یک کشتی گیر خارجی قرار گرفت. مسابقه او با قدیر تومرق در پایان وقت قانونی به نفع ناصر گیوه چی تمام شد.

در المپیک 1952 هلسینکی، کار گیوه چی چشم گیر و موفقیت او درخشان بود. او در کنار بیست کشتی گیر دیگر روی صحنه مسابقه کشتی آزاد بازی ها رفت. قرعه او بیست، ولی معدل کارنامه اش 19 بود؛ زیرا نمره بیست به بایرام شیت داده شد که به نشان طلا دست یافت. هال کشتی گیر انگلیسی، منگاو هندی، عبدالفتاح عیاوی مصری، ریسابورو تومی ناگا ژاپنی، همه در مقابل گیوه چی نتیجه را با امتیاز واگذار کردند. گیوه چی با پنج نمره منفی، در نهایت با امتیاز، مغلوب بایرام شیت شد و به نشان نقره بازی ها دست یافت و جوسیاهن سن امریکایی هم سوم شد.

قضاوت در المپیک و مسابقات جهانی

گیوه چی بارها در کسوت داوری، در صحنه بازی های المپیک(1968) و جهانی(1961 و 1962) قضاوت کرده و تا درجه ممتازی بین المللی پیش رفته است. گیوه چی در مسابقه های جهانی 1966 و 1969 که طی آنها به نشان طلای جهانی دست یافتیم، مربی تیم ملی کشتی فرنگی ایران بوده است.

عناوین و افتخارات ناصر گیوه چی

بازی های المپیک

1952 هلسینکی، فنلاند نشان نقره (دسته سوم)
1956 ملبورن، استرالیا رتبه ششم (دسته سوم)

مسابقات جهانی

1954 توکیو، ژاپن رتبه پنجم (دسته سوم)

بازی های آسیایی

1958 توکیو، ژاپن نشان برنز (دسته سوم)

فستیوال جهانی ورشو

1955 ورشو، لهستان نشان نقره (دسته سوم)

قهرمانی ایران

1330 اراک نشان طلا (دسته سوم)
1337 تهران نشان طلا (دسته سوم)

درگذشت ناصر گیوه چی کشتی گیر نامدار ایران

درگذشت ناصر گیوه چی کشتی گیر نامدار ایران
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 4
برگرفته از فارس -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 4 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف