نمناک اخباراقتصاد دسته چک الکترونیکی تا پایان سال 92
حکیمی مدیر کل فن آوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی از الکترونیکی شدن چک تا پایان سال و همچنین افزایش سقف برداشت بیش از 200 هزار تومان از کارت در هر روز خبر داد.
تاریخ انتشار : 10 اردیبهشت 1392
بازدید : 3,024 نفر

'مدیر کل فن آوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی گفت:الکترونیکی کردن چک در دستور کار بانک مرکزی است بنابراین درتلاشیم این کار را تا پایان سال انجام دهیم.
مدیر کل فن آوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی با اشاره به سامانه مدیریت اسناد بانکی که مصوب شورای پول واعتبار هم شده گفت:بخش مهمی از تراکنش های ما از طریق الکترونیکی انجام می شود ولی چک هنوز ابزار کاغذی مطلوب است که قابل حذف نیست که الکترونیکی کردن چک در دستور کار ما قرار دارد.
وی گفت:همچنین در رابطه با چک های جعلی ساختاری را ایجاد خواهیم کرد که بعد از درخواست مشتری برای دسته چک و بررسی درخواست او و احراز این موضوع که مشتری مشکل خاصی ندارد دستور صدور دسته چک برای او صادر شده و دسته چک در شعبه به شخص متقاضی به آدرس او ارسال شود که ما نیز مطمئن شویم کسی دسته چک دارد آدرس مشخصی نیز دارد که درتلاشیم این کار را تا پایان سال انجام دهیم و از اوایل سال آینده تحویل صدور چک در بانک ها آغاز شود.
حکیمی همچنین در بخشی از سخنان خود با بیان این که یکی از مشکلاتی که ما داریم بحث متفاوت بودن چک ها در رنگ ها و شکل های مختلف توسط بانک ها است گفت:با همکاری موسسه استاندارد اقدامی را در دست داریم که صدور چک براساس استاندارد مشخص و واحدی باشد و از شاخصه های امنیتی در رابطه با نوع کاغذ چک نیز انجام شود.

برداشت بیش از 200 هزار تومان از کارت در هر روز
مدیر کل فن آوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی با بیان این که ساماندهی پرداخت های ریز تحت عنوان کیف پول الکترونیکی در دستور کار است گفت:بعد از فراهم شدن زیرساخت های آن این طرح اجرایی می شود که سامانه پرداخت الکترونیکی سیار (سپاس) هم کیف پول در تلفن همراه و یا کیف پول در قالب کارت های هوشمند است.
مدیر کل فن آوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی با بیان این که یکی از پروژه هایی که برای بانک مرکزی بسیار مهم بوده و امیدواریم امسال به مرحله اجرایی برسد بحث سامانه برداشت خودکار است گفت:موضوع مهم در مورد این سامانه آن است که مجوز برداشت خودکار حتما باید توسط دارنده حساب باشد و تا زمانی که صاحب حساب مجوز این برداشت را ندهد این کار صورت نمی گیرد ونکته مهم دیگر آن است که سقف مبالغ نیز توسط خود صاحب حساب مشخص می شود و هر زمانی که فرد بخواهد این برداشت خودکار را باطل کند می تواند از قبل اعلام کرده و اقدام به این کار کند که این خدمت بسیار محبوب بوده ومردم از آن استقبال کرده اند.
وی در پاسخ به این سوال که در انتقال وجه سه جانبه بانک ها نام برخی از بانک ها وجود ندارد، گفت:بانک های تجارت، پارسیان و ملت در این لیست وجود ندارند که بانک ملت اعلام آمادگی کرده تا 15 روز آینده می تواند این خدمت را ارائه دهد و در مورد بانک های تجارت و پارسیان مشکلاتی وجود دارد که امیدواریم تلاش بیشتری برای فعال سازی این خدمت انجام دهند.
حکیمی همچنین در مورد برداشت بیش از 200 هزار تومان از کارت در هر روز گفت:در حال حاضر هر فردی روزانه می تواند تا سقف 200 هزار تومان از کارت خود و از طریق خودپردازها به صورت نقدی برداشت کند. ولی برای برداشت بیش از این میزان مشکلاتی وجود دارد. با توجه به محدودیتی که در مورد ایران چک ها داریم و موضوع ادامه داشتن انتشار آن و یا عدم انتشار و از طرفی با توجه به این نکته که اگر ایران چک از این دور خارج شود به شدت درمورد توزیع پول از طریق خودپرداز دچار مشکل می شویم و با محدودیت هایی مواجه می شویم ودر نهایت به این جمع بندی رسیدیم که خدمت و یا سرویسی ندهیم تا این که بعدا به دلیل بروز مشکلاتی با محدودیت مواجه شویم و آن سرویس را محدود کنیم.
مدیر کل فن آوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی در مورد تغییر کارمزد خدمات بانکی گفت:این کارمزدها ثابت مانده و بخش عمده ای از هزینه این کار را خود بانک ها می دهند اما در سال های اخیر در خصوص نگهداری تجهیزات و ابزارها با هزینه های بیشتری روبرو شدیم که پیشنهاداتی برای افزایش این کارمزد مطرح شده ولی تا به حال این موضوع ثابت مانده و در واقع فعالیتی است که به قطعیت نرسیده است.
وی همچنین درباره هزینه تراکنش های ناموفق به مردم گفت:زمانی که تراکنش ناموفقی صورت می گیرد و به دلایلی پولی از حساب شخص در زمان مغایرت علیرغم عدم خرید کسر می شود ما خود را موظف به جبران خسارت کردیم که با توجه به مدت زمان و مبلغی که پول در حساب مانده به فرد خسارت پرداخت شود.'

دسته چک الکترونیکی تا پایان سال 92

دسته چک الکترونیکی تا پایان سال 92
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از isna.ir
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف