ماه رمضان
دعای مخصوص هفدهمین روز از ماه رمضان را به همراه ترجمه و شرح دعا میخوانید.

دعای هفدهمین روز ماه رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

«اللّهم اهدنی فیه لصالح الاعمال و اقض لی فیه الحوائج و الامال یا من لا یحتاج الی التّفسیر و السّؤال یا عالماً بما فی صدور العالمین صلّ علی محمدٍ و آل الطّاهرین»

«ای خدا! مرا در این روز به اعمال صالحه راهنمایی کن و حاجت ها و آرزوهایم را برآورده ساز. ای کسی که نیازمند شرح و سوال بندگان نیستی، ای خدایی که ناگفته به حاجات و به اسرار خلق آگاهی بر محمد و آل اطهار او درود فرست. »

 شرح دعای هفدهمین روز ماه رمضان

 دعای هفدهمین روز ماه رمضان

شرح فرازهای دعای روز هفدهم ماه رمضان از زبان آیت الله مجتهدی تهرانی

در شرح فراز «اللّهم اهدنی فیه لصالح الاعمال» می گوید:خدایا من را راهنمایی کن تا اعمال صالح انجام دهم. برخی در این ماه وقت سحر بلند نمی شوند و نماز صبح خود را اول وقت نمی خوانند. باید سحر بلند شوید و دعا بخوانید. خودتان دعا را بخوانید نه اینکه از رادیو گوش بدهید. دعای افتتاح، دعای ابوحمزه ثمالی را بخوانید و از خدا بخواهید که شما را با بلاهایی مانند سیل و زلزله عذاب ندهد. وی در ادامه می گوید:عالمانی که به روی منبر برای مردم صحبت می کنند، باید قال الباقر و قال الصادق بگوید و کاری به اخبار رادیو و تلویزیون و اتفاقاتی که در کوچه و خیابان می افتد نداشته باشند.

این استاد اخلاق همچنین در شرح «واقض لی فیه الحوائج و الامال» می گوید:خدایا احتیاجات و آرزوهای من را برآورده کن. هرچه احتیاجات و آرزوهای شرعی دارم را برآورده کن. مانند اینکه آرزو می کنم عروس یا داماد خوب پیدا کنم. خانه ام کنار مسجد باشد و رفیق و هم مباحثه خوبی داشته باشم. اینها آرزوهای شرعی است. وی ادامه می دهد:اگر امید داری که کسی دیگری دعایت را استجابت می کند، دعایت مستجاب نمی شود. اگر می خواهی که دعایت مستجاب شود؛ ببین در دلت اگر به هیچ کس امید نداری، خدا را صدا بزنی، خدا حاجتت را می دهد. توسل هم پیدا کنید مخصوصاً به «نرجس خاتون» که مادر ولی وقت (عج) است. وقتی به پسرش بگوید که کسی به من متوسل شده، پسر مجبور است به حرف مادرش گوش دهد. البته توسل به همه خوب است اما آنها مقداری طول می کشد.

آیت الله مجتهدی تهرانی در ادامه در شرح «یا من لا یحتاج الی التّفسیر و السّؤال» اظهار می کند:ای خدایی که احتیاج نداری من شرح بدهم. خدا خودش همه چیز را می داند و احتیاجی ندارد که ما تفسیر کنیم. نه تنها خدا به تفسیر و سؤال احتیاج ندارد، بلکه ائمه ما هم به آن احتیاج ندارند و از احوال ما باخبرند.

وی ادامه می دهد:در بخش بعدی دعا می خوانیم:«یا عالماً بما فی صدور العالمین» یعنی «ای خدایی که ناگفته به حاجات و به اسرار خلق آگاهی» حالا چرا خدا احتیاج ندارد به سؤال و تفسیر؟ برای اینکه عالم است و به هر چیزی که در دل مردم عالم است، خدا آگاه است؛ اما باید با خدا باشیم تا کار ما را درست کند. آیت الله مجتهدی تهرانی در توضیح عبارت پایانی دعا می گوید:خدایا بر محمد و آل اطهار (ع) درود بفرست.

دعای روز هفدهم ماه رمضان + ترجمه

52
این مطلب مفید بود ؟20
برگرفته از فردا / م.ف
وبگردی