دفترچه یادداشت
دفترچه یادداشتی که در این مطلب مشاهده می کنید متعلق به ماری کوری کاشف رادیواکتیو است که آلوده به مواد رادیواکتیو می باشد.

دفترچه یادداشت خطرناک ماری کوری

دفترچه یادداشت های ماری کوری ،کاشف رادیوم و برنده دو جایزه نوبل که 82 سال پیش درگذشت.

این دفترچه هنوز آلوده به مواد رادیواکتیویته است! در حدی که دست زدن به آن حتی هم اکنون هم بسیار خطرناک است.

دفترچه یادداشت

دفترچه یادداشت آلوده به مواد رادیواکتیو

بیوگرافی ماری کوری:

ماریا اسکلودوسکا کوری (ماری کوری) فیزیکدان و شیمی دان لهستانی بود. وی در 7 نوامبر سال 1867 در ورشو پایتخت لهستان متولد شد. در سال 1893 لیسانس خود را در رشته فیزیک دریافت کرد و تنها یک سال بعد در رشته ریاضیات نیز موفق به اخذ لیسانس گردید. ماری کوری نخستین زنی است که برنده جایزه نوبل شد. او همچنین اولین دانشمند و تنها زنی است که دوبار جایزهٔ علمی نوبل دریافت کرده است و تنها فردی است که دو جایزه نوبل را در دو رشته مختلف کسب کرده است. او ابتدا این جایزه را در رشتهٔ فیزیک در سال 1903 و سپس در رشته شیمی در سال 1911 دریافت کرد.

موفقیت های وی شامل نظریه رادیواکتیویته (اصطلاحی که خودش ابداع و باب کرد)، روش هایی برای جداسازی ایزوتوپ و کشف دو عنصر، پولونیم و رادیوماست. به تاسی از کارهای وی اولین مطالعات پرتوزایی روی از بین بردن تومورها از طریق ایزوتوپ های رادیواکتیو صورت گرفت. وی دو مرکز کوری یکی در پاریس و دیگری در ورشو راه اندازی کرد که امروز از مراکز بزرگ پزشکی هستند ولی همچنین در جنگ جهانی اول اولین مرکز درمانی نظامی رادیو پزشکی را ایجاد کرد. دفترچه ای که در بالا مشاهده کردید متعلق به ماری کوری است.

چرا دست زدن به دفترچه یادداشت ماری کوری خطرناک است!

4.117
این مطلب مفید بود ؟143
برگرفته از فردا نیوز/ی
نظرات
وبگردی