نمناک تکنولوژیگوناگون ساخت ساعت نوری دقیق ترین ساعت جهان
دقیق ترین ساعت جهان ، ساعت نوری
محققان به تازگی موفق به ساخت دقیق ترین ساعت جهان یعنی ساعت نوری شدند. دقیق ترین ساعت جهان احتمال خطای کمتری از ساعتهای اتمی دارد.

ساخت دقیق ترین ساعت جهان

اساس کار همه ی ساعت ها شمارش مداوم یک رخداد تکرارشونده با فرکانس ثابت است. اما ساخت دقیق ترین ساعت جهان برای اندازه گیری زمان دقیق مهم است. در ساعت های قدیمی، این رخداد تکرارشونده حرکت پاندول بود. برای ساعت های اتمی که هم اکنون زمان را می سنجند و سیستم های جی پی اس، ارتباطی، مخابراتی، توزیع برق و اقتصادی بر مبنای آن ها کار می کنند، رخداد تکرارشونده نوسانات اتم سزیوم است. ساعت های اتمی که دقیق ترین ساعت های جهان هستند، برای حفظ زمان در اینترنت و ارتباطات ماهواره ای استفاده می شوند و به ستاره شناسان در تشخیص سیارات فراخورشیدی زمین مانند کمک می کنند.

دقت ساعت اتمی یک دهم تریلیونیوم ثانیه است، براساس فرکانس های طبیعی اتم ها است که به تابش واکنش نشان می دهند. فرکانس های اتمی می توانند به شکل یک "شانه فرکانس" ارسال شوند که شامل مجموعه ای از خطوط عمودی نور با فاصله یکسان است که توسط اتم های تحت تابش به شکل فرکانس های ریزموج تولید می شوند و در دسترس ابزارهای الکترونیکی قرار می گیرند که در نهایت این خوانش ها را به سنجش های دقیق زمان تبدیل می کنند. اما ساخت دقیق ترین ساعت جهان یعنی ساعت های نوری منجر به کنار رفتن ساعت های اتمی شد.

شرح کامل ماجرا از این قرار است.

در گذشته یک ثانیه به عنوان 86400/1 از روز خورشیدی تعریف می شد؛ اما وجود بی نظمی ها در روند چرخشی زمین باعث شد تا تعریف ثانیه نیز تغییر کند.
در دهه 1930، یک دانشمند برنده نوبل روشی را ابدعا کرد که با آن می توان ثانیه را به صورت دقیق تری اندازه گرفت. بر اساس این روش هنگامی که ذرات زیراتمی در معرض فرکانس خاصی از تشعشع قرار گیرند، الکترون هایی که به صورت معمول در مدار اتم قرار دارند، یک پرش انجام می دهند. اندازه گیری حرکت این الکترون در میان دو حالت آن می تواند روش دقیقی برای اندازه گیری زمان در اختیار ما قرار دهد. ساعت های ساخته شده با این روش "ساعت های اتمی" نام دارند. اندازه گیری زمان به صورت بسیار دقیق می تواند به ما اجازه دهد تا از تجهیزاتی همانند ابزار ارتباطی و موقعیت یاب، که نیاز به دقتی بسیار بالا دارند، به صورتی بهینه استفاده کنیم.

عکس ساعت نوری

ساعت نوری دقیقتر از اتمی


گروهی از محققان به تازگی ساعتی ساخته اند که می تواند با دقتی بیشتر از ساعت های اتمی زمان را ثبت کند.

"ساعت های نوری" به دلیل استفاده از مبنایی کوچک تر برای زمان، آن را با دقت بیشتری دنبال می کنند و احتمال خطای آن ها نیز بسیار کمتر است.

این ساعت در حال حاضر در آزمایشگاه قرار دارد و ساخت آن در تعداد بیشتر بسیار دشوار است. بر اساس بررسی های انجام شده، دقت ساعت نوری 100 برابر ساعت اتمی است.

این ساعت آنچنان دقیق است که اگر شما آن را در زمان "بیگ بنگ" یا انفجار بزرگ ساخته بودید، در کل این مدت حتی یک ثانیه از دقت آن کم نمی شد.

ساخت ساعت نوری دقیق ترین ساعت جهان

ساخت ساعت نوری دقیق ترین ساعت جهان
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11
برگرفته از صراط / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 10 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف