خون دماغ ، دلایل خون دماغ شدن
در این مطلب به بررسی دلایل عمده خون دماغ شدن در شرایط مختلف می پردازیم و برای شما توضیح خواهیم داد که چه نوع خونریزی از بینی را می توان یک بیماری تلقی کرد و چه زمانی از خون دماغ شدن باید به پزشک مراجعه کرد.

تمامی مواردی که باید در مورد خون دماغ شدن بدانید را درنمناک ببینید.

عقاید متفاوتی در مورد خون دماغ وجود دارد؛ حتی بعضی معتقدند اگر کسی خیلی خون دماغ شود حتما سرطان یا بیماری صعب العلاجی دارد، در حالی که دکتر ابراهیم رزم پا، متخصص گوش و حلق و بینی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران می گوید:خیلی وقت ها مشکل فقط خشکی مخاط بینی است.

خون دماغ شدن

خون دماغ شدن و علت های زیاد آن

یک خون دماغ و هزار و یک علت
دلایل بسیار زیاد و متنوعی برای بروز خون دماغ وجود دارد. گاهی اشکال در خود بینی است، مثلا ممکن است مخاط بینی خشک باشد، با دستکاری و ورود جسم خارجی یا هر گونه ضربه به آن هم خونریزی شروع می شود.
گاهی هم در بینی تومور وجود دارد که باعث خونریزی می شود.
استفاده از داروها مثل اسپری آلرژی که در بینی می زنند نیز مخاط آن را خشک و مستعد خونریزی می کند.
اشکالات تشریحی مثل اشکالات عروقی مخاط بینی نیز می تواند سبب خون دماغ شود.
اگر کسی دچار هر نوع اختلال آناتومیک بینی باشد، مستعد خون دماغ می شود، مثلا در صورت انحراف تیغه بینی، یک طرف بینی بیشتر در معرض هوای خشک قرار می گیرد و مخاطش بسیار خشک می شود.
بینی افراد عادی در هوای خشک و با دستکاری ممکن است دچار خونریزی خفیف شود، ولی در کسانی که بیماری زمینه ای و خونی دارند، شدیدتر اتفاق می افتد
علاوه بر این، خونریزی از بینی در افرادی که به هر دلیل جراحی بینی انجام داده اند و افراد دچار بیماری های التهابی مثل رینیت، معتادان به کوکایین و هر نوع مخدر استنشاقی، بیشتر اتفاق می افتد.
البته گاهی هم خون دماغ می تواند بدون علت باشد و در بررسی ها علتی برای آن پیدا نشود.
اگر خونریزی مدام تکرار شود، ممکن است نشانه بیماری عمومی مثل اختلالات انعقادی یا خونی، لوسمی (سرطان خون) باشد و حتما باید بیمار بررسی بیشتر شود.

گاهی خون دماغ تظاهر یک بیماری است
اختلال های انعقادی مثل هموفیلی، لوسمی (سرطان خون)، کمبود پلاکت خون، فشارخون بالا و در بچه ها بیماری های تنفسی ویروسی یا بیماری های زمینه ای و خونی از بیماری هایی هستند که یکی از تظاهراتشان می تواند خونریزی از بینی باشد.
بینی افراد عادی در هوای خشک و با دستکاری ممکن است دچار خونریزی خفیف شود، ولی در کسانی که بیماری زمینه ای و خونی دارند، شدیدتر اتفاق می افتد. در سنین بالا نیز علت خونریزی معمولا فشارخون بالا یا مشکلات عروقی است.
وقتی خون دماغ می شویم
خیلی از ما وقتی خودمان یا دیگری دچار خون دماغ می شود، دستپاچه می شویم و نمی دانیم چه کنیم، ولی این متخصص گوش و حلق و بینی توصیه می کند، ضمن حفظ خونسردی این اقدام ها را انجام دهیم:
ابتدا طوری بنشینید که بالا تنه از پایین تنه بالاتر قرار بگیرد. بعد دو پره بینی را آرام با انگشت بگیرید و 5 دقیقه فشار دهید. سپس کمپرس سرد دو طرف بینی بگذارید.
برخی معتقدند کسی که دچار خون دماغ شده، باید سرش را کاملا به عقب متمایل کند، اما این کار اشتباه است و باعث می شود خون به حلق و ریه وارد شود، مخصوصا اگر شدید باشد، حالت نیمه نشسته، بهترین حالت است.

کی باید به پزشک مراجعه کرد؟
اگر خونریزی با اقدام هایی که گفتیم کنترل شد، چه بهتر ولی اگر ادامه پیدا کرد و با این اقدام های ساده بند نیامد چه؟
اگر خونریزی بند نیامد یا حتی زود بند آمد ولی تکرار شد و مدام اتفاق افتاد یا شدید بود، حتما باید به پزشک مراجعه کرد.
اگر خونریزی با علائم دیگری مثل سردرد باشد یا گرفتگی بینی هم وجود داشته باشد، مخصوصا بچه ای که خون دماغ می شود و بینی اش می گیرد، باید حتما به پزشک مراجعه کرد.
اگر ترشح بینی در بچه بدبو باشد، دلیلش این است که جسم خارجی در بینی وجود دارد، مگر این که خلافش ثابت شود.
ترشح خونی مداوم از بینی می تواند نشانه تومور خوش خیم یا بدخیم باشد. تومور خوش خیم آنژیوفیبروم بیشتر در پسرها و تا حوالی اوایل سن بلوغ که تغییرات بینی ایجاد می شود، شایع تر است، ولی گاهی بعد از آن هم دیده می شود.
گاهی خونریزی بینی آنقدر شدید است که برای به وجود نیامدن مشکل جدی برای بیمار و حتی به خطر نیفتادن جان او جراحی لازم است که امروزه با آندوسکوپی انجام می شود

وقتی کار به درمانگاه و بیمارستان می کشد
اگر خونریزی ادامه پیدا کند و شدید باشد، کار به پزشک و بیمارستان می کشد، اما در بیمارستان برای بیمار چه می کنند؟
ابتدا برای بیمار تامپون می گذارند، یعنی یک باند باریک را به پماد آنتی بیوتیک مثل تتراسیکلین آغشته می کنند تا 48 تا 72 ساعت بماند تا خون بند بیاید.
شایع ترین محل خونریزی، قسمت قدامی تیغه بینی است. گاهی در صورت خونریزی طولانی مدت اگر پزشک در معاینه رگ عامل خونریزی را ببیند و محل خونریزی محدود و مشخص باشد، آن را با برق، مواد شیمیایی و رادیوفرکوئنسی می سوزاند.
در کسی که به دلیل فشارخون و لوسمی خون دماغ شده و محل خونریزی اش پراکنده است، نه تنها سوزاندن به نفع بیمار نیست، بلکه وضع را بدتر می کند و باید مشکل زمینه ای حل شود. از سوی دیگر، سوزاندن باید محدود و با دقت باشد، چون اگر با بی احتیاطی باشد، باعث سوراخ شدن تیغه بینی می شود.
گاهی خونریزی بینی آنقدر شدید است که برای به وجود نیامدن مشکل جدی برای بیمار و حتی به خطر نیفتادن جان او جراحی لازم است که امروزه با آندوسکوپی انجام می شود. با این روش هم محل خونریزی مشخص و هم درمان انجام می گیرد، ولی گاهی این هم مفید نیست و از راه گردن، رگ اصلی را (کاروتید خارجی) می بندند.

اگر زیر آفتاب بایستیم، خون دماغ می شویم؟
حالا می رسیم به آنچه ابتدای متن مطرح کردیم و عقیده مادربزرگ ها در مورد این که اگر زیر آفتاب بایستیم، خون دماغ می شویم.
این متخصص گوش و حلق و بینی در این باره می گوید:معمولا بیشتر در فصل زمستان که هوا سرد و خشک است، خون دماغ شایع تر است، مخصوصا در محیط دربسته ای که در آن وسایل گرم کننده وجود دارد، اما اگر در تابستان کسی در معرض گرمای زیاد قرار بگیرد، برای این که بدن بتواند گرما را دفع کند، عروق سطحی گشادتر می شود و خون دماغ در افرادی که مستعد هستند، اتفاق می افتد.

دلایل خون دماغ شدن

دلایل خون دماغ شدن
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 508
برگرفته از tebyan.net
این مطلب مفید بود ؟ 395 113
نظر کاربران
M. T

M. T

سلام، دختر5ساله دارم گاهی خون دماغ میشه از کوچکی این اتفاق افتاد هنوز ادامه داره بیشتر تو خواب اتفاق میفته وقتی دماغشو میشورم همراه خون لخته بزرگ میاد بیرون لطفا راهنمایی کنید. ممنون

پاسخ دادن 77 41
نعیمه

نعیمه

خشکی بینی روغن حیوانی اب کنید ملایم بشه بعد بریزید توی بینیش مواظب باشید داغ نباشه

پاسخ دادن 7 4
محمد

محمد

سلام.من الان 21 سالمه و در کودکی فقط فقط خون دماغ میشدم اصلا نه بازی میتونستم بکنم نه چیزی. فقط خون دماغ.خیلی دکتر رفتیم و راه های خیلی زیادی دادن. اخر گفتن باید رگ تو بینی با لیزر سوزونده بشه. بعدش با معرفی یه دکتر دیگه رفتیم و فقط وفقط یه پماد ویتامین A+D که همه جا هم هست نوشت. گفت شب ها اندازه نوخود بزنین تو بینی. نزدیک یه هفته ده روز انجام دادیم و دیگه کلااااا قطع شد. حتما امتحان کنین. ممنون

پاسخ دادن 6 2
NiLa

NiLa

سلام ببخشید مادر من الان چن روزه که بیهوا خون دماغ میشه میخواستم بدونم دلیلش چیه لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

پاسخ دادن 17 10
محمد ژ

محمد ژ

سلام وقت بخیر. احتمال زیاد محیط درون بینی خشک میمونه و با یه ضربه یا فشار کوچیک از بیرون بینی موجب خون دماغی میشه. توصیه میکنم از پماد ویتامین A+D حتما استفاده کنین. به طوری که سر یه گوش پاک کن یه کم از پماد بزنین اندازه نخود و تا جایی که میتونه ببره داخل تر و از بیرن با انگشت فشار بده که پماد توی بینی بمونه. یه هفته انجام بدین موقع خواب. انشالله بهتر میشه. ممنون

پاسخ دادن 0 0
مهناز

مهناز

باسلام من الان نزدیک به هفت هشت ساله مداوم خون دماغ میشم به حدی شدیده که تیکه های خون ازبینیم خیلی بزرگ میاد به دکترهم مراجعه کردم گفتن مشکل مخاط بینی خشک است بهم پماد وقرص دادن مصرف کردم ولی هیچ تاثیری نداشت همین دیروزم نزدیک به پنج بار خون دماغ شدم چکارکنم

پاسخ دادن 4 1
نیلا

نیلا

سلام من نیلا هستم 17سالمه جدیدن خون دماغ میشم البته وقتی استرس دارم یا ناراحتم

پاسخ دادن 10 6
محمد ژ

محمد ژ

سلام. اگه سابقه خانوادگی دارین حتما به پزشک مراجعه کنین. در غیر این صورت اگه دوران کودکی خون دماغ میشدین رگ بینیتون خیلی حساس شده و کامل کامل ترمیم نمیشه و در نتیجه نازک و حساس میشه. وقتی استرس دارین یا عصبی میشین گردش خونتون بیشتر میشه و رگ ها گشاد تر میشن تا خون بیشتر جریان داشته باشه و چون رگ بینیتون ضعبف هست توان گشاد شدن رو نداره وقتی شروع به گشاد شدن میکنه رگ از همون جای همیشگی که ضعیف هست دچار پارگی میشه و خون دماغ میشین.توصیم بهتون اینه که همیشه از پماد ویتامین A+Dستفده کنین . چندین ماه مراقب باشین تا بلکه رگ کاملا ترمیم بشه. موفق باشید.

پاسخ دادن 0 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف