قاعدگی طولانی
مشکلات تیروئیدی ممکن است باعث قاعدگی های طولانی مدت و عجیب شود عوامل دیگری مانند پلی کیستیک و بارداری نیز از علل آن هستند.

طولانی شدن قاعدگی و دلایلی که چرا پریود طولانی می شود

مدت زمان قاعدگی با کمی تغییر تقریبا در تمامی خانمها یکی است و اما اگر قاعدگی طولانی مدت با خونریزی زیاد همراه باشد حتما علت بروز یک بیماری است که توسط پزشک تشخیص داده می شود.

خونریزی هر ماه از واژن در حال حاضر نوعی درد است, بنابراین زمانی که پریود کمی طولانی تر از معمول می شود, می تواند کاملاً دیوانه کننده باشد. یک پریود معمولی بین دو تا هفت روز است.

اگر دوره شما یک روز یا دو روز بیشتر یا کم تر از معمول است و شما هیچ مشکلی ندارید (مانند درد قاعدگی زیاد یا خونریزی شدید),جایی برای نگران نیست اما اگر طولانی شدن قاعدگی و ادامه دار شدن خونریزی پریودتان بیش از حد نرمال شد باید به متخصص زنان مراجعه کنید.

قاعدگی طولانی

قاعدگی طولانی و خونریزی غیرطبیعی زنان 

علل و دلایل طولانی شدن قاعدگی و خونریزی شدید 

1. IUD دارید:

یکی از علل شایع پریودهای طولانی در زنان جوان, وسایل داخل رحمی (آی یو دی), نوعی کنترل بارداری است که مستقیماً در دهانه رحم قرار می گیرند.

دو نوع اصلی وجود دارد:یک آی یو دی بدون هورمونی، و آی یو دی مبتنی بر مس ( مثل پاراگارد) و آی یو دی هورمونی، پروژستینی (مثل مینرا و اسکیلا). هر دو اینها می توانند باعث خونریزی طولانی مدت شوند, به خصوص بعد از جاگذاری.

پریودهای طولانی و سنگین , تاثیر شناخته شده iud مس است. با استفاده از iud, اگر پریودهای طولانی شما بعد از سه سیکل بهتر نشد, باید به پزشک مراجعه کنید.

دستگاه آی یو دی

قاعدگی طولانی و علت خونریزی طولانی زنانه 

قاعدگی طولانی چه دلایلی دارد؟

2. تخمک گذاری:

قاعدگی, روش بدن شما برای خلاص شدن از خون و بافت های اضافی است که برای باروری جمع شده بودند, اما گاهی اوقات علایم هورمونی می آیند و وقتی تخمک را آزاد می کنند, خونریزی میکنید.

این اتفاق زمانی رخ می دهد که میزان اندکی از استروژن به اطراف تخمک گذاری نزدیک می شود و باعث ایجاد لکه هایی می شود. 

3. بارداری:

لطفا کمی صبر کنید:آیا این علامت حاملگی نیست؟ بله, اما نه همیشه. علت شایع برای قاعدگی غیر عادی و خونریزی طولانی , بارداری است. نشانه های معمول بارداری مانند حالت تهوع ممکن است وجود نداشته باشد. هر زمانی که زنی خونریزی غیر معمول دارد, باید آزمایش خون بارداری بدهد.

علائم بارداری

علت قاعدگی طولانی مدت چیست؟ 

چه عاملی باعث قاعدگی طولانی می شوند؟

4. روش های ضدبارداری هورمونی:

هر چیزی که هورمون های شما را تحریک کند پتانسیل بیشتری برای پریودهای طولانی دارد. این شامل تمام انواع روش های کنترل بارداری هورمونی مانند قرص, برچسب, حلقه, عکس و ایمپلنت است.

خبر خوب این است که گزینه های زیادی با سطوح مختلف و انواع هورمون ها وجود دارند, بنابراین اگر بدنتان به یک نوع یا مقدار پاسخ خوبی نمی دهد, برایتان شانس خوبی وجود دارد که بتوانید یکی دیگر را امتحان کنید.

قرص ضدبارداری

موارد تاثیر گذار در قاعدگی های طولانی  

قاعدگی طولانی به چه علت رخ می دهد؟

5. سقط زود هنگام جنین:

سقط جنین اولیه خیلی بیشتر از آن چیزی که فکر کنید، شایع است.بیش از نیمی از همه بارداری ها به سقط جنین ختم می شود, اغلب قبل از این که زنان حتی متوجه نمی شوند که باردار بودند. 

6. PCOS سندرم تخمدان پلی کیستیک :

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) در حدود 80 درصد از زنان در سنین باروری را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری به کیست اطلاق می شود که روی تخمدان ها رشد می کنند, از بلوغ جلوگیری می کنند و اغلب باعث ناباروری زنان می شود.

PCOS همچنین باعث تخریب سطح هورمونی, افزایش وزن, رشد موهای اضافی و پریودهای طولانی مدت می شود.اگر شما پریودهای خیلی طولانی همراه با علائم دیگر pcos را دارید, مانند میگرن, رشد موی صورت و افزایش وزن, با متخصص زنان و زایمان مشورت کنید.

سندرم پلی کیستیک

بررسی علل و عوامل قاعدگی های طولانی  

مشکلاتی که موجب قاعدگی طولانی می شوند

7. مشکلات تیروئیدی:

براساس اعلام اداره بهداشت زنان, از هر 8 زن، یک زن دارای کم کاری تیرویید در برخی نقاط زندگی خود است.تیروئید غده کوچکی است که هورمون ها را کنترل می کند که بسیاری از سیستم ها را در بدن تنظیم می کند, از جمله سوزاندن کالری, تپش قلب و قاعدگی. 

8. اختلال خونی:

این مورد نادر است, اما ممکن است که پریودهای طولانی نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد, مانند بیماری قند خون. بعضی از این ها, مانند بیماری هموفیلی یا وون ویلبرند است، که عامل ژنتیکی دارند با این حال, اگر پریودهایتان به مدت خیلی طولانی بود؛ ارزش چک کردن برای آزمایش های رد اختلال خونی را دارد.

اختلال خونی

علل قاعدگی طولانی در زنان و دختران جوان 

از دلایل قاعدگی طولانی چه می دانید؟

9. پولیپ رحم و یا فیبروئیدها:

ناهنجاری های رحمی مانند پولیپ یا فیبروئیدها می توانند منجر به پریودهای طولانی شوند, زیرا حفره آندومتر را مخدوش می کنند که این می تواند منجر به افزایش جریان خون شود.

اینها به نظر ترسناک می رسد, اما بسیار شایع هستندو بیشتر از 80 % از زنان حداقل یک بار این را تجربه کرده اند و این تومورهای خوش خیم اغلب علایمی ندارند و اگر هم داشته باشند, معمولاً باعث پریودهای طولانی می شود. 

10. سرطان رحم تشخیص داده نشده:

خونریزی غیرطبیعی واژینال - مانند خونریزی بعد از رابطه جنسی , خونریزی و لکه بینی بین دوره ها می تواند نشانه سرطان رحم باشند. از آنجا که ناهنجاری های گردن رحمی را می توان از طریق پاپ اسمیر و آزمون های hpv تشخیص داد, دقت کنید که همیشه به پزشک خود در مورد سابقه فامیلی درباره سرطان زنان بگویید.

سرطان رحم

آیا قاعدگی طولانی خطرناک است؟ 

قاعدگی طولانی نشانه چیست؟

11. آمادگی بدن برای یائسگی:

یائسگی, که به لحاظ فنی به این معنی است که شما 12 ماه بدون خونریزی هستید و در زنان بالای 50 سال رخ می دهد.کاهش طبیعی هورمون ها منجر به یائسگی می شود.زمانی که اتفاق می افتد, ممکن است متوجه شوید که پریودهایتان طولانی تر یا کوتاه تر می شوند. 

تمام علل و دلایل خونریزی های غیرطبیعی واژینال و طولانی مدت شدن قاعدگی 

اما علت خونریزی غیرطبیعی واژینال چیست؟ از نگاه دیگری به این سوال شما کاربران نمناکی پاسخ خواهیم داد ؛ بسیاری از زنان خونریزی غیرطبیعی واژینال دارند یا لک هایی را بین دوره های پریودیشان می بینند. خونریزی واژینال در این مواقع غیرطبیعی هستند: 

  • زمانی که انتظار پریود ندارید
  • زمانی که جریان خونی قاعدگی شما سبک تر یا سنگین تر از آن چیزی است که برایتان طبیعی و نرمال است
  • زمانی که انتظار پریود شدن نمی رود, مانند قبل از 9 سالگی, زمانی که باردار هستید و یا بعد از یائسگی

یائسگی و خونریزی

قاعدگی طولانی و عجیب و غریب در زنان 

قاعدگی طولانی و علل خونریزی غیرطبیعی:

خونریزی غیرطبیعی رحمی علل احتمالی زیادی دارند ، از آنجا که خونریزی می تواند به معنای یک مشکل در بارداری باشد, بارداری همیشه باید در دوران باروری باشد.دیدن حداقل خونریزی ممکن است طبیعی باشد. اما هر خونریزی در طول بارداری باید توسط پزشک مورد ارزیابی قرار گیرد.

خونریزی شدید واژینال یا خونریزی که 12 هفته قبل اتفاق بیفتد؛ ممکن است به معنی یک مشکل جدی مثل حاملگی خارج از رحم یا سقط جنین باشد.خونریزی شدید واژینال یا خونریزی که بعد از 12 هفته اتفاق بیفتد, ممکن است به معنی یک مشکل جدی مانند جفت گزینی باشد.

خونریزی غیر طبیعی

دلایل قاعدگی طولانی و خونریزی های غیر طبیعی 

آیا قاعدگی طولانی و غیر طبیعی نگران کننده است؟

تخمک گذاری می تواند باعث خونریزی وسط چرخه قاعدگی شود. 

سندروم تخمدان پلی کیستیک (pcos) نوعی عدم تعادل هورمونی است که مانع تخمک گذاری طبیعی می شود و موجب خونریزی غیرطبیعی می شود. 

داروهایی, مانند قرص های کنترل بارداری, گاهی باعث خونریزی واژینال می شوند. در چند ماه اول ممکن است خونریزی جزئی داشته باشید.

اگر قرص خود را هر روز به طور منظم مصرف نکنید، ممکن است خونریزی داشته باشید.

مصرف قرص

موثرهای پریود و قاعدگی های طولانی  

همه چیز درباره علل قاعدگی عجیب و طولانی مدت

وسیله داخل رحمی (IUD) نیز ممکن است شانس شما برای لکه بینی یا پریودهای سنگین را افزایش دهد. 

عفونت در اندام های تناسلی (واژن, گردن رحم, رحم, لوله های فالوپ, یا تخمدان ها) ممکن است سبب خونریزی واژینال, به ویژه پس از مقاربت, شود. 

بیماری التهابی لگن (PID) باعث التهاب و یا عفونت رحم, لوله های رحمی و یا تخمدان ها می شود که می تواند موجب خونریزی غیرطبیعی شود.

پریود طولانی

علل قاعدگی های سنگین و طولانی  

سایر علل خونریزی واژینال شامل موارد زیر است:

رابطه جنسی زیاد.

وجود شی داخل واژن.

فیبروئید رحم، که علت شایع پریودهای سخت است.

مشکلات ساختاری مانند بیرون زدگی مجرا یا پولیپ.

سرطان دهانه رحم, تخمدان ها یا واژن.

استرس عاطفی افراطی و ورزش بیش از حد. اما ورزش بیش از حد باعث نبود قاعدگی می شود.

استرس زنان

پریود و قاعدگی های طولانی و نامنظم

بیماری های دیگری مانند پرکاری تیروئید یا دیابت

خونریزی شدید در هفته های اول پس از سقط جنین ممکن است به این دلیل رخ دهد که رحم به اندازه قبل از بارداری منقبض نشده یا به این دلیل که بافت جنینی در رحم باقی مانده است. 

اگر شما 40 ساله یا مسن تر هستید, خونریزی واژینال غیرطبیعی، برای شما ممکن است به این معنی باشد که در حال ورود به یایسگی هستید.درمان خونریزی واژینال طبیعی به علت خونریزی بستگی دارد پس هرگز بدون مشورت با پزشک اقدام به درمان نکنید.

 

هر آنچه که علت طولانی شدن قاعدگی و خونریزی غیرطبیعی واژینال است

3.8322
این مطلب مفید بود ؟24577
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : cigna / health24 / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
برچسب :
16 نظر به ثبت رسیده است
الهام 1395-11-15
مدت یک ماه است خونریزی دارم فیبرمی به اندازه ی 35میلی متر در سمت خلفی راست رحم دارم ولی چون سینه ی فیبرو کیستیک دارم نمی توانم از دارو های حرمنی استفاده کنم باید برای خونریزی چه کار کنم
15676
فرناز1396-02-17
سلام و عرض احترام من سي و سه سالمه و سه سال پيش سزارين كردم و الان ميخوام بدونم كه علت كم و زياد شدن خون قاعدگيم چيه يعني يكي در ميون ميان دوره هام شدت و كاهش پيدا ميكنه آيا علت خاصي داره يا طبيعيه !؟؟ممنونم از شما
8237
Mahdis1396-03-04
من 15سالمه. دوره های پریودم 10روزس ولی گاهی بعدازده روز هم لکه و خون میبینم مشکل چیه نگرانم؟
17894
شهره1396-04-18
دوستان عزیز - طولانی شدن مدت زمان پریود به خیلی عوامل بستگی داره - اما در خود من بدلیل کمبود ویتامین دی , باعث شده بود که ماهها پشت سر هم پریود باشم - مثلا شش ماه تمام پریود بودم و روال زندگی کاملا از دستم خارج شده بود - با خوردن ویتامین دی روزانه , این مشکل خدا رو شکر برای من حل شده است . امکان دارد دلیل طولانی شدن پریود کیست یا کمبود ویتامین باشد. لطفا بررسی کنید
6927
مهتاب1396-11-01
سلام ،من 26 سالمه،ومجردم،دوره پریدم تقریبا 15 روز طول میکشه ولی خون ریزیم فقط 4روز شدید بقیش لکه سیاه هست،والبته کم کاری تیرویید هم دارم و قر ص مصرف میکنم اگر پاسخ بدید ممنون میشم.
11666
مهربان1396-11-01
سلام ،من ۲۸ سال و تا الان پریودی منظمی داشنم این ماه دوبار پریود شدم دقیقا بعد گذاشت یک هفته هیچ مشکلی خاصی نداشتم بار دوم الان پریودیم ۸ روز طول کشیده لطفا راهنمایم کنید نگرانم
12853
شادی1396-12-17
با سلام. ممنون از مطالب مفیدتون.من همیشه قاعدگی منظم داشتم,7روزه با درد فقط 4 روز. اما اینبار 21 روزه که پریود هستم و تمام 21 روز خونی که از بدنم خارج شده, قهوه ای متمایل به سیاه هست. اینکه یکبار اتفاق افتاده طبیعیه یا باید به پزشک مراجعه کنم.به شدت نگرانم. اگر امکانش هست راهنمایی بفرمایید. با تشکر
183105
زهرا1397-01-27
سلام من همیشه یکی دوروز پریودم اینور و اونور میشد مثلا ۱۱ ام یا ص۱۲ ام فوقش ۱۴ ام اما این ماه ۱۸ ام شدم والان که ۲۷ ام هست بازم پریودم وخون میاد کم میاد این اخریا ولی خون قرمز میاد ...علتش چی میتونه باشه
6653
mahede1397-07-01
سلام من حدود ۵ ماه نشدم و الان که شدم ۷ ۸ روز طول کشیده ولی قبلا ۷ روزه بودم
2311
Atefe1397-06-04
حتما حتما برودکتر
209
خدیجه 1397-02-14
پریود من 10روز طول میکشه علت چیه نگرانم راهنمایی کنید
5940
بی تا1397-04-04
سلام.من تیرماه سال ۹۶ بعلت اینکه در دوران قاعدگی خونریزی زیادی دارم به پزشک مراجعه کردم.و یک امپول داد که ضد بارداری بود و گفت هر ۳ ماه به ۳ماه تزریق کنم.من از وقتی این امپول هارو زدم خونریزیم تمام نمیشه.در حد ۲ یا۳ روز تمام میشه و دوباره شروع میشه.تورو خدا کمکم کنید باید چکار کنم.۱ساله که دائم پریودم
5025
شیرین1397-04-13
سلام من ۲۴ سالمه همیشه پریودام مرتب میشه ولی اینبار قبله پریودم ۴ تا قرص ال دی خوردم.که الان ۱۱ روزه مریودم قطع نمیشه.باید برم دکتر؟بنظرتون از قرصاص یا مشکل دیگه ای دارم؟برا قط شدنش چیوار کنم
6646
شقایق1397-06-14
من همیشه مرتب پریود میشدم ولی این اواخر یکی دو ماه پریود نشدم بعد حدود بیست بیست و پنج روز لکه بینی داشتم الانم ۱۶ روزه ک پریودم یکم شدید تر شده چیکار باید کنم خیلی نگرانم خونریزیم خیلی شدید نی ولی طولانیه تا حالا اینجوری نشدم
6237
مریم1397-07-22
حتما دکتر برو
1814
Sara1397-08-18
سلام من هفده سالمه پریودیم منظم بود ولی الان هفت روز لکه سیاه داشتم و بعد خون ریزیم شروع شد لطفا راهنمایم کنین نگرانم؟
6843
وبگردی