نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها عادت های روزانه ای که باعث کمر درد میشوند
کمر درد ، عادت های روزانه
از شایع ترین علل کمر درد میتوان عادت های روزانه ای را نام برد که شاید فکر نمیکردید بتوانند باعث ایجاد کمر درد شوند.

عادت های رایجی که ایجاد کمر درد میکنند

 
کمردرد، مشکل شایعی است که بسیاری از افراد در طول زندگی با آن روبه رو می شوند.آمار نشان می دهد که 80درصد از افراد در دوران زندگی خود حداقل یک مرتبه به علت کمردرد به پزشک مراجعه کرده اند.

کمر درد، تقریبا شابع ترین درد این روزهای جامعه ی ما مخصوصا برای بانوان است که برخی از دلایل آن باعث تعجب شما خواهد شد.

تقریبا هرکسی که می شناسید، از پدربزرگتان گرفته تا دوستان و همکارانتان، از درد کمر شکایت می کنند. این درد یکی از شایع ترین دردها است به طوری که حدود 80 درصد آمریکایی ها لااقل یک بار در عمرشان دچار کمردرد می شوند. دردها و اسپاسم هایی که در ناحیه ی کمر احساس می کنید، توسط عادت های روزانه مثل خانه داری و سیگار کشیدن تشدید می شوند.

کمر درد

کمر درد چه عللی دارد؟

با افزایش سن، مفاصل سفتر می شوند و از انعطاف پذیری کمتری برخوردار می شوند، مایع روان کننده داخل مفاصل کاهش می یابد، غضروف ها همدیگر را می سابند و اطراف مفاصل ممکن است متورم شود. این ها دلایلی هستند که بیشتر مردم در سن بالای 60 سالگی به انحطاط ستون فقرات دچار می شوند.

معمولا بیشتر مردم به سبب بلند کردن اجسام سنگین کمردرد می گیرند، ولی در ادامه می خواهیم 6 عادتی را بررسی کنیم که به صورت غیرقابل پیشبینی باعث کمردرد می شوند.

تشک نرم

یک تشک خوب تشکی است که نه تنها برای خواب مناسب باشد بلکه باید سلامتی فرد را نیز در نظر بگیرد، مثل کمردرد. خوابیدن روی تشک نرم منجر به فشار روی کمر می شود و درنهایت می تواند باعث شروع کمردرد شود.

تحقیقاتی که در سال 2003 انجام شده است نشان می دهد، کسانی که روی تشک های نیمه سفت می خوابند، نسبت به کسانی که در تشک های سفت می خوابند، یک دوم کمتر به کمردرد مبتلا می شوند. تشک های نیمه سفت کمک می کنند ستون فقرات در طول شب استراحت کند.

حرف زدن با تلفن

تلفن های همراه باعث می شوند عادت های بد به راحتی روی شما ماندگار شوند.

حرف زدن با تلفن، پیامک زدن، ایمیل زدن و کارهایی از این قبیل که معمولاً با گوشی های هوشمند انجام می گیرد، فشار زیادی را به گردن و کل ستون فقرات وارد می کنند. تحقیقاتی در سال 2009 که در دانشگاه تمپل (Temple) انجام شد نشان می دهد، پیامک دادن در بیشتر اوقات سبب درد در شانه ها، گردن و کمر می شود.

طرز استفاده و همچنین حالت مناسب شما در حال استفاده از تلفن همراه می تواند دردهای کمر مرتبط با تلفن همراه را کاهش دهد. حالت مناسب یعنی سر شما رو به بالا باشد، گوش هایتان در راستای شانه هایتان باشد و شانه هایتان صاف و در حال استراحت باشند.

خانه داری

انجام کارهای خانگی برخی اوقات سبب درد واقعی می شوند، البته به خاطر دلایل دیگری ازآنچه شما فکرش را می کند.

تحقیقاتی در سال 2006 انجام شد که نشان می دهد انجام دادن کارهای سنگین خانگی از قبیل لباس شستن، جارو کشیدن، شستن ظروف و یا حتی حمل کردن وسایلی که از بازار خرید کرده اید، بیشترین دلایل کمردرد را شامل می شوند که در این کارها شما مجبور هستید کمرتان را به تناوب خم کنید.

این خم شدن متناوب باعث درد در کمر و گردن می شود. برای جلوگیری از این عارضه، می توانید زانوهایتان را مقداری خم کنید و از خم شدن کمر جلوگیری کنید تا فشار زیادی بر آن وارد نشود.

پوشیدن کفش های پاشنه بلند و دمپایی انگشتی

کفش پاشنه بلند اکثراً در میهمانی ها استفاده می شوند و دمپایی هایی انگشتی برای راحتی مورداستفاده قرار می گیرند. بااین حال، هردوی این ها می توانند باعث درد در ستون فقرات شوند. تحقیقاتی که در سال 2010 انجام شد نشان می دهد کفش های پاشنه بلند به خاطر انحنایی که در بدن ایجاد می کنند باعث کمردرد می شوند.

دکتر سورو (Surve)، معاون مرکز هنرهای نمایشی بهداشتی و استادیار دانشگاه تگزاس شمالی مرکز پزشکی و سلامت در شهر تگزاس معتقد است کفش های پاشنه بلند تأثیرات قابل توجهی بر کمر دارد:

«کفش های پاشنه بلند، پا را در زاویه نگه می دارند و مفاصل را در حالتی غیرمعمول قرار می دهند، بدین ترتیب این تأثیرات محدود به پا نمی شوند.»به باور دکتر سورو کفش های پاشنه بلند بدن را از حالت طبیعی خارج می کنند.

همچنین دمپایی های انگشتی فواصل قدم های شمارا کوتاه تر می کنند و همچنین فشاری غیرعادی را به پای شما، کمر و اندام تحتانی وارد می کند.

دمپایی های انگشتی به لبه ی پا فشار بیشتری نسبت به پاشنه وارد می کند که سبب چرخشی جزئی در قسمت زیر پایتان می شود. بر اساس تحقیقات موسسه ی سلامت ستون فقرات فلوریدا، این تغییر درجه در قدم برداشتن باعث چرخیدن کمر می شود. این درد در ناحیه ی تحتانی رفته رفته بیشتر می شود.

رژیم غذایی ضعیف

رژیم غذایی که بیشتر آن را غذاهای فراوری شده و مواد قندی تشکیل می دهد، می تواند سبب تورم اسپایک (Spike) در بدن شود که درنهایت به کمردرد منجر می شود. نتایج تحقیقاتی که در سال 2014 در ژورنال آسیایی ستون فقرات منتشرشده است، نشان می دهد تقریباً 31 درصد از زنان و 25 درصد از مردانی که کمردرد داشته اند، از وضعیت گوارشی نیز رنج می برده اند.

مثلاً شکم درد داشته اند یا غذا در آن ها سنگینی می کرده است. رابط بین رژیم غذایی و کمردرد، تورم است. غذای پرچرب و شیرین باعث تحریک تورم در بدن می شوند که این تورم به ناحیه ی پایینی کمر نیز شامل می شود. انتخاب درست مواد غذایی سالم، مثل پروتئین هایی از قبیل گوشت تازه یا دانه ها، غلات کامل مثل برنج قهوه ای و سبزی ها می تواند از درد کمر جلوگیری کنند.

سیگار

تا جایی که می دانیم، سیگار باعث صدمه زدن به شُش ها می شود ولی باعث تعجب است که بدانید سیگار می تواند باعث درد در ناحیه ی ستون فقرات شود.

بر اساس تحقیقاتی که در سال 2001 در دانشگاه هاپکینز (Hopkins) انجام شد، سیگار کشیدن جریان خون رسانی به دیسک های کمر را کاهش می دهد که درنتیجه دیسک های کمر دچار پیری زودرس می شوند.

درنهایت سیگار کشیدن می تواند باعث درد در ناحیه ی پایین کمر شود. سیگاری های جوان بیشتر در معرض درد کمر مرتبط با سیگار هستند چون جوان ترها بیشتر عاداتی را انجام می دهند که منجر به تصلب شریان می شود، مثل استفاده ی زیاد از فست فودها.

عادت های روزانه ای که باعث کمر درد میشوند

عادت های روزانه ای که باعث کمر درد میشوند
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 11
برگرفته از سلامتی -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 11 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف