نمناک سرگرمیگوناگون دندان صدف کوهی محکم ترین ماده جهان + عکس
صدف کوهی ، دندان صدف کوهی
قوی ترین ماده طبیعی که تا به این حال به تار عنکبوت اختصاص داشت حال با تحقیقات و بررسی های علمی، محققان دندان گونه ای صدف کوهی را که حتی سخت تر از کولار و قویتر از ابریشم عنکبوت است را شناسایی کرده اند.

به تازگی طبق تحقیقات صورت گرفته توسط محققان انگلیس کشف جدیدی در طبیعت صورت گرفته است که مربوط به دندان گونه ای صدف کوهی است که این گونه از دندان صدف عنوان قوی ترین و محکم ترین ماده طبیعی جهان را به خود اختصاص داده است. رمز قدرت دندان صدف کوهی در اندازه ساختار فیبری آن نهفته است؛ الیاف کامپوزیتی دندان این موجود هزار برابر نازک تر از نانوالیاف ساخت بشر هستند که در هواپیما، جلیقه ضدگلوله و قاب دوچرخه استفاده می شوند؛ ترکیب بیولوژیکی دندان صدف کوهی، مخلوطی از اکسیدآهن معدنی گوتیت و کیتین است که مانند پلاستیک طبیعی عمل می کند.

ابریشم عنکبوت یکی از محکم ترین الیاف طبیعی در طبیعت محسوب می شود؛ تار عنکبوت به نرمی ابریشم و سختی فولاد است و گفته می شود که پنج برابر فولاد قدرت دارد.

قدرتمندترین نمونه ابریشم عنکبوت که تاکنون شناسایی شده است، مربوط به عنکبوت درختی داروین است که تارهایی 10 برابر محکم تر از کولار می تند.

اما محققان دانشگاه ساوت هاپمتون موفق به شناسایی رقیب جدی برای ابریشم عنکبوت شده اند؛ دندان گونه ای صدف کوهی موسوم به patella vulgate حتی سخت تر از کولار و قویتر از ابریشم عنکبوت است.

دندان صدف کوهی

«آسا باربر» سرپرست تیم تحقیقاتی تأکید کرد:صدف کوهی (Limpet) نوعی حلزون کوچک است که در اقیانوس تا اعماق تاریک دره ها زندگی می کند؛ بررسی ها نشان می دهد، دندان های این موجود 10 درصد محکم تر از تار عنکبوت است.

محققان نمونه دندان این موجود را در زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار داده و دریافتند، طول دندان یک میلیمتر است.

دندان صدف کوهی محکم ترین ماده جهان + عکس

دندان صدف کوهی محکم ترین ماده جهان + عکس
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 23
برگرفته از تابناک - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 20 3
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف