دندان عفونی
طبق یک تحقیق جدید، عفونت درمان نشده ریشه دندان که متداول بوده و بدون علامت است، موجب افزایش ریسک بیماری های قلبی می شود.

پوسیدگی دندان متداول ترین علت عفونت ریشه دندان

درمان عفونت و عصب کشی دندان که همان درمان کانال ریشه است مانند هر نوع مراقبت و اقدام زمان مناسبی دارد که زودتر و دیرتر انجام شدن ان می تواند سلامت دندان ها را به خطر بیاندازد و علاوه برآن فرد را در معرض ابتلا به بیماری های خطرناکتری قرار دهد.

رابطه عفونت دندان با بیماری های قلبی

به گفته محققان دانشگاه هلسینکی فنلاند، سندروم حاد عروق کرونر 2.7 بار در بین بیماران مبتلا به عفونت ریشه دندان نسبت به افراد دیگر متداول تر است.
عفونت ریشه دندان یک نوع واکنش دفاعی بدن در مقابل عفونت میکروبی در پالپ دندان است. پوسیدگی دندان متداول ترین علت عفونت ریشه دندان محسوب می شود.
این مطالعه شامل 508 بیمار فنلاندی با میانگین سنی 62 سال بود که در زمان مطالعه علائم قلبی را تجربه کرده بودند.
انسداد عروق کرونر از طریق آنژیوگرافی آزمایش شد و مشخص شد 36 درصد این افراد مبتلا به بیماری ثابت انسداد عروق کرونر، 33 درصد در معرض ابتلا به سندروم حاد عروق کرونر و 31 درصد هم فارغ از ابتلا به بیماری عروق کرونر بودند.
دندان های این افراد هم با استفاده از توپوگرافی پانورامیک دندان ها و فک بررسی شد و مشحص شد بالغ بر 58 درصد آنها مبتلا به یک یا چند زخم التهابی بودند.

درمان پوسیدگی دندان

نتایج این تحقیقات نشان می دهد اجرای درمان روت کانال در مواجهه با دندان های پوسیده، خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را به میزان زیادی کاهش می دهد.
این محققان همچنین دریافتند عفونت ریشه دندان با وجود میزان بالای آنتی بادی در خون که مرتبط با باکتری های متداول عامل اینگونه عفونت هاست، ارتباط دارد. این مسئله نشان می دهد عفونت های دهانی بر سایر بخش های بدن هم تاثیر می گذارند.

دندان عفونی چه ربطی به بیماری های قلبی دارد؟

3.715
این مطلب مفید بود ؟114
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از مهر -/ر
وبگردی