نمناک فرهنگ و هنرتاریخ و تمدن دودکش جن در ماهنشان زنجان + تصاویر
دودکش جن ماهنشان ، دودكش جن
دودکش جن نام یکی از پدیده ها و جاذبه های گردشگری در شهرستان ماهنشان واقع در استان زنجان میباشد که در ادامه تصاویری از این پدیده را مشاهده میکنید.
تاریخ انتشار : 16 آذر 1393

پدیده ها می توانند بزرگی و بلندی های متفاوتی داشته باشند و از اندازه یک انسان معمولی تا چندین ده متر باشند در مناطق مختلف ایران همچون شهرستان ماهنشان واقع در استان زنجان نیز پدیده ای به نام دودکش جن قابل مشاهده است که یکی از جاذبه های گردشگری محسوب می شود.
دودکش جن در 20 کیلومتری شهر ماهنشان و 120 کیلومتری زنجان قرار دارد. این پدیده طبیعی در اصطلاح زمین شناسی «هودو» (Hoodoo) نامیده می شود و در اصل نوعی سنگ به شکل قارچ می باشد که بر اثر فرسایش پدید آمده و شبیه به مناره بلند و نازکی است که سنگ دیگری روی آن قرار گرفته است.


دودکش جن

دودکش جن ماهنشان 

دودکش جن

جاذبه گردشگری زنجان

هودوها بیشتر در آمریکا دیده می شوند که یک نمونه از آن ها در منطقه برایس کنیون می باشد که تصاویر آن نیز بسیار مشهور است. در غرب رودخانه می سی سی پی و شرق کوه های راکی آمریکا و کانادا نیز این پدیده های طبیعی دیده شده اند.
در کپه داغ ترکیه نیز وجود دارند که مردم داخل آن ها زندگی می کنند. در صربستان و تایوان نیز این مناظر دیده شده اند. در بخش فرانسوی کوه های آلپ این پدیده را به نام «خانم هایی با موهای درست شده» می شناسند.
در روستای وردیج در نزدیکی منطقه وردآورد نیز نمونه هایی وجود دارد که به خاطر شکل و نوع فرسایش، آن ها را هودو می نامند اما فقط در زنجان آن ها را دودکش جن نام گذاشته اند که در این خصوص دلیل مشخصی وجود ندارد و شاید به اعتقادات کهن مردم این خطّه برمی گردد.
در ادامه چند عکس از اشکال هودو در دیگر مناطق مشاهده می کنید:

هودو در آمریکا

هودو در آمریکا

هودو در ترکیه

هودو در ترکیه

هودو در وردیج تهران

هودو در وردیج تهران

دودکش جن ، تصاویری از دودکش جن در زنجان

دودکش جن در ماهنشان زنجان + تصاویر
:
امتیاز : 3.7 تعداد رای : 80
برگرفته از جام نیوز - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 59 21
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف