نمناک سرگرمیآیا میدانید حقایق جالبی که درباره دوزیستان نمی دانید
دوزیستان ، حیوانات
دوزیستان دسته ای از حیوانات هستند که یک مرحله تکاملی مهم بین ماهی های ساکن آب و پستانداران و خزندگان ساکن خشکی را نشان می دهند،در این بخش حقایقی جالب از این موجودات بدانید.

حقایق خواندنی از دوزیستان

دوزیستان دسته ای از حیوانات هستند که یک مرحله تکاملی مهم بین ماهی های ساکن آب و پستانداران و خزندگان ساکن خشکی را نشان می دهند. آن ها جزء جالبترین حیوانات زمین هستند که تعدادشان به سرعت در حال کاهش است.

این جانوران پس از گذراندن مراحلی که به آن دگردیسی می گویند. آب شش ها و باله ها را از دست می دهند. و دارای دست و پا و یک جفت شش می شوند و می توانند در خشکی ادامه حیات دهند.

زیست گاه های آبی و خشکی دارای ویژگی های متضادی هستند.برای مثال میزان اکسیژن موجود در خشکی 20 برابر میزان اکسیژن موجود در آب است. بنابراین اکسیژن گیری در آب به مراتب دشوارتر است.آب به مراتب چگال تر از هواست (1000 برابر سنگین تر) بنابراین جانوران ساکن در آب در هنگام حرکت، با مقاومت بیشتری مواجهند. دمای آب نسبت به دمای خشکی به مراتب پایدار تر است. و در عوض زیست گاه های خشکی تنوع بیشتری دارند.

شرایط نگه داری و محافظت از تخم ها و نوزادان در خشکی بهتر از آب است.

بنابراین برخی از رده های جانوری به تدریج با تحولات بسیار زیادی که به تدریج رخ داده است آب را ترک کرده و ساکن خشکی شده اند.

و در این بین دوزیستان اولین مهره دارانی بوده اند که زندگی در خشکی را آغاز کرده اند. با این وجود پس از حدود 350 میلیون سال تحول، هنوز هم به طورکامل با زندگی در خشکی سازگار نشده اند و بسیاری از ساختارهای زندگی در آب را با خود دارند. اما به هر حال از این جهت که حلقه ای از زنجیرهای تحول از حالت آب زی سکونت در خشکی هستند، اهمیت زیادی دارند.

برخلاف بیشتر حیوانات، دوزیستانی مثل قورباغه ها، وزغ ها و سمندر ها چند روز بعد از تولد سبک زندگی آبزی را به خشکی زی تغییر می دهند. اما چه چیز دیگری این جانوران را جالب می کند؟

دوزیستان سه نوع اصلی دارند

دوزیستان به سه خانواده اصلی تقسیم می شوند:قورباغه ها و وزغ ها، سمندر ها و یک دسته بی مهرگان عجیب و کرم مانند به نام سیسیلیان ها. در حال حاضر حدود 6000 گونه قورباغه و وزغ در جهان وجود دارد، اما تنها یک دهم این تعداد سمندر و تعداد کمتری سیسیلیان وجود دارد.

 
دوزیستان
 

بیشترشان دچار دگردیسی می شوند

دوزیستان از نظر موقعیت تکاملی بین ماهی های کاملا آبزی و مهره داران کاملا خشکی زی قرار می گیرند. بیشتر دوزیستان از تخم هایی بیرون می آیند که در آب گذاشته شده و مدت کوتاهی سبک زندگی کاملا آبی دارند و با آبشش های خارجی خود تنفس می کنند. سپس این لارو ها دچار دگردیسی می شوند و در این مرحله دم و آبشش هایشان را از دست می دهند و به شش و پاهای تنومند مجهز می شوند. آن ها در این مرحله می توانند زندگی روی خشکی را آغاز کنند. دگردیسی بیشتر در قورباغه ها و وزغ ها اتفاق می افتد، اما به مقدار کمتری در سمندر ها و سیسیلیان ها هم دیده می شود.
 
دوزیستان
 

باید نزدیک آب زندگی کنند

کلمه «دو زیست» به این معنی است که آن ها هر دو نوع زندگی را دارند و همین ویژگی این مهره داران را خاص می کند:آن ها باید در آب تخمگذاری کنند و برای زنده ماندن به رطوبت نیاز دارند. به بیان ساده تر، دوزیستان در درخت تکامل بین ماهی های کاملا آبزی و خزندگان و پستانداران کاملا خشکی زی قرار می گیرند و هم تخمگذارند و هم بچه زا.
 
دوزیستان

پوست نفوذپذیری دارند

یکی از دلایلی که دوزیستان مجبورند در نزدیکی آب بمانند این است که پوست نازک و نفوذپذیری نسبت به آب دارند و اگر از آب زیاد دور شوند، خشک شده و می میرند. دوزیستان برای مرطوب نگه داشتن پوستشان دائما مخاط ترشح می کنند، به همین دلیل قورباغه ها و سمندر ها موجودات لزجی هستند. لایه میانی پوست آن ها هم شامل غددی است که مواد شیمیایی سمی تولید می کند تا شکارچیان را دور کند. در بیشتر گونه ها، این مواد سمی به ندرت قابل توجه هستند، اما برخی قورباغه ها هم به قدری سمی هستند که می توانند یک انسان بالغ را بکشند.
 
دوزیستان
 

از نسل ماهی های گوشتی بالگان هستند

در دوران دونین، حدود 400 میلیون سال پیش، یک ماهی گوشتی باله شجاع به خشکی مهاجرت کرد، اما نه مثل کارتون ها یک دفعه، بلکه تعداد زیادی از آن ها در موارد متعدد این کار را کردند، اما تنها یکی از آن ها نسلی به وجود آورد که هنوز زنده هستند. آن ها با چهار دست و پا و پاهای پنج انگشتی الگوی تکامل مهره داران بعدی شدند.

 
دوزیستان
 

میلیون ها سال پیش بر زمین حکومت می کردند

به مدت 100 میلیون سال، از اوایل دوره کربُنیفر حدود 350 میلیون سال پیش تا اواخر دوره پرمین تا 250 سال پیش، دوزیستان حیوانات غالب زمین بودند. سپس جای خود را به خانواده های مختلف خزندگان دادند که از جمعیت دوزیستان منزوی تکامل یافتند. از جمله آرکوسورها «archosaur» که بعدها دایناسورها از آن پدید آمدند و تراپسیدها «therapsid» که پستانداران را به وجود آوردند.
 
 
دوزیستان
 

طعمه خود را درسته قورت می دهند

دوزیستان برخلاف خزندگان و پستانداران توانایی جویدن غذایشان را ندارند و فقط دندان های کامی در قسمت جلویی بخش بالایی فک ها دارند که توانایی جویدن و خرد کردن ندارد و فقط به آن ها اجازه می دهد طعمه را نگه دارند و از فرار آن جلوگیری کنند. برای جبران این کمبود، بیشتر دوزیستان زبان چسبناک بلندی دارند که می توانند با سرعت نور آن را به سمت طعمه پرتاب کرده و آن را شکار کنند.
 
دوزیستان
 

شش های بسیار ابتدایی دارند

بیشتر فرآیند تکامل با کارآیی شش ها ارتباط دارد. با این حساب دوزیستان در پایین نردبان موجوداتی قرار می گیرند که اکسیژن تنفس می کنند. بنابراین حجم داخلی شش دوزیستان نسبتا کم است و نمی توانند به اندازه شش های خزندگان و پستانداران هوا را پردازش کنند. خوشبختانه دوزیستان می توانند مقادیر محدودی از اکسیژن را از طریق رطوبت، پوست نفوذپذیرشان جذب کنند که به آن ها کمک می کنند نیازهای متابولیک خود را برطرف کنند.
 
دوزیستان

 مثل خزندگان خونسرد هستند

معمولا مهره داران پیشرفته خونگرم هستند بنابراین جای تعجب نیست که دوزیستان خونسرد باشند و دمای بدنشان با توجه به دمای محیط اطراف سرد و گرم شود. این خبر خوبی است چون حیوانات خونگرم محبورند غذای بیشتری بخورند تا دمای داخلی بدنشان را حفظ کنند، اما از طرفی خبر بدی هم هست چون اکوسیستم دوزیستان را بسیار محدود می کند، چون گرم و سرد شدن هوا می تواند فورا آن ها را از بین ببرد.
دوزیستان

 در معرض انقراض قرار دارند

دوزیستان با اندازه کوچک، پوست نفوذپذیر و وابستگی به آب بیشتر از سایر حیوانات آسیب پذیر هستند و در معرض انقراض قرار دارند. تصور می شود که نیمی از همه گونه های دوزیستان جهان به طور مستقیم توسط آلودگی، تخریب زیستگاه، گونه های تهاجمی و حتی از بین رفتن لایه اوزون تهدید شوند. شاید بزرگترین تهدید برای قورباغه ها، سمندر ها و سیسیلیان ها بیماری «chytrid fungus» باشد که با گرمایش جهانی ارتباط دارد و دوزیستان سراسر جهان را از بین می برد.
 
دوزیستان

حقایق جالبی که درباره دوزیستان نمی دانید

حقایق جالبی که درباره دوزیستان نمی دانید
:
امتیاز : 3.3 تعداد رای : 3
برگرفته از برترینها - تبیان - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 2 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف