نمناک سبک زندگیروابط عاطفی خودتان را نوازش کنید و دوست داشته باشد!
دوست داشتن خود ، مراقبت از خود
دوست داشتن خود حس بسیار خوب و انرژی مثبتی به شما منتقل میکند, با خواندن این مطلب متوجه میشوید چگونه باید از خودتان مراقبت کنید.

دوست داشتن و مراقبت ازخود

هیچ وقت روزی را که شروع به دوست داشتن خودم کردم فراموش نمی کنم.سالها افسردگی، تنهایی و عدم اعتماد به نفس یک روز در اتاق یوگای من به پایان رسید.همینطور که نشسته بودم، حسی در من ایجاد شد که مرا وادار کرد بلند شوم، رو به روی آیینه بایستم و به خود بگویم دوستت دارم. ناگهان احساس عجیبی به من دست داد. این جمله به عمق جان من نفوذ کرد. با تکرار این جمله برای اولین بار خود را به طور حقیقی حس کردم.

صبح وقتی از خواب بیدار می شوید، حتما در آینه خودتان را می بینید؛ دستکم برای چند دقیقه، اما هیچ وقت به خودتان نگاه می کنید؟ صورت تان را نوازش می کنید؟ به خودتان در آینه لبخند می زنید و می گویید:« فلانی سلام؛ صبحت به خیر!» یا برای چند دقیقه در روز سکوت می کنید و فقط به خودتان، به روان و جسم تان فکر می کنید و می ببینید چه کمبودها یا بیش بودهایی دارد و به فکر رفع آنها باشید؟

دوست داشتن خود

راه های دوست داشتن خود

 به احتمال زیاد در طول هفته، فرصت این کارها را ندارید؛ چون عجله دارید و البته حق هم دارید! کافی است در ترافیک پارکینگ بزرگی به نام تهران! گیر کنید و با جسم و روان خسته سر کار برسید، اما آخر هفته فرصت خوبی است برای اینکه به خودتان برسید؛ از خودتان مراقبت کنید. بررسی کنید و ببینید در طول هفته با جسم و روان خود چه کرده اید؟ اگر در پایان هر هفته، این کار را انجام ندهید، ممکن است بعد از مدتی دچار مشکلات جدی شده و نیاز به درمان داشته باشید. پس ببینیم برای مراقبت از خود، باید چه کار کنیم؟
 
قانون های حفاظت از خود
یک هفته ای است که معده تان درد می کند. چند روز پیش هم سردرد به آن اضافه شده است. هر کسی حرفی به شما می زند، از کوره درمی روید و یا گریه می کنید. حال جسم و روان تان خوب نیست. هیچ فرصتی برای رسیدگی به خودتان ندارید، اما پایان هفته فرصت خوبی است تا با مراجعه به متخصص یا درصورت امکان کمک کردن به خودتان، دوباره سلامت جسم و روان تان را بازیابید.

استرس را کنترل کنید
استرس و اضطراب اصلی ترین عامل اثرگذار روی عملکرد همه دستگاه های بدن است. تحمل استرس و اضطراب به مدت طولانی باعث بالا ماندن سطح ترشح هورمون کورتیزول می شود. این مسئله باعث اختلال در عملکرد سیستم ایمنی و التهاب اندام های مختلف بدن، اختلال در گردش خون، اختلال در آهنگ ضربان قلب و... می شود. بنابراین نخستین هدف، کاهش میزان اضطراب و استرس است. ورزش، انجام فعالیت های فردی یا جمعی دلخواه، حتی مسافرت یک روزه، انجام فعالیت های هنری و... هر فعالیتی که می تواند شما را به آرامش درونی برساند، بهترین گزینه است.
 
دوست داشتن خود

دوست داشتن خود چگونه است؟

 به قلب تان گوش کنید
در این باره، دو دیدگاه وجود دارد؛ دیدگاه علمی و دیدگاه روانی. هر محرکی که روی عملکرد سامانه تنفسی ما تأثیر منفی داشته باشد، باید شناسایی و برطرف شود. اگر شغل شما به شکلی است که درمعرض خطر آلودگی ریوی قرار دارید باید آن را کنار بگذارید. علاوه براین عوامل ثانویه دیگر را نیز بررسی کنید. مسئله بعدی، تحریک های روانی است. هرعاملی که زمینه ساز استرس و اضطراب شود، می تواند روی عملکرد طبیعی دستگاه تنفسی تأثیر منفی بگذارد. بنابراین به آهنگ قلب تان گوش کنید و هر عاملی که آن را از ریتم خارج کرده، از میان بردارید.

به شکم تان برسید
اشتباه نکنید! منظور پرخوری نیست. نخستین قدم دریافت موادغذایی است که در طول هفته به هر دلیل نمی توانید از آنها بخورید. به این ترتیب مشکلات گوارشی یا سوء هاضمه ناشی از تغذیه نامناسب برطرف خواهد شد. دومین قدم، برنامه ریزی برای تغذیه مناسب درطول هفته و آماده کردن بعضی نیازهاست؛ برای مثال آماده کردن مواداولیه پختن غذای سالم که در طول هفته امکان آن وجود ندارد. سومین قدم، برنامه ریزی تغذیه ای برای جلوگیری از اضافه وزن برای آن هایی که فعالیت بدنی کمی دارند.

انرژی تان را بازگردانید
به هر وسیله ممکن که فکر می کنید خستگی یک هفته کاری برطرف شده و انرژی مناسب برای فعالیت یک هفته کاری به شما بازمی گردد، عمل کنید. خستگی طولانی مدت و مداوم، تأثیر فرسایشی روی جسم و روان داشته و زمینه ساز بروز بیماری های جسمی یا اختلال روانی جدی است.

روانشناسی
روان شما، در مفهوم کلی باید بازسازی و ترمیم شود. به این معنی که باید خستگی های یک هفته کاری، به شیوه درست برطرف شده و ذهن با رفع خستگی، آماده شروع هفته تازه باشد. برای این کار می توانید از این روش ها کمک بگیرید:مطالعه کتاب های روانشناسی و انجام بعضی از ورزش های ذهنی ارائه شده در آنها، انجام ورزش های ذهنی برای بالا بردن میزان تمرکز ذهن، عطردرمانی، انجام ورزش های آرام تنی در خانه یا باشگاه ورزشی، استراحت یا پیاده روی زیر نور آفتاب دستکم به مدت20دقیقه، برنامه تفریحی گروهی یا تک نفره برای رهایی و آرامش فکر.

احساسات
سرکوب کردن احساسات، یکی از دلایل اصلی آسیب روانی است. معمولا آسیب های احساسی، یکی از مخرب ترین و ماندگارترین اثرها را در ذهن دارند. اگر در طول هفته به هر دلیل احساس های مختلف اعم از غم، شادی، خشم، ترس، اضطراب، نگرانی، سرکوب کردن احساس های عاطفی و... را تحمل کرده باشید، پایان هفته باید این حس های نامناسب را تخلیه کنید. برای این کار این روش ها پیشنهاد می شود.صحبت کردن با دوست یا اعضای خانواده، تماشای فیلمی شاد یا هر فیلمی که حس می کنید می تواند از بار احساسی شما کم کند، انجام فعالیتی برای خودتان که فقط با هدف کسب آرامش شما باشد؛ برای مثال خرید، بازدید از گالری عکس، نمایشگاه های مختلف، رفتن به تئاتر، کافی شاپ و...، همراه شدن با فرد یا افرادی که از مصاحبت با آنها احساس آرامش دارید.

غذای روح
این عبارت را زیاد شنیده اید که روان نیز مانند جسم نیازمند تغذیه درست و مناسب است، اما شاید در این باره تحقیق نکرده باشید که چه کارهایی می تواند غذای روح شما باشد. برای اینکه بتوانید احساس آرامش و آسایش را تجربه کنید، یکی از راهکارها، انجام فعالیت های عام المنفعه و حضور در NGOهاست. بنابراین تعطیلات پایان هفته فرصت مناسبی برای حضور در بازارچه های خیریه و خرید و کمک به برپاکنندگان مراسم است. سرزدن و کمک کردن درشیرخوارگاه ها، مراکز نگهداری از سالمندان، کودکان بی سرپرست، عضویت و مشارکت در گروه هایی که فعالیت های فرهنگی، هنری و... را به صورت خیریه انجام می دهند و همچنین عبادت و کمک به افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند، ازجمله این کار ها ست.

رسیدگی به خود
شما کار می کنید تا به لحاظ مالی، اجتماعی و فرهنگی جایگاه مناسبی در جامعه داشته باشید، اما همه شخصیت و هویت شما درکار کردن نباید خلاصه شود. به این دلیل که تا نتوانید خودتان را درابعاد مختلف پرورش دهید، فرد کاملی نخواهید بود. باید علاوه بر کار، فعالیت های دیگری نیز انجام دهید که ابعاد مختلف شخصیتی شما را کامل کند. بنابراین حتما در فرصت تعطیلات پایان هفته در کلاس هنری، ورزشی و... ثبت نام و آن را به شکل جدی پیگیری کنید. اگر هم قبلا فعالیت یا فعالیت های خاصی را آموزش دیده اید و مدتی است انجام نمی دهید، دوباره آنها را از سر بگیرید. خواهید دید به لحاظ روانی حس بسیار خوبی را تجربه خواهید کرد.

دوپینگ در پایان هفته
هوای حوصله تان ابری است. درست عین باتری موبایل که روی چند خط آخر مانده شما هم بی انرژی هستید و دل تان نمی خواهد هیچ حرکتی انجام دهید اما نمی شود روز تعطیل را خراب کرد. با این شش کار ساده، دوباره انرژی بگیرید.

از خانه بیرون بزنید
لازم نیت هدف تان مشخص باشد؛ کندن از خانه و حرکت، اصل اساسی است.

صبحانه بخورید
حتما روز تعطیل صبحانه مفصل بخورید. تغذیه مناسب، اصل دوم است.

زمان تان را مدیریت کنید
به برنامه ریزی خاصی فکر نکنید که کلافه شوید. فقط برای اینکه خوشحال شوید، درلحظه تصمیم بگیرید. خوشحال شدن، اصل سوم است.

متغیرباشید
عادت های همیشگی در طول هفته را تغییر دهید؛ برای مثال خوردن خوراکی های جدید، دعوت از دوستان جدید در جمع دوستان قدیمی، تغییر در نوع تفریح ها و.... اصل چهارم، تغییر با هدف نشاط است.

برای خودتان باشد
کارهایی را انجام دهید که فقط و فقط باعث خوشحالی خودتان می شود. اصل پنجم فکر کردن به خود برای خوشحالی و رضایت است.

بخوابید
اگر فکر می کنید چند ساعت استراحت بیشتر می تواند به شما کمک و شادتان کند، حتما این کار را انجام دهید.

موهای رنگ شده را تر کنید
پاییز فصل خشک شدن پوست ومو است. دلیل آن نیز تغییرات آب و هوایی به ویژه تغییر میزان رطوبت هوا و سرد شدن آن است. بنابراین موهای رنگ شده، بیش از موهای عادی درمعرض آسیب و خشکی قرار می گیرند. برای رفع خشکی موهای رنگ شده همیشه و به ویژه در فصل پاییز می توانید از این روش های طبیعی کمک بگیرید. همه این مواد حاوی چربی هستند و به همین دلیل خشکی مو را از بین می برند.

سس مایونز
این چاشنی هرچقدر برای سلامتی بدن ضرر داشته باشد، همان قدر برای سلامتی پوست و مو مناسب است. سس را داخل کاسه کوچکی بریزید. آن را با قاشق بزنید تا کمی روان شود. سپس آن را به ریشه مو و بعد به کل موها بزنید. کلاه ویژه رنگ مو روی سرتان بگذارید و بعد از 20دقیقه دوش بگیرید.

روغن زیتون
پنج قاشق روغن زیتون و ترجیحا روغن زیتون بکر را به ریشه موها بزنید. سپس موها را ماساژ بدهید تا روغن به همه جای سر برسد. سپس کلاه ویژه رنگ مو سرتان بگذارید و 20دقیقه بعد سرتان را بشویید.

قهوه
اگر رنگ موی تان تیره است، از این روش استفاده کنید. قهوه را دم کنید، اما باید غلظت آن کم بوده و رقیق باشد. قهوه را داخل اسپری بریزید و روی موها اسپری کنید. آن را به ریشه مو هم اسپری کنید. ماساژ بدهید و بعد موها را در کلاه جمع کنید. 20دقیقه بعد موها را بشویید.

تخم مرغ
یک عدد تخم مرغ را هم بزنید تا سفیده و زرده آن کاملا مخلوط شوند. سپس آن را به ریشه مو بمالید و ماساژ بدهید تا روغن به همه جای سر برسد. موها را داخل کلاه جمع کنید. بعد از 20دقیقه موها را بشویید.

موز
یک عدد موز را رنده یا آن را داخل مخلوط کن له کنید. سپس آن را به ریشه موها بمالید و بعد ماساژ بدهید تا همه موها به موز آغشته شوند. موها را داخل کلاه جمع کنید. 20دقیقه بعد آنها را بشویید.

خودشناسی مثل هر شناخت عشقی دیگر یک پروسه ی اتصال به انرژی و خود واقعی است.ما اغلب تصور می کنیم به آشتی کردن با خود نیاز داریم، اما اغلب به غرق شدن در انرژی خود نیاز داریم.

روش های انجام این کار شامل یوگا، عزلت نشینی، راه رفتن در طبیعت و یا ورزش در باشگاه می باشد. آیا تا به حال به انرژی ای که پس از انجام یوگا به دست می آورید فکر کره اید؟ و یا حتی پس از یک دوی طولانی آیا از انرژی ای که در اطراف شما به وجود آمده خبردار شده اید؟

این همان خود واقعی، انرژی و روح شماست. روزی چند بار به این انرژی توجه کنید. آن را جذب کنید و به خود وصل شوید.

خودتان را نوازش کنید و دوست داشته باشد!

خودتان را نوازش کنید و دوست داشته باشد!
: امتیاز : 3.8 تعداد رای : 4
برگرفته از همشهری شش و هفت - برنافیت -/ح
این مطلب مفید بود ؟
3 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف