نمناک سبک زندگیکودک ویژگی های دوچرخه مناسب برای کودکان
دوچرخه ی مناسب ، دوچرخه
خرید یک دوچرخه خیلی کوچک و یا خیلی بزرگ ، سواری را برای دوچرخه سوار سخت ، پرزحمت و خسته کننده می سازد.

دوچرخه ی مناسب کودک خود را انتخاب کنید

دوقانون ساده برای تشخیص سا یز مناسب دوچرخه

الف :حداقل دو و نیم سانتی متر از قد پا نسبت به تنه دوچرخه باید فاصله باشد(زمانی که پاها در دو طرف تنه وسط دوچرخه قرار می گیرد).

ب :بلند ترین نقطه تنه دوچرخه ، پیشانی دوچرخه است .وقتی کنار دوچرخه می ایستید به هیچ عنوان پیشانی دوچرخه نباید از قد پاها بلندتر باشد.

سایز مناسب به معنی سواری امن ،کنترل بهتر،اطمینان و تفریح و سرگرمی بیشتر است. 

1- تست کلرنس ( تناسب) نکته کلیدی در تشخیص سایز مناسب دوچرخه

فاصله قد پاها تا تنه وسط دوچرخه زمانی که کف پاهای دوچرخه سوار بر روی زمین قرار گرفته کلرنس (clearance ) نام دارد.دانستن این نام و و رعایت این اندازه مهم است زیرا برای نوع دوچرخه مورد استفاده ی دوچرخه سوار، این کلرنس تغییر می کند.

دوچرخه کودکان

2- تست سواری گرفتن

بهترین راه برای انتخاب سایز مناسب دوچرخه ، قرار دادن پاها در دو طرف قسمت بالای وسط تنه دوچرخه می باشد.در این زمان کف پاها بدون اینکه تنه وسط دوچرخه به دوچرخه سوار اذیتی برساند باید بر روی زمین قرار بگیرد.

 

3- تست زین

هنگام که شما بر روی زین می نشینید تا سواری نمائید،یک راه سریع وجود دارد تا تشخیص دهید که آیا در وضعیت راحت وصحیحی قرار دارید یا خیر!

زمانی که پدال در نزدیکترین فاصله اش با زمین قرار گرفته و پای شما بطور تقریبا کامل باز و فقط یک مقدار جزئی خمیدگی در زانوی شما بوجود آمده ، این حالت نشان میدهد که زین ولوله زین در فاصله و اندازه مناسب فیکس شده اند.چنانچه در همین حالت دسترسی شما به فرمان دوچرخه راحت باشد معلوم می شود دوچرخه خریداری شده ، سایز مناسب شما است .
 
سایز مناسب به معنی سواری امن ،کنترل بهتر،اطمینان و تفریح و سرگرمی بیشتر است.
 

در2 سالگی

کودکان 2 ساله و بزرگ تر علاقه مند هستند سوار وسایل چرخ سواری شوند که نسبتا عریض تر و ارتفاع آن نسبت به زمین کمتر باشد مانند ماشین هایی که با پدال حرکت می کنند. همچنین کودکان در این سن برای پدال زدن آماده هستند. از این رو، سه چرخه ها هم برای این رده سنی مناسب اند.


در3 سالگی

کودکان 3 ساله در پدال زدن ماهر می شوند اما همچنان در تعادل دچار ضعف هستند. سه چرخه ها و دوچرخه هایی که دارای چرخ های کمکی هستند برای این رده سنی مناسب اند. نکته قابل توجه برای این رده سنی اندازه چرخ هاست؛ یعنی اینکه چرخ های 30 تا 35 سانتی متری مناسب است.

دوچرخه کودک

در4 تا 5 سالگی

 

در این سن، مشکل حفظ تعادل برطرف می شود و کودکان برای استفاده از دوچرخه بدون چرخ های کمکی آماده می شوند. والدین در این سن باید مراقب آنها باشند چون آنها به خطرات افتادن آگاهی ندارند و با شور و هیجان دوچرخه سواری می کنند و احتمال آسیب رساندن به خود را بالا می برند.

در6 تا 8 سالگی

کودکان این رده سنی توانایی جسمانی خوبی برای دوچرخه سواری دارند. آنها خطرات را به خوبی درک می کنند و به راحتی می توانند در معابر شلوغ حتی در خیابان ها دوچرخه سواری کنند. در گروه های سنی قبل، کودکان برای توقف از پاهای خود استفاده می کردند اما کودکان این رده سنی به راحتی می توانند از ترمز دستی استفاده کنند.در9 تا 12 سالگی

در این سن آنها می توانند از دوچرخه های دنده دار استفاده کنند و با سرعت بیشتری نسبت به قبل دوچرخه سواری کنند. کودکان این رده سنی به راحتی می توانند در شیب ها و سطوح مختلف هم دوچرخه سواری کنند.در12-18 سالگی

در این سن کودک برای راه رفتن آماده می شود. کودکان در این سن تعادل خوبی ندارند، بنابراین استفاده از چرخ های پدال دار زود است. بهترین نوع چرخ سواری برای این رده سنی استفاده از چرخ هایی است که کودک با استفاده از نیروی پای خود باعث حرکت چرخ شود و هر چقدر تعداد چرخ ها (وصل کردن چرخ های کمکی) بیشتر باشد، امنیت کودک نیز بیشتر خواهدشد.

دوچرخه

راهنمای عمومی
سایز دوچرخه بر مبنای سایز لاستیک و طوقه ها محاسبه می شود.
بطور نمونه سایزهای 12 16 20 مخصوص کودکان است و مناسب ترین سایز مخصوص بزرگسالان سایز 26 است .
 

ویژگی های دوچرخه مناسب برای کودکان

ویژگی های دوچرخه مناسب برای کودکان
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 12
منبع : نمناک -/ر
این مطلب مفید بود ؟ 12 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف