نمناک اخبارگوناگون دو شب یلدا در سال 95 داریم!
شب یلدا ، طولانی ترین شب سال
امسال به خاطر شرایط نجومی دو شب یلدا داریم یعنی امشب چهارشنبه نیز شب یلدا و طولانی ترین شب سال است.
تاریخ انتشار : 1 دی 1395

امشب هم شب یلدا است

عضو ستاد استهلال استان تهران گفت:امسال امشب هم از دیدگاه نجومی طولانی ترین شب سال محسوب می شود.
علی ابراهیمی سراجی بیان کرد:شب یلدا بلندترین شب سال در نیمکره شمالی است. امروز خورشید به مدار رأس الجدی در نیمکره جنوبی می رسد و در مدار 23.5 درجه جنوبی قرار می گیرد.

 
شب یلدا

2 شب یلدا در سال 95

وی اظهار داشت:شب یلدا آغاز زمستان را در نیمکره شمالی و شروع تابستان در نیمکره جنوبی نوید می دهد. در مناطقی از ایران امشب طول شبانه روز به متغیرترین زمان ممکن خود می رسد.

عضو ستاد استهلال استان تهران افزود:علاوه بر دیشب امشب هم طول شب در تهران حدود 14 ساعت و 15 دقیقه و 51 ثانیه است، همچنین طول شب در طولانی ترین شب سال حدود 14 ساعت و 39 دقیقه و 18 ثانیه است که متعلق به شمالی ترین شهر ایران(پارس آباد) است. کوتاه ترین شب سال در ایران نیز به چابهار با زمان حدود 13 ساعت و 26 دقیقه و 36 ثانیه اختصاص دارد.

ابراهیمی سراجی عنوان کرد:به دلیل اینکه امسال انقلاب زمستانی در تاریخ یک دی ماه و در ساعت 14 و 14 دقیقه اتفاق می افتد بنابراین امسال از نظر نجومی دو تا شب یلدا داریم.

وی تأکید کرد:در مناطق قطبی شمالی از عرض 63.5 درجه به بالا خورشید طلوع نمی کند و در این مناطق طول شب به حداکثر خود می رسد مانند اسکاندیناوی.
افراد می توانند امشب سه سیاره عطارد، زهره و مریخ را در آسمان شامگاهی مشاهده کنند که سیاره عطارد در صورت فلکی قوس کماندار و در زمان حدود 20 دقیقه در موقعیت 6 تا 7 درجه با افق پس از غروب خورشید توسط چشم غیرمسلح به راحتی رویت می شود، همچنین سیاره زهره نیز با وضوح کامل مشاهده می شود. سیاره مریخ کم نور است و در صورت فلکی دلو در موقعیت 16 درجه سمت چپ و بالای سیاره زهره قرار دارد.

دو شب یلدا در سال 95 داریم!

دو شب یلدا در سال 95 داریم!
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 26
برگرفته از باشگاه خبرنگاران -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 24 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف